روحانی: با همه توان درکنار مردم استان‌های سیلزده هستیم
 

سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس‌ جمهوری تاکید کرد: دولت با همه توان در کنار مردم استان های سیلزده خواهد بود و با ارائه کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان ‌قیمت، به یاری آنان می شتابد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز در جمع مردم روستای چنار در استان آذربایجان شرقی و بازدید از مناطق سیلزده، ضمن تسلیت جان باختن شماری از هموطنانمان به اهالی این روستا در حادثه سیل، گفت: این حادثه‌ای که در روستای چنار، منطقه آذرشهر و در آذربایجان غربی، اردبیل و کردستان اتفاق افتاد، همه ملت ایران را غم زده و ناراحت کرد. عزیزانی که در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند، نه فقط عزیزان شما بلکه برادران و خواهران همه ما بودند.
وی با بیان این که مردم روستای چنار در روزهای اخیر با حوادث بسیار سختی از جمله از دست دادن ۲۰ نفر از عزیزانشان مواجه شدند که بسیار تکان‌دهنده است، به ویژه آن که هنوز دو نفر از حادثه‌دیدگان مفقود هستند، اظهار داشت: دولت همه توان و تلاش خود را برای بازسازی منازلی که دچار تخریب کامل شده اند یا آسیب دیده به کار خواهد گرفت و در این باره کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان‌قیمت ارائه خواهد داد و اجازه نمی دهد سختی و مشکلات شما برای بلندمدت ادامه داشته باشد.
رئیس‌ جمهوری تاکید کرد: دولت در بلندمدت برای این گونه روستاهایی که منازل مردم در مسیر رودخانه‌ها و در خطر سیل قرار دارد، تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد، چرا که باید در این باره مراقبت‌های لازم انجام بگیرد و احتیاط کنیم.
روحانی با تجلیل از صبر، مقاومت، بردباری و همدلی مردم روستای چنار در برابر این حادثه، افزود: دولت برای کمک به همه آسیب‌دیدگان تصمیمات لازم را اتخاذ کرده است و روز سه شنبه به خزانه اعلام شد تا برای کمک به مردم در این مناطق اقدامات لازم را انجام دهد. رئیس‌ جمهوری تأکید کرد: این که مردم احساس کنند اگر مشکل و حادثه‌ای پیش می‌آید همه مسئولان در کنار آنها هستند، بسیار حائز اهمیت است و باید بدانیم که همه مسئولان از عالی‌ترین مقام یعنی رهبر معظم انقلاب، دولت، نمایندگان، وزرا، استانداران و سایر مسئولان در کنار شما بوده و هستند.
روحانی با تقدیر از تلاش‌های هلال احمر، وزارت بهداشت و درمان و نیروهای مسلح اعم از سپاه، بسیج و ارتش که در کنار مردم بوده اند و به آنها کمک کرده‌اند، گفت: ما نباید یکدیگر را در روزهای سخت، فراموش کنیم، دولت با همه توان در کنار شما خواهد بود و در استانداری آذربایجان شرقی هم با تشکیل جلسه ستاد بحران، حوادث اخیر بار دیگر بررسی و تصمیمات لازم برای جبران سریع خسارات اتخاذ خواهد شد.
رئیس‌ جمهور افزود: از همه مسئولان که از ابتدا در کنار مردم بودند و آلام آنها را رفع کردند و همه بخش‌های امدادی، درمانی و انتظامی تقدیر می‌کنم و از مسئولان می‌خواهم برای یافتن باقیمانده مفقودان در چنار و آذرشهر و سایر مناطق، بیش از پیش تلاش کنند و همچنین برای ساختن خانه‌هایی که آسیب دیده یا به طور کامل از بین رفته‌اند، تلاش لازم را انجام دهند.
وی اظهارداشت: به وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مسکن دستور می‌دهم که عملیات ساخت و بازسازی، خانه‌های مردم را در مناطق آسیب دیده از امروز
آغاز کنند. روحانی تأکید کرد: مردم بدانند که دولت در کنار آنهاست و به آنها دست مریزاد می‌گویم که توانستند یکدیگر را یاری کنند و با عمل به وظایف دینی، اخلاقی و تعاون ، در کنار یکدیگر باشند.
نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران
رئیس جمهوری در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان شرقی هم با اشاره به این که در زمان بروز حوادث همه باید در کنار هم به صحنه بیاییم و شرایط را هموار کنیم، گفت: در این زمینه بنیاد مسکن نسبت به خانواده های آسیب دیده وظیفه سنگینی برعهده دارد و در این زمینه سرعت عمل بسیار مهم است.
وی گفت: کسی که سرپرست خود را از دست داده است، باید مسکن برایش ساخته شود و دولت آن را به عهده می گیرد. همچنین جوانی که در روستای چنار تنها مانده است باید برایش خانه بسازیم. باید در زمینه جبران خسارت ناشی از سیل و کمک به رفع مشکلات سیلزدگان به فوریت و سرعت وارد عمل شویم.
روحانی با قدردانی از نیروهای امدادی، هلال احمر، نیروی انتظامی، سپاه و ارتش و تمام عواملی که در سیل اخیر پای کارهستند، افزود: وضعیت هلال احمر کشور از لحاظ امکانات و تجهیزات نسبت به سال های قبل بسیار خوب است و آمادگی کامل دارد.
وی، هدف اصلی از این سفر را ابراز تسلیت و همدردی با آسیب دیدگان سیل چند روز گذشته در آذربایجان شرقی و برخی دیگر از استان‌های همجواربیان کرد و گفت: میزان خسارت و تعداد افرادی که در آذربایجان شرقی بر اثر سیل به رحمت حق شتافتند، بیشتر و نیاز بود که از طرف ملت و دولت ایران به مردم آذربایجان اعلام کنیم که همواره در کنار شما هستیم.
روحانی خطاب به مردم آذربایجان شرقی، گفت: شما حق بزرگی بر گردن انقلاب، کشور و عظمت ایران در تاریخ داشته اید؛ سهم آذربایجان در انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی برکسی پوشیده نسیت.
وی با اشاره به رشادت‌های مردم آذربایجان شرقی در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، آن‌ها را شایسته قدردانی والا و بالا از سوی همه ملت ایران دانست و گفت: الحمدلله در آذربایجان شرقی شاهد یک هماهنگی بسیار خوبی هستیم و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی که در مقاطع مختلف و مسایل مختلف در قبل و بعد انقلاب در خدمت ایشان بودیم و مسئولان لایقی که این جا همواره داشته است، فرصت بزرگی است.
وی اظهار داشت: نیروهای مسلح این دیار اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی نه تنها در این حوادث و حوزه امنیت، بلکه همواره در صحنه بوده اند.
رئیس جمهوری کشورمان یادآور شد: حادثه سیلی که پیش آمد، هشداری برای همه ماست و در طول تاریخ بشر مواجه با چنین بلایایی بوده و تاریخ بشر توام با فراز و نشیب است. سیل اخیر نشان داد که اگر نسبت به طبیعت، سرزمین و دیار و وطن مان وظایف مان را به خوبی انجام ندهیم، طبیعت روزی به ما جواب می دهد.
روحانی با بیان این که اگر لایروبی مسیرهای منتهی به دریاچه ارومیه نبود، امروز مصیبت ما در سیل اخیر ده ها برابر می شد، افزود: اگر به داد دریاچه ارومیه نمی رسیدیم و به فکر دریاچه نبودیم، چه حوادثی که برای ما پیش نمی آمد.ما در مقابل دریاچه ارومیه مسئولیم و اگر به این دشت زیبای اطراف دریاچه توجه نکنیم، نمک و طوفان آن می تواند تمام تمدن ما را در هم بکوبد و تمدن ما را از بین ببرد.
رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای آمادگی مقابله با حوادث مشابه احتمالی در سال های آینده، گفت: آن چه که لازم است باید امروز انجام دهیم و برای سلامت فردای خود و فرزندانمان تلاش کنیم. بسیار تاثر انگیز بود، وقتی مشاهده کردیم در روستای پایین دست روستای چنار دانش آموزان جمع شده بودند و تسلیت می گفتند؛ این نشان از برادری و محبت ملت ایران نسبت به هم است.
رئیس جمهوری کشورمان یادآور شد: در سیل اخیر اگر سازمان هواشناسی نبود و اطلاع رسانی دقیق نمی کرد، شرایط بدتر می شد و وسایل ارتباط جمعی هم در انتشار اطلاع رسانی مربوط به وضع هوا نقش ویژه ای ایفا کردند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ