جهانگیری: تحریم‌های غرب فرصتی مناسب برای توسعه مناسبات با روسیه است
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که توسعه روابط با فدراسیون روسیه و به خصوص جمهوری خودمختار تاتارستان از جایگاه ممتازی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، گفت: امیدوارم رایزنی و تبادل هیات‌های عالیرتبه میان دو کشور بتواند زمینه ای مناسب برای تحقق اراده مسئولین ایران و روسیه در توسعه و تعمیق روابط باشد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر دیروز در دیدار «رستم مینیخانوف» رئیس جمهوری خودمختار تاتارستان روسیه، افزود: تهران علاقه مند است روابط خود را در زمینه‌های مختلف با مسکو گسترش دهد و سفر اخیر دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه با توافق‌های خوبی میان دو کشور همراه بود و امیدوارم سفر شما به تهران هم زمینه ساز گسترش مناسبات میان دو کشور باشد.
معاون اول رئیس جمهوری، توسعه همکاری‌ها با جمهوری تاتارستان را برای ایران پراهمیت ارزیابی کرد و افزود: جمهوری خودمختار تاتارستان در تقسیمات روسیه از جایگاه مهمی برخوردار است و تهران از ارتقاء سطح همکاری‌ها با کازان در بخش‌های مختلف استقبال می کند.
جهانگیری با تاکید بر این که زمینه‌های همکاری فراوانی میان ایران و روسیه و به خصوص جمهوری خودمختار تاتارستان وجود دارد، خاطر نشان کرد: ایران و روسیه می توانند با استفاده از فرصت مناسبی که تحریم غرب علیه دو کشور ایجاد کرده است، گام‌های بلندی در جهت توسعه و تعمیق مناسبات فی‌مابین و گسترش همکاری‌های اقتصادی بردارند.
معاون اول رئیس جمهوری همکاری‌های نفتی، پژوهشی، علمی و گردشگری را از جمله زمینه‌های همکاری میان ایران و تاتارستان برشمرد و افزود: تهران آمادگی دارد سطح همکاری‌های خود را با کازان در زمینه‌های مختلف از جمله همکاری در حوزه فناوری‌های جدید ارتقاء دهد.
«رستم مینیخانوف» رئیس جمهوری خودمختار تاتارستان روسیه هم در این دیدار با اشاره به برخورداری این کشور از صنعت، کشاورزی، نفت و پتروشیمی، گفت: تاتارستان در خودروسازی، کشتی سازی و ساخت هواپیما و همچنین در زمینه‌های علمی و دانشگاهی از توانمندی خوبی برخوردار است و علاقه مندیم همکاری‌های خود را با ایران در تمامی بخش‌ها از جمله نفت، پتروشیمی، ماشین سازی، کشاورزی، انرژی‌های نو و فناوری‌های جدید گسترش دهیم. مینیخانوف با اشاره به ملاقات دیروز خود با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و مذاکره در باره همکاری‌های بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات، گفت: در این دیدار مذاکراتی برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه آی تی و آی سی تی صورت گرفت.
وی با اشاره به دستاوردها و توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و ساخت و ساز، خاطر نشان کرد: ایران و تاتارستان می‌توانند در زمینه اجرای پروژه‌های مشترک همکاری‌های سازنده‌ای داشته باشند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ