تشکر۲۰۰ نماینده مجلس از فعالیت‌های دولت برای افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی
 

سرویس سیاسی – اجتماعی:۲۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای از فعالیت‌های دولت برای افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی تشکر کردند و آن را بهترین نماد تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانستند.
به گزارش ایرنا، در این بیانیه که علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رئیسه مجلس در پایان جلسه علنی دیروز قرائت کرد، آمده است:‌ افتتاح همزمان شش فاز توسعه میدان عظیم گازی پارس جنوبی، شروع بهره برداری از لایه نفتی این میدان و چهار طرح پتروشیمی در تاریخ ۲۷ فروردین امسال با سرمایه گذاری قریب به ۲۰ میلیارد دلار برگ افتخار زرینی برای جمهوری اسلامی ایران و موید کارآمدی و توانمندی نظام در سخت ترین شرایط تحریم‌های ستمگرانه علیه صنعت نفت کشور است.
در این بیانیه افزوده شده است: امروز مجموعه پارس جنوبی به عنوان بهترین نماد تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بر تارک نظام می‌درخشد. پیگیری سرسختانه برای اجرای منویات مقام معظم رهبری در برداشت شایسته و منصفانه از میدان‌های مشترک در این دولت با بهره برداری از ۱۱ فاز پارس جنوبی به خوبی محقق شده است. خبر دیگر این که، جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی دیروز با حضور سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت آغاز شد.
عضو هیات رئیسه مجلس با بیان این که تضمین امنیت، عزت و سلامت زائران ایرانی در حج تمتع مورد پذیرش عربستان قرار گرفته است، درمورد جلسه غیرعلنی مجلس گفت: برگزاری حج عمره منوط به موفقیت آمیز بودن برگزاری حج تمتع است. اکبر رنجبرزاده اظهار داشت: در این جلسه قاضی عسکر و صالحی امیری گزارش مفصلی در مورد اعزام حجاج ایرانی به بیت‌الله‌الحرام ارائه کردند.
وی افزود: وزارت حج عربستان سعودی مطابق گذشته نامه ای به ایران مبنی بر این که در صورت آمادگی ایران این دولت می‌تواند پذیرای حجاج ایرانی باشد، ارسال کرد و جمهوری اسلامی ایران هم در پاسخی مکتوب اعلام کرد که اعزام حجاج همچنان برای ما میسر نیست و ابتدا باید هیاتی برای مذاکره با طرف سعودی اعزام شود تا ضمانت‌های لازم برای حفظ سلامت زائران ایرانی و عزت آنان در مراسم حج داده شود.
عربستان سعودی شروط ایران را پذیرفت
رنجبرزاده یادآور شد: عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که ایران مانند دیگر کشورها حجاج خود را اعزام کند و ما پذیرای آنان هستیم اما جمهوری اسلامی ایران این موضوع را رد کرد و در نهایت عربستان سعودی شروط ما را برای اعزام حجاج پذیرفت. وی ادامه داد: شروط جمهوری اسلامی ایران برای اعزام حجاج، حفظ سلامت، عزت و امنیت زائران و پرهیز از هر نوع برخورد نامناسب و ناشایست با آنان است، زیرا ایران در عربستان سعودی سفارت ندارد، ازاین‌رو این کشور به‌طور حقوقی و همچنین کتبی پذیرفت که از زمان ورود حجاج ایرانی به فرودگاه‌هایش تا پایان حضور آنان به‌طور صد درصدی سلامت آنان را تضمین کند.
نماینده مردم اسدآباد در مجلس افزود: یگانه شرط عربستان سعودی برای زائران ایرانی این بود که مراسم دعای کمیل به دلیل رعایت مسائل امنیتی و خطر داعش لغو شود، چراکه نگران بودند مشکلی برای حجاج ایرانی پیش آید.
خبر دیگری حاکیست:نمایندگان با ماده واحده و تبصره‌های طرح تنقیح قوانین مالیاتی موافقت کردند. این طرح دارای یک پیوست با ۳۶۹ عنوان، ضمیمه ۱ با ۱۸۹ عنوان و ضمیمه ۲ با ۱۹۹ عنوان است. براین اساس، قوانین مورد بحث در طرح تنقیح قوانین مالیاتی از این پس منسوخ و منقضی خواهند شد.
در این زمینه، رئیس مجلس از معاونت قوانین خواست هرچه سریعتر قوانین مالیاتی منسوخ را تنقیح کند. علی لاریجانی افزود: با تصویب طرح تنقیح قوانین مالیاتی کشور، اراده مجلس را برای حل و فصل یکی از مسایل مهم کشور نشان دادیم. وی افزود: قوانین انبوهی وجود دارد که ناسخ و منسوخ یکدیگرند. در سال اقتصاد مقاومتی: تولید و اشتغال این گام مهمی است که دستگاه‌های اجرایی و قوه قضاییه تصویر روشن و شفافی از اقتصاد نشان دهند.
هرگونه بهره برداری از تالاب‌ها ممنوع شد
در مصوبه ای دیگر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی هرگونه بهره برداری و اقدامی که منجر به تخریب و آلودگی غیرقابل جبران تالاب‌ها شود را ممنوع کردند. نمایندگان مجلس کلیات لایحه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور را با ۱۳۰ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و شش رأی ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر تصویب کردند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده مردم دماوند درمورد حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای اسلامی گفت: استناد به اصل چهارم قانون اساسی در این باره به دلیل اعلام نظر شورای نگهبان نافذ نیست ما منتظر توضیح این شورا هستیم. خبر دیگری حاکیست: رئیس مجلس شورای اسلامی با فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار برخی از فرماندهان سپاه همچون سردار قاسم سلیمانی و سردار فدوی حضور داشتند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ