قیچی‌ساز «لوتسه» را فتح کرد؛ کوهنورد ایرانی در باشگاه ۸ هزار متری‌ها
 

عظیم قیچی‌ساز با فتح قله لوتسه به باشگاه هشت‌هزاری‌ها پیوست.
به گزارش ایسنا، عظیم قیچی‌ساز هیمالیانورد پرافتخار ایرانی بامداد جمعه به سمت قله لوتسه حمله کرد و توانست بدون کپسول اکسیژن چهارمین قله بلند دنیا (ارتفاع ۸۵۱۶ متر) را در ساعت ۱۲:۲۲ فتح کند.
عظیم قیچی ساز با فتح این قله، جزو ۱۶ رکورددار جهان شد که بدون استفاده از کپسول اکسیژن و شرپا، تمام ۱۴ قله بالای هشت هزار متری را پیموده‌اند.
حسین مقدم و سعید میرزایی هم کوهنوردان ایرانی هستند که به همراه عظیم به قله لوتسه رسیدند. حسین مقدم هم همانند عظیم قیچی ساز بدون کپسول اکسیژن در حال فتح لوتسه است.
ایرج معانی و محمود هاشمی هم پیش از او به لوتسه رسیده بودند.
بدین ترتیب عظیم قیچی ساز، حسین مقدم، سعید میرزایی، ایرج معانی و محمود هاشمی پنج کوهنورد ایرانی هستند که در بهار ۹۶ موفق به فتح لوتسه شدند.
نخستین کوهنوردی که به باشگاه هشت هزاری ها پیوست در سال ۱۹۸۶ و ایتالیایی بود. بعد از او در سال ۱۹۹۵ کوهنورد سوییسی به این باشگاه پیوست.
در سال ۱۹۹۹ و ۲۰۰۲ میلادی هم دو کوهنورد اسپانیایی به هشت هزاری ها پیوستند. بعد از آنها کوهنوردانی از آمریکا (۲۰۰۴)، ایتالیا (۲۰۰۷) اکوادور(۲۰۰۸) قزاقستان (۲۰۰۹) فنلاند(۲۰۰۹)،پرتقال (۲۰۱۰)، بانوی کوهنورد اتریشی (۲۰۱۱)، قزاقستان (۲۰۱۱)، ایتالیا (۲۰۱۲)، کره جنوبی (۲۰۱۳)، جمهوری چک (۲۰۱۴) هم به این باشگاه پیوستند. اکنون و در سال ۲۰۱۷ هم کوهنورد ایرانی به این باشگاه کوهنوردی هشت هزاری ها پیوست.
عظیم‌ قیچی‌ساز کیست؟
عظیم‌ قیچی‌ساز متولد اول شهریور ۱۳۶۰ در شهر تبریز است. وی تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته به هر ۱۴ قله بالای ۸ هزار متر جهان صعود کند.
قیچی‌ساز نخستین بار در سن ۲۴ سالگی در سال ۱۳۸۴ موفق شده قله اورست (بام جهان) با ارتفاع ۸۸۴۸ متر را فتح کند. او برای این صعود از کمپ ۴ تا ارتفاع ۸۷۰۰ متر از اکسیژن استفاده کرد.
قیچی‌ساز در سال ۱۳۸۷ موفق به صعود به قله برودپیک به ارتفاع ۸۰۴۸ متر در پاکستان شد. او در بهار سال ۱۳۸۹ سرپرستی تیمی را به عهده گرفت که موفق به فتح قله «دائولاگیری»، هفتمین قله مرتفع جهان به ارتفاع ۸۱۶۷ متر شد. بلافاصله و در تابستان همان سال، فاتح نهمین قله مرتفع و دومین قله خطرناک جهان با نام «نانگاپاربات» ملقب به «کوه‌قاتل» به ارتفاع ۸۱۲۵ متر در قراقروم پاکستان شد.
قیچی‌ساز در بهار سال ۱۳۹۰ قله «کانچن چونگا» سومین قله بلند جهان را فتح کرد. در تابستان همان سال توانست به قله‌های «گاشربروم۱» و «گاشربروم۲» از دیگر قله‌های بالای ۸ هزار متر صعود کند. در بازگشت از «گاشربروم۲» بود که لیلا اسفندیاری سقوط کرد و درگذشت.
او در اواخر اسفند ۱۳۹۰ به همراه یک گروه بین‌المللی، صعود به قله ۸۰۹۱ متری «آناپورنا» در نپال را آغاز کرد و پس از یک تلاش سخت و طاقت‌فرسای ۵۰ روزه، در اردیبهشت سال ۱۳۹۱ به این مهم دست یافت.
عظیم قیچی‌ساز فقط سه ماه بعد، در روز دهم مرداد ۱۳۹۱ موفق شد به دومین قله بلند جهان، با نام «k2» معروف به کوه وحشی، با ۸۶۱۱ متر ارتفاع در پاکستان صعود کند. این قله فنی‌ترین و سخت‌ترین قله جهان لقب گرفته است.
او سیر موفقیت خود را ادامه داد و دهمین قله بالای ۸‌هزار متری را کمتر از دو ماه بعد، در هشتم مهر ۱۳۹۱ در شرایطی سخت و در زیر بارش برف سنگین، به همراه مهدی قلی‌پور دیگر کوهنورد تبریزی انجام داد. فتح قله ۸۱۶۳ متری «ماناسلو» در منطقه «گورخا» در نپال نیز همانند صعودهای پیشین بدون استفاده از اکسیژن مصنوعی صورت گرفت.
وی در فروردین ۱۳۹۲ برای صعود به قله ۸۴۸۵ متری «ماکالو» معروف به هیولای سیاه راهی نپال شد و به عنوان نخستین ایرانی کمتر از یک ماه بعد این قله را فتح کرد.
قیچی‌ساز گام بعد را برای فتح قله دوازدهم برداشت و در شهریور ۱۳۹۲ راهی نپال شد و قله ۸۲۰۱ متر «چو‌ او یو» یا «الهه فیروزه» را هم تسخیر کرد. شیشاپانگما با ۸۰۱۳ متر ارتفاع به عنوان چهاردهمین کوه ۸۰۰۰ متری و تنها قله مستقل در تبت شناخته می‌شود که به طور کامل در داخل خاک کشور چین (تبت مرکزی) قرار دارد. قیچی‌ساز در فروردین ۱۳۹۳ برای صعود به این قله راهی تبت شد و اردیبهشت‌ماه موفق شد این قله را هم فتح کند.
در ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ قیچی ساز موفق شد قله «اورست» را برای دومین بار و البته این بار بدون استفاده از کپسول اکسیژن صعود کند.
هشت هزار متری‌ها
از بین هزاران کوهی که در سرتاسر کره زمین وجود دارد فقط ۱۴ تای آنها ارتفاعی بالاتر از ۸۰۰۰ متر دارند که به هشت هزاری‌ها معروفند. این کوه‌ها همگی در رشته کوه‌های هیمالیا و قراقروم در قاره آسیا و در میان کشورهای هند، چین، پاکستان و نپال واقع شده‌اند. این قلل به ترتیب ارتفاع شامل قله‌های اورست، کی ۲، کانگچنجونگا، لوتسه، ماکالو، چواویو، دهالاگیری، ماناسلو، نانگاپاربات، آناپورنا ۱، گاشربروم ۱، برود پییک، گاشربروم ۲ و شیشاپانگما
هستند.
رینهولد مسنر نخستین کسی بود که به تمام ۱۴ کوه هشت هزار متری صعود کرد. یکی از چالش‌های بزرگ کوهنوردی، صعود به تمامی هشت هزار متری‌ها است. تا امروز فقط ۳۴ نفر موفق به صعود همه این قلل شده‌اند که صعود ۱۴ نفر بدون استفاده از کپسول اکسیژن بوده است.
افتخارآفرینی به نام عظیم قیچی‌ساز
عظیم قیچی‌ساز با فتح قله «لوتسه» سی و پنجمین انسان فاتح تمام قلل بالای ۸۰۰۰ متر و شانزدهمین نفر در سراسر جهان است که بدون کپسول اکسیژن وارد باشگاه ۸ هزار تایی‌های کوهنوردی جهان می‌شود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ