۲۶۰ هزار نیرو تأمین امنیت انتخابات را بر عهده دارند
سرویس سیاسی – اجتماعی: رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور با بیان این که در تمامی مراحل انتخابات باید قانون ملاک عمل باشد، افزود: با هرگونه اقدام خلاف قانون برخورد جدی می‌کنیم.
حسین ذوالفقاری با بیان این که تامین امنیت انتخابات از نیمه نخست پارسال آغاز شده است‌، اظهار داشت: برای تمامی مراحل انتخابات بررسی کرده ایم که چه آسیب‌های امنیتی وجود دارد و چه اقداماتی باید انجام شود. پیش‌بینی‌های لازم انجام گرفته است و اشراف اطلاعاتی مان در کل کشور و فضای بیرون کشور نشانگر این است که تهدید خاصی برای امنیت انتخابات نداریم، البته این بدان معنا نیست که تمامی ابعاد موثر بر امنیت انتخابات مورد توجه قرار نگیرد. پیش بینی پدیده‌های ناشناخته برای انتخابات انجام گرفته است.
وی افزود:‌ ستاد امنیت انتخابات کشور با حضور اعضای آن مرکب از ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه،‌ارتش، ناجا‌، وزارت اطلاعات‌، دستگاه قضایی و صدا و سیما از چند ماه قبل تشکیل شده و به طور منظم جلسه داشته است؛ تمامی پیش‌بینی‌های لازم هم در این باره انجام گرفته است.این ستاد شامل سه کمیته اشراف اطلاعاتی، کمیته عملیات و کمیته افکارعمومی می‌شود. کمیته اشراف اطلاعاتی مرکب از دستگاه‌های اطلاعاتی کشور و حوزه فضای مجازی است که کار رصد اطلاعاتی در فضای مجازی و حقیقی را برعهده دارد. در کمیته عملیات همه برنامه‌های امنیتی ما از مرزهای کشور تا داخل شعب اخذ رای انجام می‌شود. معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور با بیان این که اطلس امنیت انتخابات تهیه شده و برای تک تک استان‌ها ارسال شده است‌، تاکید کرد:‌در این اطلس پیش بینی‌های لازم برای مناطقی که مستعد آسیب‌های امنتیی هستند انجام گرفته است، همچنین دستورالعمل مربوط به امنیت انتخابات به تمامی استان‌ها ارسال شده است.
به گزارش ایسنا، ذوالفقاری در ادامه با بیان این که ۲۶۰ هزار نیرو تامین امنیت انتخابات را بر عهده دارند، افزود: ۴۰ فروند بالگرد ستاد انتخابات استان‌ها را پشتیبانی می‌کنند و تمامی نهادهای امنیتی کشور از جمله وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات ناجا هم فعال هستند. ما هم هر چه به ایام انتخابات نزدیکتر می‌شویم تشدید امنیت از مرزهای کشور را خواهیم داشت. با دستگاه قضا هم هماهنگ کردیم که اگر ایست بازرسی لازم باشد، این کار با دستور قاضی ویژه انجام ‌شود. یک کمیته قضایی هم در دادستانی کل کشور و استان‌ها تشکیل شده است که کار برخورد با جرایم انتخاباتی را انجام می‌‌دهد.
وی در پاسخ به این سئوال که اگر کاندیدایی به نتیجه تائید صلاحیت یا انتخابات تمکین نکرد چه اقدامی از سوی ستاد امنیت انتخابات کشور انجام می‌شود؟ گفت: همه پایگاه‌ها پایبندی خود رابه قانون اعلام کردند اما ما برای شرایط رعایت نکردن قانون پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. علاوه بر تذکرات و اقدامات امنیتی، پیش بینی کرده‌ایم در شرایط رعایت نکردن قانون، در چارچوب قانون برخورد جدی خواهد شد. اعتراض و شکایت باید در چارچوب قانون باشد ولی اگر رفتاری از سوی نامزدها رخ دهد که پیامدهای امنیتی داشته باشد، مسئولیت آن رفتار با آن نامزد انتخابات است و حتما باید پاسخگو باشد.
ذوالفقاری در ادامه تاکید کرد: معیار اصلی ما قانون است و برگزاری نشست‌ها و تجمعات ضوابط خاص خود را دارد. راه‌اندازی کارناوال ممنوع است اما تجمعات و تبلیغات در چارچوب قانون مشکلی ندارد.
رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور با بیان این که تجمع در مکان‌های باز به مجوز نیاز دارد اما در اماکن دربسته به مجوز استانداری نیاز ندارد، تاکید کرد: ولی باید هماهنگی و اطلاع رسانی انجام شود، همه برنامه‌ها باید در چارچوب قانون انجام شود.
ذوالفقاری درباره اعلام نتایج انتخابات هم گفت:‌ به تمامی کاندیداها تفهیم می‌شود که هیچ کس به هیچ وجه حق ندارد نتایج را اعلام کند زیرا وزارت کشور حق اعلام نتایج را دارد و مسئول این کار است. اگر کسی نتیجه ای اعلام کند خودش مسئول پیامد ادعای خود خواهد بود.
معاون امنیتی وزیر کشور درباره حفاظت از نامزدهای انتخابات اظهار داشت‌: نحوه حفاظت و تامین امنیت حتی استقبال از نامزدهای انتخابات را پیش بینی کردیم تا با همه کاندیداها به شکل مناسب و یک نواختی برخورد شود اما نامزدهایی که اکنون مسئولیت و جایگاه حقوقی دارند‌، به اعتبار شخصیت حقوقی و مسئولیت شان رده‌های امنیتی و حفاظتی آن‌ها مشخص می‌شود اما اگر نامزدی هم بیاید که جایگاه حقوقی نداشته باشد اما حفاظت از وی مناسب نباشد‌، برنامه‌ای را در نظر گرفته‌ایم که از این شخصیت‌ها هم حفاظت شود.
ذوالفقاری در ادامه تاکید کرد: رسانه‌ها حتما اخبار امنیتی را با تائید و هماهنگی ستاد امنیت کشور منتشر کنند تا خبر خلاف واقع منتشر نشود. ما به طور دقیق جواب اخبار مربوط به امنیت کشور را می دهیم.
ذوالفقاری در پاسخ این سئوال که آیا گزارشی درباره دخالت نهادهای جاسوسی یا امنیتی کشورهای خارجی داشته‌اید؟ گفت: به جز رسانه‌های خارجی در این باره تهدیدی نداشتیم.
رئیس کمیته امنیت انتخابات کشور درباره ساماندهی تبلیغات در فضای مجازی اظهار داشت: ایجاد کانال در فضای مجازی اشکالی ندارد اما این کار باید در یک چارچوب مشخص انجام شود. نامزدهایی که می‌خواهند از طریق فضای مجازی تبلیغات کنند حتما باید قراردادی را با افرادی که تبلیغات برای آن‌ها انجام می‌دهند امضا کنند. زیرا ممکن است افرادی کاری خلاف قانون به نام یک نامزد انجام دهند بنابراین حتما باید یک قراردادی نوشته و در سامانه وزارت کشور ثبت شود. یک نسخه از این قرار داد در سامانه‌ای که در سایت وزارت کشور است قرار می‌گیرد، باید از وزارت ارشاد هم مجوز گرفته شود.
وی با بیان این که به نفع خود نامزدها است تا کسی به نام آنها کار خلاف قانون انجام ندهد یا خبرسازی نکند، تاکید کرد: در اطلاعیه‌ای جزئیات این کار اعلام می‌شود.
ذوالفقاری تاکید کرد‌: ما دنبال محدودیت در فضای مجازی نیستیم بلکه دنبال این هستیم در این فضا شاهد نابسامانی نباشیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ