اعطای نخستین جایزه «زنان در علم» به برگزیدگان
 

اولین دوره جایزه زنان در علم با حضور دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و تعدادی از چهره‌های علمی و دانشگاهی در محل کتابخانه ملی برگزار شد.
به گزارش خبرنگار ما، در این مراسم دکتر الهه مجازی مشاور وزیر علوم در امور زنان و خانواده و دبیر علمی این جایزه گفت: بر این باوریم که خاستگاه تولید علم، وزارت علوم و تولیدکنندگان علم، ساکنان دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها هستند.
وی افزود: ایده اولیه این جایزه سال پیش در کارگروه کانون زنان ترویج علم شکل گرفت، ‌پس از آن، این ایده با دکتر فرهادی وزیر علوم مطرح شد و مورد استقبال ایشان قرار گرفت. هدف اصلی این جایزه، تقدیر از زنان علم در حوزه‌های گوناگون علمی است.
خانم دکتر مجازی ادامه داد: زنان حدود ۱۷ درصد از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند و علی‌رغم همه محدودیت‌ها و ایفای نقش‌های چندگانه، نتوانسته‌اند در ساختار مردانه وزارت علوم به جایگاه‌های رسمی دست یابند.
به گفته وی بنا به پیشنهاد شورای سیاستگذاری علمی، بخشی به نام جایزه زنان جوان در علم با نام مرحوم مریم میرزاخانی به پیشنهاد اولیه افزوده شد.
دکتر محمد فرهادی وزیر تحقیقات، علوم و فناوری هم با تأکید بر اینکه بناست این جایزه همه ساله اعطا شود،‌گفت: به دلیل محدودیت زمانی در این دوره، صرفاً حوزه‌هایی که به وزارت علوم مرتبط بودند پیگیری کردیم، اما امیدواریم در دوره‌های بعد تمامی حوزه‌های پزشکی و غیرپزشکی هم در فراخوان این جایزه شرکت کنند.
وی با تقدیر از همه زنان که در کسب علم و ترویج آن نقش دارند گفت: امروز در بسیاری از مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان زنان مدیر فعالیت می‌کنند.
فرهادی اضافه کرد: در آینده نزدیک و در آغاز سال تحصیل، جایزه زنان جوان با نام مرحوم میرزاخانی در سطح ملی و بین‌المللی مخصوص زنان جوان عرصه‌های علمی تعلق خواهد گرفت.
به گفته وی در دهه ۷۰ زنان در حد مربی در هیأت علمی دانشگاه‌ها فعالیت داشتند،‌ اما از سال ۹۰ چهره‌های شاخصی از استادان زن در سطح ملی و بین‌المللی به عنوان استادتمام در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.
وزیر علوم تأکید کرد: از میان ۲۰۸ نفر استادان ایرانی در میان یک درصد از دانشمندان برتر دنیا، تعدادی از زنان حضور دارند.
دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده هم با بیان اینکه زنان اثبات کرده‌اند که جنسیت نمی‌تواند مرزی برای دستیابی به دانش باشد، گفت: امروز دانایی‌محوری، اساس دستیابی به قدرت را تشکیل می‌دهد و کشورهایی در عرصه‌های مختلف پیشرفت داشته‌اند که در مسیر رسیدن به علم برنامه‌ریزی کرده‌اند.
وی افزود: در دولت یازدهم به همت دکتر مولاوردی معاون سابق رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و نظر مثبت رئیس جمهور تصویب شد که ۳۰ درصد از پست‌های مدیریتی به زنان اختصاص یابد اما متأسفانه همچنان شاهد حضور کم‌رنگ زنان در رده‌های بالای مدیریتی در وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگا‌ه‌ها هستیم.
ابتکار تصریح کرد: اگر تعداد ورودی‌های دختران به دانشگاه‌ها و تعداد زنان در اعضای هیأت علمی را مدنظر قرار دهیم، انتظار داریم که زنان بیشتری در عرصه‌های مدیریتی علم حضور داشته باشند.
وی با یادی از مرحوم مریم میرزاخانی گفت: این دانشمند برجسته در عرصه علوم پایه، دارای تراز جهانی است و امروز معتقدم که در بحث اشتغال دختران دانشگاهی باید برنامه‌ریزی‌های جدی انجام گیرد و آموزش برای دختران به سمت کاربردی شدن پیش رود تا اشتغال آنان تسریع شود.

در این مراسم در گروه‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی و هنر، برگزیدگان مورد تقدیر قرار گرفتند.
اسامی تقدیرشدگان به این شرح است:
دکتر اعظم ایرجی‌زاده، افسانه صفوی، سیده زهرا بطحایی، هاجر ابراهیم نجف‌آبادی،‌ لیلا آزادبخت وطوبی غضنفری در گروه علوم پایه و پزشکی، خانم‌ها ماهرخ شایسته، زهرا رنجبر و رویا دستجردی در گروه فنی مهندسی، زیبا جمع‌زاد، زهرا امام‌جمعه، فاطمه سپیدکن و محبت محبی در گروه علوم کشاورزی، شمس‌السادات زاهدی و منیژه قهرودی، در گروه علوم انسانی و مهناز شایسته‌فر در گروه هنر مورد قدردانی قرار گرفتند.
در پایان این مراسم از دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به پاس خدماتشان تقدیر به عمل آمد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ