اخبار ضد و نقیض از بازداشت ابوبکر البغدادی در سوریه
سرویس خارجی: دفتر رسانه ای دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا در سایت رسمی خود مدعی شد، اطلاعات دقیقی در اختیار دارد که براساس آن، ابوبکر البغدادی سرکرده داعش در شمال سوریه دستگیر شده است.
در بیانیه این دفتر آمده است: دستگیری احتمالی البغدادی در نتیجه عملیات رصد توسط دستگاه اطلاعات نظامی سوریه و روسیه و پس از آن انجام گرفته است که وی در دوم آوریل جاری (۱۳ فروردین) به دنبال پیشروی و تعقیب و گریز نیروهای الحشد الشعبی، مجبور به فرار از موصل و ورود به خاک سوریه شد. این درحالی است که وزارت خارجه روسیه اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها درباره بازداشت البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش را تکذیب کرد. یک مقام وزارت خارجه روسیه گفت: ما از دستگیری ابوبکر البغدادی مطلع نیستیم و هیچ اطلاعاتی در این زمینه دریافت نکرده‌ایم. از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفت که هیچ گونه اسنادی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر بازداشت ابوبکر البغدادی در سوریه وجود ندارد. خبر دیگر اینکه منابع خبری از طرح چهار مرحله‌ای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای حل و فصل اوضاع سوریه خبر دادند. مرحله اول شامل نابودی گروه تروریستی داعش است و واشنگتن تاکید کرده که قصد اعزام نیروهایش به سوریه برای سرنگون کردن بشار اسد رئیس جمهور سوریه را ندارد. دومین مرحله، بر لزوم برقراری ثبات در سوریه متمرکز است. در جریان این مرحله، آمریکا قصد دارد که به بسته شدن توافقنامه های آتش بس بین دولت سوریه و گروههای معارض کمک کند و همچنین سخن از ایجاد “مناطق ثبات موقت” مطرح است که باید مسئولان سوریه در ایجاد این مناطق سهیم شود. در این دوره باید کشور سوریه توسط یک دولت موقت اداره شود. سومین مرحله، دوره انتقالی است که براساس طرح آمریکا، در جریان این دوره بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند و در صورت عدم کناره گیری داوطلبانه، باید از مشارکت وی در انتخابات جلوگیری شود. چهارمین مرحله طرح آمریکا نیز مربوط به ساماندهی اوضاع زندگی در سوریه بعد از پایان دوره انتقالی است.
در چنین شرایطی وزیر خارجه انگلیس گفت این کشور ممکن است بدون تایید پارلمان، به سوریه حمله کند. بوریس جانسون گفت این کشور ممکن است بدون تایید پارلمان، با آمریکا در حملات احتمالی مجدد علیه سوریه همراه شود. جانسون گفت آمریکا پیش از حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه، انگلیس را در جریان گذاشته بود. وی افزود در صورتی که آمریکا از انگلیس درخواست همراهی در حمله به سوریه کند، برای انگلیس پاسخ منفی سخت خواهد بود. در این حال دبیرکل سازمان ملل از اعضای شورای امنیت خواست برای پایان دادن به بحران سوریه فورا وارد عمل شوند. آنتونیو گوترش گفت: ناکامی در پایان دادن به بحران سوریه ننگی است که گریبانگیر همه جهان خواهد شد. این درحالی است که رئیس جمهور چچن گفت کشورهای غربی خواهان ویران کردن سوریه نظیر لیبی هستند. رمضان قدیروف تصریح کرد: کشورهای غربی بدون شرف و وجدان می خواهند سوریه را از بین ببرند؛ همانطور که در گذشته می خواستند مصر را ویران کنند و لیبی را ویران کردند.
انفجار تروریستی در حلب
تلویزیون سوریه از کشته و زخمی شدن ۳۸ تن در انفجار بمب در جنوب غرب حلب خبر داد. این انفجار تروریستی در محله صلاح الدین در جنوب غرب حلب رخ داد که به کشته شدن شش تن و زخمی شدن ۳۲ تن منجر شد. محله صلاح‌الدین از زمان خروج شورشیان مسلح از حلب در دسامبر گذشته به طور کامل در تسلط ارتش سوریه است. وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد دو نظامی این کشور در انفجار بمبی در حومه شهر حما کشته شدند. خبر دیگر اینکه ارتش سوریه موفق شد ۳۴ اسیر را که در چنگ گروه‌های تروریستی حاضر در منطقه القابون بودند، آزاد کند. در جریان این عملیات ارتش سوریه توانست یکی از زندان های گروه های مسلح را به کنترل خود در آورد. در چنین شرایطی شورای امنیت سازمان ملل پس از یک هفته حمله تروریستی در منطقه الراشدین در غرب حلب، که به شهادت ۱۲۶ تن از شیعیان و مجروحیت ۵۰۰ تن دیگر منجر شد را محکوم کرد.
از طرفی۵۱۹ تروریست به همراه خانواده هایشان محله الوعر شهر حمص را ترک کردند و به سمت منطقه “جرابلس″ در حومه شمالی استان حلب رفتند. منابع سوری هم از ورود دومین گروه از اهالی مظلوم شهرک‌های تحت محاصره کفریا و فوعه به منطقه تحت سیطره گروه‌های مسلح در حومه حلب در چارچوب توافق مبادله خبر دادند. ۳۰۰۰ نفر از اهالی شهرهای فوعه و کفریا محاصره شده در استان ادلب سوریه با ۴۵ دستگاه اتوبوس وارد محله الراشدین حلب شدند تا با عناصر مسلح تروریست مستقر در شهرهای زبدانی و مضایا مبادله شوند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ