وزیر کشور: تسهیلات کم بهره به سیلزدگان واگذار می شود
سرویس شهرستانها: وزیر کشور گفت: تسهیلات کم بهره با ۴ و ۵ درصد به خانواده های آسیب دیده از سیل در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان توسط دولت پرداخت می شود تا بخشی از خسارت های مردم تامین شود.
عبدالرحمان فضلی در نشست ویژه ستاد بحران کشور در استانداری آذربایجان شرقی افزود: در سیل اخیر و در کوتاه ترین زمان خدمات امداد رسانی با هماهنگی استانداران، بخشداران، دهیاران و نیروهای نظامی، انتظامی و امدادرسان انجام شد و تمام نیروها از اولین ساعات وقوع حادثه پای کار بودند.
وزیر کشور یادآوری کرد: در آذربایجان شرقی و در شهرستان آذرشهر از ۲۲ فوتی هنوز جسد ۳ نفر پیدا نشده و در روستای چنار در عجب شیر نیز از ۲۰ فوتی، جسد یکی از آن‌ها پیدا نشده است. وی اظهار کرد: مزارع و باغ های استان خسارت های فراوانی دیده و به تاسیسات و زیرساخت های آن نیز آسیب های جدی وارد شده است. او با تاکید بر جدی گرفتن پیشگیری از بلایای طبیعی و تقویت آن گفت: با این اقدام خسارت های بلایای طبیعی در سطح کشور و استان کاهش می یابد و در این راستا در ۵ر۳ سال اخیر از منابع ماده ۱۲ اقدامات موثری در این زمینه انجام شده است.
تاثیر لایروبی رودخانه‌ها در کاهش خسارت سیل
وزیر نیرو در نشست ویژه ستاد بحران آذربایجان‌شرقی گفت: برای احیای دریاچه ارومیه تمام رودخانه‌های منطقه لایروبی شده بود و کمک بسیار بزرگی برای جریان سیل و کاهش خسارت کرد.
حمید چیت‌چیان، با تاکید بر این که، در کمترین فرصت اقدامات لازم در مناطق سیلزده به عمل آمد، افزود: در آذربایجان‌شرقی ۳۷ روستا از نظر تامین آب دچار مشکل شدند که ۳۶ روستا تا روز دوشنبه مشکلاتشان به صورت کامل رفع شد. وی ادامه داد: در رابطه با رفع مشکل برق مناطق نیز به سرعت اقدام شد که شهر بستان‌آباد و تبریز در این بخش دچار مشکل شده بود و خوشبختانه با اقدامات جبرانی و سایر اقدامات لازم، امور به خوبی پیش رفت و مردم در شهر دچار مشکل نشدند. او بیان کرد: به دلیل آب شدن برف‌های ارتفاعات موجب شده است جریان سیل به وجود بیاید، از قبل پیش‌بینی شده بود و حدود ۹۵ کیلومتر لایروبی شده بود که موجب کاهش خسارات شده، در حالی که با ۳۵ متر مکعب در ۳ سال پیش آسیب دیده بود.
چیت‌چیان تاکید کرد: در رودخانه کلگان بستان آباد نیز اقدامات لازم برای آبگیری فراهم شده بود و وقتی جریان سیلاب اتفاق افتاد بلافاصله عملیات آبگیری انجام شد و این سیلاب در پشت سد ذخیره شد.
همچنین مرحله نخست طرح آبرسانی به ۲۵۰۰ هکتار از اراضی حاشیه آب‌های مرزی شهرستان جلفا به وسعت ۱۰۰۰ هکتار به شیوه نوین آبیاری همزمان با سفر رئیس جمهوری به آذربایجان شرقی توسط وزیر جهاد کشاورزی بهره برداری شد. برای اجرای این طرح که از ۵ سال پیش آغاز شد و به دلیل نبود اعتبارات با کندی پیشرفت مواجه بود، در ۲ سال گذشته از محل اعتبارات رودخانه مرزی بیش از ۱۱۰۰ میلیارد ریال توسط وزارت نیرو و سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی هزینه شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ