دادستان تهران: حضور معتادان متجاهر در شهر نماد تهدید اجتماعی و فرهنگی است
سرویس خبر: نخستین نشست بررسی‌های آسیب‌های اجتماعی شهر تهران در سال ۹۶ با موضوع مبارزه با مواد مخدر و جمع آوری معتادان متجاهر با حضور سردار زاهدیان فرمانده پلیس مواد مخدر، سردار ساجدی نیا فرمانده پلیس تهران و مسئولان دستگاه‌های متولی به ریاست دادستان تهران برگزار شد.
عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در این جلسه ۴ محور پیشگیری، درمان، صیانت و مقابله در مبارزه با مواد مخدر را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: برای مقابله با مواد مخدر باید در این ۴ حوزه برنامه ریزی شود که قوه قضائیه در حوزه مقابله و پیشگیری بیشتر می‌تواند دستگاه‌ها را همراهی کند.
وی از افزایش مصرف مواد مخدر، کاهش سن اعتیاد، افزایش شمارمعتادان و معتادان متجاهر به عنوان شاخص‌هایی یاد کرد که از بعد از انقلاب به دلیل کثرت جمعیت و برخی علل، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده است و بر ضرورت تحلیل علمی و آسیب شناسی این مسأله تاکید کرد.
تمرکز مبارزه بر عوامل شبکه‌های کلان و عمده قاچاق مواد مخدر نکته دیگری بود که مورد توجه دادستان تهران قرار گرفت.
جعفری دولت آبادی تحقق این موضوع را نشانه موفقیت در مبارزه دانست و گفت: درست است که خرده فروشان ابزار قاچاقچیان هستند؛ اما نباید متهمان اصلی و مراکز اصلی تولید، در مبارزه با مواد مخدر از تعقیب مصون بمانند.
وی با یادآوری این نکته که چرخه باطل بازگشت معتادان، زحمات و تلاش‌های متولیان را هدر می‌دهد، بر لزوم برنامه ریزی، هماهنگی و همکاری مسئولان در این زمینه تاکید کرد.
دادستان تهران افزود: جمع آوری معتادان متجاهر پر خطر موضوعیت دارد؛ چراکه حضور این معتادان در شهر نماد یک تهدید اجتماعی و فرهنگی در کشور محسوب می‌شود.
او با بیان این که رها بودن معتادان متجاهر در تهران از وجود تهدید خبر می‌دهد، این فرضیه که «معتادان متجاهر با جمع آوری اصلاح نمی‌شوند» را با استناد به برهم زدن نظم شهر توسط آن‌ها رد کرد و گفت: پلیس از نظر اجتماعی و مردمی در این زمینه تحت فشار است و نباید اقدام دادستانی و پلیس در زمینه برخورد با معتادان متجاهر مورد بی‌مهری قرار گیرد.
دادستان تهران با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ۲۹ اردیبهشت سال ۹۶ و اعلام نتایج احراز صلاحیت کاندیدها از سوی شورای نگهبان در هفته آینده، به بیان نکاتی خطاب به کاندیداها و هواداران پرداخت و اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که شاهد انتخابات مختلفی بوده است و امسال نیز این همت وجود دارد که انتخابات در ۴ حوزه امنیت، رقابت، مشارکت و سلامت به خوبی برگزار شود.
جعفری دولت آبادی به همه کسانی که در فکر انجام اقدامات غیرقانونی پس از اعلام احراز صلاحیت‌ کاندیدها هستند هشدار داد با هرگونه تجمع، فراخوان‌های غیرقانونی، اقدامات ایذایی و اقداماتی که برخلاف قانون توسط کاندیداها یا رسانه‌ها انجام گیرد برخورد خواهد شد. دادستان تهران همچنین پلیس را مکلف کرد که در زمینه برخورد با هرگونه قانون شکنی تمهیدات لازم را فراهم کند.
در ادامه جلسه سردار ساجدی‌نیا فرمانده انتظامی تهران بزرگ از کشف ۲۰ تن مواد مخدر در سال گذشته خبر داد و گفت: ۲ تن مواد مخدر نیز از ابتدای سال جاری تاکنون کشف شده است.
وی همچنین از دستگیری ۴۴۰ خرده فروش مواد مخدر در سال گذشته خبر داد و گفت: پارسال ۳۰ مرکز توزیع مواد مخدر شناسایی و عوامل آن دستگیر شدند.
سردار زاهدیان رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر از افزایش ۲۵ درصدی کشفیات مواد مخدر در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴ خبر داد و نسبت به افزایش قاچاق هروئین به کشور هشدار داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ