سقوط ارزش سهام اروپا به دنبال اعلام برگزاری انتخابات زودهنگام در انگلیس
سرویس خارجی: شاخص سهام بورس لندن و اکثر بورس های مهم اروپایی به دنبال درخواست «ترزا می»، برای انتخابات زودهنگام پارلمانی در انگلیس کاهش یافت. ارزش شاخص سهام بورس «فوتسی ۱۰۰» لندن که در آن در هر روز کاری سهام ۱۰۰ شرکت مهم و بزرگ انگلیس از نظر ارزش بازاری سهام ثبت شده در بورس، ارزش گذاری و خرید و فروش می شود، در روز سه شنبه با کاهش ۲٫۴۶ درصدی مواجه شد. شاخص سهام بورس فوتسی ۱۰۰ لندن، با ۱۸۰ واحد کاهش، به ۷ هزار  و ۱۴۷ واحد رسید.
در همین حال شاخص سایر بورس های مهم اروپایی چون «دکس» آلمان، «کک ۴۰» فرانسه و «آیبکس» اسپانیا نیز روند کاهشی داشتند.
گفته می شود که سرمایه گذاران اروپایی نسبت به نتیجه انتخابات زود هنگام در انگلیس تردید دارند. هر چند برخلاف شاخص سهام بورس فوتسی لندن، پوند انگلیس سه شنبه در بازار مبادلات ارزی لندن، با افزایش ۱٫۴۷ درصدی ارزش آن در برابر یورو، در مقابل۱٫۱۹۷۵ یورو معامله شد.
در حال حاضر، پوند در مقابل ۱٫۲۸۴۶ دلار معامله می‌شود که نسبت به روز دوشنبه گذشته، ۲٫۲۹ درصد افزایش نشان می دهد. این برای اولین بار در طی دو ماه گذشته است که ارزش پوند در برابر دلار آمریکا تا این سطح می رسد.
از سوی دیگر، ریس‌جمهوری آمریکا در واکنش به درخواست ترزا می برای برگزاری انتخابات زودهنگام، برای انگلیسی‌ها آرزوی موفقیت کرد. وزیر خارجه آلمان هم ابراز امیدواری کرد انتخابات جدید بتواند شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتری در مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا برای انگلیس فراهم کند.
ترامپ پیشتر هم نتایج رفراندوم سال گذشته انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا را ستوده بود. ترامپ که اواخر ژانویه در کاخ سفید میزبان ترزا می بود،‌ به او گفت که بریگزیت می‌تواند چیز فوق‌العاده‌ای باشد.
ازطرفی، «زیگمار گابریل»،‌ وزیر امور خارجه آلمان ابراز امیدواری کرد انتخابات آتی در انگلیس بتواند شفافیت و مسوولیت‌پذیری بیشتری در روند مذاکرات خروج اتحادیه اروپا فراهم کند.گابریل در مصاحبه‌ای گفت: مسوولیت و اعتبار بیش از هر چیز دیگری پس از رای مردم انگلیس به بریگزیت اهمیت دارد. عدم اطمینان مناسب روابط اتحادیه اروپا – انگلیس نیست.
* فرانسه
جدیدترین نظرسنجی انجام شده درباره انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نشان داده که «امانوئل ماکرون» و «مارین لوپن» همچنان در دور اول انتخابات پیشتاز هستند. نظرسنجی انجام شده از سوی شرکت «سویپوف» که برای روزنامه «لوموند» انجام شد، نشان داده ماکرون در دور دوم انتخابات بیشترین احتمال پیروزی را دارد و همچنین این نظرسنجی مشخص کرده که این دو کاندیدا در چند روز گذشته درصد کمی از آرای خود را به نسبت نظرسنجی قبلی از دست داده‌اند.
این در حالیست که ماکرون در پی بازداشت مظنونان به تدارک حمله تروریستی در انتخابات آتی طی اظهاراتی از سطح بالای تهدیدهای تروریستی در فرانسه خبر داد و خواستار اتحاد در برابر تروریسم شد. وی در بیانیه ای ضمن تقدیر از نیروهای پلیس فرانسه به خاطر دستگیری دو مظنون بازداشتی اخیر، اعلام کرد: این اتفاقات این موضوع را تداعی می‌کند که تهدید تروریستی در کشور ما همواره در سطح بسیار بالایی قرار دارد. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یکشنبه آتی برگزار می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ