رباط کریم مستعد کشت زعفران است
رباط کریم – خبر نگار اطلا عات :
فرماندار رباط‌کریم گفت : زمینه مساعد و خوبی برای کشت زعفران به عنوان یکی از پر طرفدار ترین و مقرون به صرفه ترین محصول کشاورزی ،توسط تعاونی‌های روستایی در رباط کریم فراهم است .
سعید بیات در دیدار با اعضای شبکه تعاونی روستایی شهرستان رباط‌کریم ضمن بررسی عملکرد و مشکلات موجود در تعاونی‌های روستایی رباط ‌کریم افزود :یکی از مزیت‌ها یی که اخیراً در رباط‌کریم موردتوجه قرارگرفته، کاشت زعفران است و همه شواهد نشان می دهد رباط‌کریم ازنظر اقلیمی شرایط مناسبی برای کشت زعفران دارد وکشت و بر داشت این محصول هم توجیه اقتصادی دا رد و هم برای کشاورزان ارزش‌افزوده مناسبی خواهد داشت.
وی گفت :. با توجه به مشکل کم‌آبی در منطقه، کاشت زعفران به دلیل نداشتن نیاز به آب زیاد، می‌تواند یکی از محصولات مهم کشاورزی در رباط‌کریم شود و دولت نیز متقاضیان کشت زعفران را حمایت می کند.
او با تأکید بر ضرورت تغییر الگوی کشت در حوزه کشاورزی اضافه کرد: بحران کم‌آبی جدی است و باید شیوه‌ها و الگوهای جدیدی در کشاورزی بکار بگیریم و تعاونی روستایی باید در کنار جهاد کشاورزی که وظیفه اصلی اصلاح الگوی کشت را بر عهده دارد، کشاورزان را به سمت کشت محصولات باصرفه مثل زعفران ترغیب کند.
وی گفت : تمرکز بر ارتقای ظرفیت تولید و اشتغال در حوزه‌های روستایی از اهداف اصلی دولت تدبیر و امید است و باید از همه پتانسیل‌های موجود و همچنین مزیت‌های منطقه‌ای به بهترین شکل ممکن بهره گرفت.
بیات با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، ادامه داد: سال گذشته رهبر معظم انقلاب شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل را و امسال نیز تولید و اشتغال را شعار قرار دادند و این مؤید اهمیت مباحث اقتصادی است و برای تحقق این شعار باید کار و تلاش را سرلوحه اقدامات
قرارداد.
فرماندار رباط‌کریم بابیان این که رونق کسب‌وکار و بهبود معیشت مردم از اهداف مهم دولت تدبیر و امید است، تاکید کرد: دولت تمرکز ویژه‌ای بر حوزه روستایی دارد و به همین دلیل باید ساماندهی و انسجام‌بخشی لازم در حوزه روستایی برای تولید و اشتغال فراهم شود.
نماینده عالی دولت در رباط‌کریم خطاب به اعضای شبکه تعاونی روستایی شهرستان، یاد آوری کرد: از تعاونی های روستایی انتظار داریم ، با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری و سیاست‌های اقتصادی دولت تدبیر و امید برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های تولیدی روستاها و اشتغال‌زایی استفاده کنند و برای این کار باید باهدف گذاری کوتاه‌مدت، میان و بلندمدت و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید.
بیات با اشاره به تزریق اعتبارات سفر استانی ریاست محترم جمهوری به رباط‌کریم و توجه ویژه دولت به حوزه روستایی، گفت : رباط‌کریم اراضی حاصلخیز فراوانی دارد که بخشی از آن‌ها هنوز زیر کشت نیست و باید از ظرفیت‌ها و مزیت‌های موجود بیشترین استفاده را برد.
او بابیان این که در حوزه کشاورزی باید باکم کردن هزینه‌ها به دنبال بیشترین بهره‌وری برویم، اظهار کرد: تعاونی روستایی می‌تواند نقش مؤثری در افزایش بهره‌وری ایفا کند.
وی همچنین به ضرورت ایجاد بازارهای میوه و تره‌بار توسط کشاورزان و تعاونی‌های روستایی اشاره کرد و گفت: با ایجاد این بازارها، محصولات به‌طور مستقیم از تولیدکنندگان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد و دست دلال‌ها از بازار میوه و محصولات کشاورزی کوتاه می‌شود.
در ادامه جلسه ، سعید فهیم زاده رئیس شبکه تعاونی روستایی شهرستان رباط‌کریم، گزارشی از عملکرد سال گذشته تعاونی های روستایی رباط کریم ارائه کرد وگفت : هم اکنون قریب به ۱۵۰ تعاونی روستایی در رباط کریم به ثبت رسیده است که متاسفانه تعدادی از آنها فعال نیستند.
*برخورد با نانوایی های غیر مجاز
معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری شهرستان رباط کریم هم در اولین نشست کارگروه آرد و نان در سال جاری، گفت: صدور کلیه مجوز های لازم برای واحدهای نانوایی باید توسط این کارگروه نهایی شود و به تصویب برسد.
محمد ارجستانی با بیان اینکه مقوله نانوایی ها از شرایط خاصی در شهرستان برخوردار است، اظهار کرد: باید تمام امور مربوطه و تصمیم گیری ها از سوی کارگروه آرد و نان به تصویب برسد و صرفا از طریق اتحادیه آرد و نان قابل اجرا نیست.
ارجستانی افزود: مصوبات این کارگروه باید در جلساتی به طور مرتب پیگیری شود و همچنین با واحدهای غیر مجاز به شکل مطلوبی برخورد لازم انجام شود.
رئیس کارگروه آرد و نان شهرستان رباط کریم تاکیدکرد: برخورداری کارکنان واحدهای نانوایی از کارت بهداشت در زمره حداقل مؤلفه هایی است که باید به صورت جدی در پیگیری های این کارگروه لحاظ شود.
معاون برنامه ریزی و اداری مالی فرمانداری شهرستان رباط کریم، خاطرنشان کرد: چگونگی تامین آرد مورد نیاز از سوی واحدهای غیر مجاز باید رصد شده و در برابر هرگونه اقدام غیر قانونی برخورد لازم انجام شود.
ارجستانی بازدید میدانی از نانوایی های شهرستان توسط ادارات اماکن، شبکه بهداشت، صنعت معدن و تجارت، تعزیرات را یک ضرورت خواند و گفت: چگونگی کیفیت نان نه فقط در شهر رباط کریم بلکه در سطح شهرستان باید رصد شود.
معاون فرماندار رباط کریم در پایان با بیان اینکه تعدادی از واحدهای نانوایی وضعیت مطلوبی ندارند، تصریح کرد: اهمال و سهل انگاری در زمینه عرضه نان مرغوب به مردم گناهی نابخشودنی است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ