اردوغان: دیکتاتور نخواهم شد
 

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری ترکیه در یک مصاحبه تفصیلی با شبکه خبری «سی.ان.ان.» پس از پیروزی موافقان اصلاحات قانون اساسی در همه پرسی اخیر تاکید کرد: برنامه‌های وی برای تغییر سیستم پارلمانی به ریاستی، به معنای دیکتاتوری نیست.
«رجب طیب اردوغان» گفت: این اصلاحات به خاطر من نبوده است. من روزی خواهم مرد، اما قوانین اساسی باقی خواهند ماند.وی ادامه داد: هرجا که دیکتاتوری وجود دارد، شما دیگر سیستم ریاست جمهوری ندارید، ما در اینجا صندوق‌های رای داشتیم، دموکراسی ما قدرت خود را از مردم می‌گیرد. ما این رویکرد را اراده ملی می‌گوییم. اردوغان با اشاره به وجود اختلاف جزئی میان آرای آری و آرای خیر گفت: این پیروزی گامی مهم در چارچوب دمکراسی است و تصریح کرد: اهمیتی ندارد که شما بازی را با چه نتیجه ای برده باشید؛ اینجا هم مثل فوتبال، هدف نهایی تنها پیروزی است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد: اروپا در اجرای وعده‌های خود ناکام مانده است. اتحادیه اروپا ۵۴ سال است ما را پشت درهای خود نگه داشته است.از نظر روابط سیاسی چنین رویکردی غیرقابل تحمل است. ما تمامی تلاش خود را کردیم که تمام شرایط اتحادیه اروپا را قبول کنیم اما اتحادیه اروپا وعده‌های خود را عملی نکرد. اروپا باید به تعهداتش پایبند باشد. اگر آنها وعده‌های خود را عملی کنند ما نیز پشت میز مذاکره می‌نشینیم و در آن زمان خواهیم دید که چه گام‌هایی باید برداشته شود. رئیس‌جمهوری ترکیه در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی با دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا و تبریک وی به دلیل پیروزی موافقان اصلاحات قانون اساسی در ترکیه گفت: من ترجیح می‌دهم که دیدار دوجانبه و مستقیمی با ترامپ داشته باشم. روابط ما رو به جلو است. وی درباره همکاری آمریکا و ترکیه گفت: رویکرد دونالد ترامپ درباره مسائل منطقه ما را خشنود کرده است. آمریکا و ترکیه می‌توانند متحد یکدیگر باشند و مشکلات مهم منطقه را حل کنند. ما در این باره مشکلی نداریم. از سوی دیگر، مجلس ملی ترکیه حالت فوق العاده در این کشور را برای دور چهارم تصویب و تمدید کرد.
ادامه واکنش ها
رئیس جمهوری روسیه، «ولادیمیر پوتین» پیروزی‌ اصلاح قانون اساسی در همه پرسی اخیر را به اردوغان تبریک گفت. سخنگوی کرملین اعلام کرد: پوتین و اردوغان همچنین بر اهمیت گام برداشتن در مسیر عادی سازی روابط به ویژه بعد از ساقط کردن جنگنده ترکیه در مرزهای سوریه در سال ۲۰۱۵ توسط ترکیه تاکید کردند. از سوی دیگر، «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان هم اعلام کرد با خروج نیروهای این کشور از پایگاه «اینجرلیک» در ترکیه مخالف است.مخالفان دولت آلمان در پی همه پرسی اصلاحات قانون‌اساسی در ترکیه و پیروزی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری این کشور، خواستار خرج نیروهای آلمانی از ترکیه شده بودند.
در همین رابطه، وزیر امورخارجه اسپانیا در واکنش به نتیجه همه پرسی اخیر ترکیه از دولت این کشور خواست، «اصلاحات قانونی گسترده» را با «حداکثر اجماع» و با هدف جلوگیری از بروز تفرقه در این کشور انجام دهد.
در چنین شرایطی، وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به پیروزی اردوغان در همه پرسی اخیر و وعده احیای مجازات اعدام در ترکیه، تاکید کرد: اکنون فرضیه ورود آنکارا به اتحادیه اروپا روی میز نیست.

Email this page

نسخه مناسب چاپ