محسنی اژه‌ای: بیکاری بنیادی‌ترین آسیب کشوراست
 

سرویس خبر: معاون اول قوه قضائیه، بیکاری را به عنوان یکی از اساسی‌ترین آسیب‌های جدی کشور برشمرد و گفت: ایجاد اشتغال یکی از مسائل مهم تحقق اقتصاد مقاومتی است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در گردهمایی رؤسای کل، معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری‌ها و دادستان‌های استان‌ها افزود: اگر مشکل بیکاری برطرف شود آسیب‌های گوناگون اجتماعی که از ناحیه آن ایجاد می‌شود به خودی خود رفع خواهد شد.
وی به رابطه بیکاری با خرده فروشی مواد مخدر و اعتیاد، بیکاری و طلاق، بیکاری و تأخیر در امر ازدواج و بیکاری و فراهم شدن زمینه برای سوء استفاده دشمن و شیاطین برای کشاندن افراد به سمت اقدامات مجرمانه اشاره کرد و گفت: امسال سال تولید و اشتغال است که این موضوع یکی از مصادیق مهم و اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی افزود: بدون تردید ما نمی‌خواهیم قوه قضائیه جایگزین سایر دستگاه‌ها شود و به ذهنیت و فرهنگی که امروز بین مردم هم جا افتاده که هرجا کاری روی زمین ماند وظیفه دستگاه قضاست آنرا برطرف کند، نقد داریم. او اضافه کرد: بنابراین منشاء بیکاری و رفع آن به هیچ وجه کار قوه قضائیه نیست تا بتواند شغل ایجاد کند اما دستگاه قضا با توجه به این آسیب خطرناک، می‌تواند تلاش کند زمینه ایجاد این اشتغال در کشور فراهم شود.
وی گفت: یکی از عوامل بسیار مهم در امر تولید،توزیع تسهیلات بانک‌هاست که اگر از ظرفیت دستگاه قضا، بازرسی کل کشور، دادستان و اختیارات مدعی العموم برای صحت عمل بانک‌ها درتوزیع نقدینگی و ارائه تسهیلات استفاده کنیم؛ مطمئنا موثر عمل کرده ایم.
محسنی اژه‌ای با اشاره به این که امروز تسهیلات بانکی بعضاً به افرادی داده می‌شود که خلاف قانون اقدام و در جاهایی دیگر صرف می‌کنند و حتی بازپرداخت هم نمی‌کنند و در نهایت حبس می‌شوند،گفت: متاسفانه امروز نقدینگی به شدت بالا رفته و مقداری هم که به عنوان تسهیلات پرداخت شده صرف تولید نشده است که ما به عنوان دستگاه قضا می‌توانیم برای اصلاح این امور اقدام کنیم.
وی افزود: یکسری افراد با رابطه و به صورت غیر قانونی منابع طبیعی را در دست می‌گیرند که ما می‌توانیم در توزیع عادلانه همه فرصت‌ها و همه ثروت‌های ملی وارد عمل شویم.
سخنگوی قوه قضائیه برخورد قاطع با قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر را اولویت جدی امسال دستگاه قضا بیان کرد و افزود: متاسفانه گردش مالی ۱۳ میلیارد دلاری به بالا که تا ۲۸ میلیارد دلار هم نقل کرده‌اند از محل قاچاق، تولید داخل را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است و ما وظیفه قانونی و الهی داریم که به صورت قاطعانه وارد عمل شویم.
وی با اشاره به این که این مقدار قاچاق ذکر شده ضربه سنگینی به اشتغال و تولید داخلی ما می‌زند از دادستان‌ها و روسای کل خواست در جاهایی که وظیفه دارند یا تعزیرات می‌تواند ورود کند با اهتمام ویژه عمل کنند.
معاون اول قوه قضائیه افزود: یکسری از کالاهای قاچاقی که در داخل مشابه آن تولید می‌شود و موجب آسیب زدن به تولید داخلی می‌شود؛ بعد از کشف حتما باید امحا شود تا در چرخه تولید داخل قرار نگیرد.
وی از همکاران خود خواست درخصوص پرونده‌های قاچاق رسیدگی سریع تری داشته باشند و با افرادی که با دور زدن قانون حساب اقتصادی می‌کنند قاطعانه برخورد کنند. محسنی اژه‌ای از دادگاه‌ها، دادستان‌ها و بازپرسان خواست به این نکته مهم نیز توجه کنند که برخی ورشکستگی‌های مالی ظاهر قضیه برای ایجاد فساد مالی است بنابراین با دقت بیشتر به اینگونه پرونده‌ها رسیدگی کنند.
*جمع آوری ۱۲ هزار معتاد ‏
رئیس کل دادگستری استان تهران هم دراین گردهمایی گفت: بیش از ۱۲ هزار معتاد متجاهر را از شهر تهران جمع‌آوری و به اردوگاه‌های ماده ۱۶ در تهران معرفی کردیم. غلامحسین اسماعیلی افزود: در بحث اعتیاد استان تهران بهترین کارنامه را ارائه کرد و معتادان جمع آور شده کار درمانشان انجام شده است.
وی گفت: از این شمار ۵۰۰۰ نفر را بهزیستی نپذیرفت و اعلام کرد، که آنها علاوه بر اعتیاد، چون بیماری دارند نمی‌پذیریم و به اردوگاه راه نمی‌دهیم.
او گفت: در بحث طلاق نیز واجدان شرایط احصا و دوره‌های آموزشی برای آنها برگزار شده است. وی افزود: در تهران پرونده‌های طلاق ۴ درصد کاهش یافته ولی استان‌های دیگر توفیقاتشان بیشتر از ما بوده است.
اسماعیلی با بیان این که پیشنهاد من این بود که آموزش‌های سبک زندگی اسلامی در بدو تشکیل خانواده انجام گیرد اضافه کرد: دانشگاه‌ها، واحدهای سبک زندگی اسلامی را باید در زمره دروس عمومی قرار دهند و آموزش دهند.‏
* نرخ رشد آسیب‌های اجتماعی متوقف شد
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه گفت: دستور مقام معظم رهبری درباره کنترل آسیب‌ها، محقق ونرخ رشد آسیب‌های اجتماعی به ویژه طلاق، حاشیه نشینی، اعتیاد و مباحث اخلاقی متوقف شد.‏محمد باقر الفت در گردهمایی روسای کل دادگستری، دادستان‌ها و معاونان اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم کل کشور افزود: این توقف نرخ رشد در هر ۴ اولویت آسیب‌های اجتماعی(طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و مباحث اخلاقی) از جمله بزرگ‌ترین فعالیت‌ها در قوه قضائیه با همکاری سایر دستگاه‌ها بود که به سمت صفر بردن آمار این آسیب‌ها هستیم.‏
وی در بحث کاهش آمارها اضافه کرد:در طلاق توافقی، زمینخواری و موضوعات اخلاقی این کاهش نرخ رشد را شاهد هستیم.‏
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ابراز امیدواری کرد که با همفکری و هم افزایی قوه قضائیه و بعد سایر دستگاه‌ها نظر دوم مقام معظم رهبری درخصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز هر چه زودتر محقق شود.‏ وی اضافه کرد: بدنه دستگاه‌های دادگستری برای مقابله و پیشگیری آسیب‌های اجتماعی فعال شده است و این موضوع هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.‏
الفت با استناد به فرمایش مقام معظم رهبری اضافه کرد: ۲۰ سال از توجه جدی به آسیب‌های اجتماعی گذشته است و در این فاصله زمانی به این موضوع توجه نکرده‌ایم چون موضوعات دیگری مانند جنگ و تبعات آن گریبانگیر کشور شد و توجه مدیران را نسبت به آسیب‌های اجتماعی غافل کرد.‏
وی با اعلام این که مقام معظم رهبری خواسته‌اند این غفلت در مدت کوتاهی جبران شود، گفت: به همین منظور شورای اجتماعی کشور شروع به تدوین اولویت‌های آسیب‌ها کرد و ۲۳ عنوان را در وهله نخست انتخاب کرد و ۴ آسیب طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی و مباحث اخلاقی را در اولویت کار قرار داد.‏
او با بیان این که بعد از مشخص شدن برنامه‌ها بین دستگاه‌ها، ستادی هم در معاونت قوه قضائیه تشکیل و جلسات متعددی با وزارت کشور برگزار شد، افزود:در این نشست‌ها سهم قوه قضائیه از این اولویت‌ها اعلام و برنامه‌های قوه قضائیه مشخص شد.‏
به گفته وی دادگستری‌ها، سازمان‌های تابعه و زیرمجموعه قوه قضائیه مانند سازمان زندان‌ها هم در این سهم بندی قرار گرفتند و عمده کار انجام گرفته در این حوزه، متوجه دادگستری‌ها شد.‏
الفت از اختصاص ۵۰ میلیارد ریال در سال ۹۵ و بخشی از سال ۹۶ برای اجرای برنامه‌های آسیب‌های اجتماعی خبر داد و افزود: معاون اول قوه قضائیه بر مسائل مالی آسیب‌های اجتماعی نظارت کرد و از دارایی‌های دادگستری استان‌ها نیز کمک شد.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ