در گفتگو با اطلاعات تشریح شد
مهم‌ترین دستاوردهای توافق هسته‌ای از نگاه کارشناسان
 

سرویس سیاسی- اجتماعی: ایران و غرب پس از یک دهه چالش بر سر موضوع هسته‌ای سرانجام این هفته به توافق دست یافتند.

در یک دهه گذشته ایران از سوی کشورهای غربی متهم به انحراف از برنامه‌های صلح آمیز هسته‌ای خود شده بود. به طوری که پرونده هسته‌ای ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت سازمان ملل رفت و این شورا پنج قطعنامه علیه کشورمان به تصویب رساند که منجر به وضع تحریم‌های سخت علیه ایران شد. هر چند در کنار تحریم‌های شورای امنیت،

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا هم تحریم‌های سخت‌تری را علیه کشورمان آن هم به طور یکجانبه وضع کردند، اما ایران همواره بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید داشت و در مقابل فشارهای غرب مقاومت و بر ادامه فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید کرد.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید روند مذاکره با قدرت‌های بزرگ سرعت گرفت تا جایی که به همت تیم هسته‌ای جدید کشور و پس از برگزاری چهار دور مذاکرات سخت و فشرده با ۱+۵ سرانجام ایران و قدرت‌های بزرگ به توافق شش ماهه‌ای دست یافتند.

اما این توافق چه دستاوردهایی می‌تواند برای کشورمان به دنبال داشته باشد. در گفتگویی که با کارشناسان و صاحبنظران مسائل سیاسی و بین‌المللی انجام دادیم، در این‌باره نظر آنان را جویا شدیم. مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه دراین‌باره می‌گوید:

البته هنوز زود است تا نسبت به ارائه ارزیابی دقیق و انتظارات از آینده صحبت کرد ولی آنچه مسلم است بعد از بالغ بر یک دهه تحولات و تحرکات در مسیر پرپیچ و خم پرونده‌هسته‌ای ایران که در آن با سیاسی و امنیتی کردن این پرونده تلاش شد تا مناسبات جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف جهان هم در یک بن بست هسته‌ای قرار گیرد، راهبرد ابتکاری دولت یازدهم بر پایه تعامل سازنده بنا گذشته‌شد تا هم روابط خارجی بیش از پیش گسترش یابد، هم با زیاده خواهی و زورگویی قدرت‌های جهانی مقابله و هم پیام صلح دوستی و اعتدال جمهوری اسلامی ایران به جهانیان معرفی و مبنای مستحکم ارتباط با جهان خارج قرار گیرد.

به گفته وی این رویکرد در مذاکرات هسته‌ای هم محور کار قرار گرفت که روز یکشنبه گذشته گام نخست توافق میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۳+۳ در چهارچوب طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران برداشته‌شد که به دلیل اهمیت تاثیرات روانی و نقش آن در تغییر جو جهانی نسبت به ایران جداگانه قابل ارزیابی و تحلیل است. وی تصریح کرد: آنچه در این مرحله می‌توان گفت این که گام مهم، جمهوری اسلامی ایران را از نظر قدرت سیاسی و وزن و جایگاه منطقه‌ای و بین‌المللی به عنوان یک قدرت منطقه‌ای بیش از پیش مطرح و تثبیت کرده است. در حوزه اقتصاد داخلی و روابط و همکاری‌های اقتصادی به دلیل ظرفیت‌های موجود و گشایش‌های مالی ناشی از اجرای گام اول این توافق طبعا آن بخش از اقتصاد که متاثر از تحریم‌های ظالمانه بوده در فضای جدید با شتاب بهتر و تحرکات مثبت می‌تواند فعالیت خود را بهبود بخشد. البته به اذعان بسیاری از کارشناسان این حوزه مسائل اقتصادی از چندین عامل متاثر شده و تحریم فقط بخشی از مشکلات آن است در هر حال با انجام مذاکرات جامع و رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای که راه دشوار و نسبتاً طولانی برای رسیدن به آن در پیش داریم امیدواریم با رفع کامل تحریم‌ها اقتصاد ایران حضور موثر و جایگاه شایسته خود را در صحنه اقتصاد بین‌الملل بیاید.

* گفته های دکتر سید محمد کاظم سجادپور

دکتر سجادپور استاد دانشگاه هم در پاسخ به این پرسش مهم‌ترین تاثیر این توافق را بر فضای منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط به ایران و تغییر فضای پرونده هسته‌ای ارزیابی می‌کند و با اشاره به این که پیش از امضای این توافق روند تقابلی بر کل مسیر مناسبات ایران و شورای امنیت حاکم بود، می‌گوید: در آن شرایط نه فقط تحریم‌ها تداوم داشت، بلکه افزوده هم می‌شد و روند تصاعدی تحریم‌ها بخش‌های گوناگون و کلیدی اقتصاد کشور را هدف گرفته بود.

به گفته دکتر سجادپور با اجرای این توافق اعمال تحریم‌های بیشتر متوقف می‌شود و فضای تحریم ایران از میان خواهد رفت.

این استاد دانشگاه مهم‌ترین دستاورد این توافق را علاوه بر شناسایی حقوق هسته‌ای ایران، تغییر فضای بین‌المللی نسبت به کشورمان به ویژه در تعاملات اقتصادی ذکر می‌کند. وی می‌افزاید: این توافق از امکان بوجود آمدن تنش غیرقابل کنترل و غیرقابل پیش‌بینی میان ایران و دیگرکشورها به خصوص آمریکا جلوگیری می‌کند.

نباید فراموش کنیم که تا چند ماه پیش بحث حمله به ایران به صورت مرتب تکرار می‌شد ولی با این توافق گفتمان جنگ طلبان و جنگ افروزان آمریکایی و اسرائیلی و بعضاً عرب به حاشیه رفته و منزوی می‌شوند.

دکتر سجادپور خاطر نشان می‌کند: باید این نکته را در نظر گرفت که دست یافتن ایران به پول‌های بلوکه شده‌اش، و دسترسی به بازارهای بیشتر بی‌تردید به افزایش درآمدهای ایران خواهد انجامید.

*گفته‌های دکتر علی خرم

دکتر علی خرم- کارشناس مسائل بین‌المللی از نگاه حقوقی به این پرسش پاسخ می‌دهد و با اشاره به صدور پنج قطعنامه در شورای امنیت و وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ، می‌گوید: در پرتو این قطعنامه‌ها ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش کردند برموج این قطعنامه‌ها سوار شوند ونیات سیاسی خود را عملی کنند، لذا تحریم‌های یکجانبه و ظالمانه‌ای را بر ایران تحمیل کردند.

وی با بیان این که تحریم‌های شورای امنیت به دلیل کسب اجماع جهانی جنبه قانونی دارد و جدای از این که حق یا ناحق باشد جهان آن را به عنوان حقوق بین‌الملل قبول دارد‌، می‌گوید: هرگونه ایستادگی در مقابل قطعنامه‌های شورای امنیت باعث درگیری با کل جامعه بین‌المللی می‌شد.

دکتر خرم می‌گوید: اعمال این تحریم‌ها و تحریم‌های یکجانبه دیگر کشورها اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار داد و بخش‌هایی مانند دارو و مواد غذایی با مشکلات جدی روبرو شد، لذا باید راه‌ دیگری را در پیش می‌گرفتیم تا در مقابل جامعه جهانی قرار نگیریم.

به گفته وی این توافق ما را از این بن‌بست در می‌آورد و اقتصاد، صنعت و سیاست ما را روان می‌کند و از حالت تنش‌زایی نجات می‌دهد.

این کارشناس روابط بین‌الملل تأکید می‌کند: این تفاهم جلو خسارات ناشی از تحریم را می‌گیرد و باعث می‌شود از این پس تحریم‌های بیشتری دامن ایران را نگیرد. از طرف دیگر تحریم‌های قبلی کاهش می‌یابد و گشایش‌هایی در زمینه فروش نفت و صادرات آن به وجود می‌آید که در این صورت کشور می‌تواند از نظر اقتصادی و صنعتی نفس‌ راحتی بکشد و چرخ صنعت به کار بیفتد.

به گفته دکتر خرم بسیاری از کشورهای جهان تحت تأثیر پرونده هسته‌ای و تحریم‌ها از بازیگری ایران در سطح بین‌الملل جلوگیری می‌کردند و در مقابل ایران صف‌آرایی کرده بودند که با این تفاهم‌ بهانه‌های آن‌ها برطرف می‌شود و صحنه عوض می‌شود. حتی می‌بینیم که آمریکا بر سر ایران با اسرائیل درگیر شده و میان آمریکا و اسرائیل و عربستان سردی روابط ایجاد شده است که این امر به ما می‌آموزد که اگر برخی مشکلات مانند موضوع هسته‌ای را حل کنیم، فرصت‌های زیادی خواهیم داشت تا منافع و امنیت ملی کشورمان را تأمین کنیم.

خرم تصریح می‌کند: پرونده هسته‌ای موضوعی نیست که فقط به مسائل هسته‌ای مرتبط باشد بلکه سیاست خارجی و امنیت ملی ما را رقم می‌زند و حتی اقتصاد و صنعت ما را شکل می‌دهد.

* گفته‌های دکتر محمد صدر

دکتر محمد صدر، معاون سابق وزیر خارجه در دولت خاتمی هم در پاسخ به این پرسش که توافق با ۱+۵ چه دستاوردهایی برای ایران خواهد داشت، می‌گوید: مهم‌ترین مسأله پس از توافق تغییر جو بین‌المللی به نفع ایران است. نکته‌ای که در هشت سال گذشته وجود نداشت و در واقع جوی منفی نسبت به ایران بود و در تمامی زمینه‌ها برای ایران مشکل ایجاد شده بود.

وی ادامه می‌دهد: اکنون این جو تغییر کرده است و آثار آن را در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و حتی ورزشی خواهیم دید، زیرا درهای سیاست خارجی بر روی ایران باز خواهد شد و انزوایی که به ایران تحمیل شده بود به مرور زمان از میان می‌رود و ایران به جایگاه واقعی خود که حق کشورمان است، دست پیدا می‌کند.

به گفته دکتر صدر بخش مهمی از مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌ها بود که نتیجه سیاست خارجی نامناسب هشت سال گذشته بود. با این توافق در وضع اقتصادی و معیشتی مردم هم گشایشی به وجود می‌آید که باعث آرامش بیشتر مردم می‌شود و فشارهای معیشتی را جبران می‌کند و چشم‌انداز روشنی را در همه زمینه‌ها برای مردم فراهم می‌آورد.

* گفته‌های جاوید قربان اوغلی

جاوید قربان اوغلی، تحلیلگر مسائل سیاسی هم توافق ایران با ۱+۵ را پایانی بر بن‌بست سیاسی می‌داند که به دلیل صدور قطعنامه‌های مختلف در سازمان ملل برای ایران به وجود آمده بود.

به گفته وی استقبال کشورهای مختلف از این توافق نشان می‌دهد که این روند متوقف می‌شود و از این پس رفت و آمدهای سیاسی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.

وی می‌افزاید: با این توافق‌ فضای بین‌المللی پرابهام و چالشی علیه ما شکسته می‌شود، زیرا وقتی ایران می‌تواند با شش کشور بزرگ جهان به توافق برسد، نشانه این است که جهان پذیرفته است که با ایران وارد یک گفتگوی سازنده شود، لذا دست کشورهای دیگر برای مراوده با ایران باز می‌شود و مراوده‌ها با سهولت بیشتری با ایران انجام می‌گیرد.

* گفته‌های دکتر فریدون مجلسی

دکتر فریدون مجلسی تحلیلگر سیاسی هم مهم‌ترین نکته در این توافق را درک حسن نیت ایران از طرف مدعیان غربی ذکر می‌کند و می‌گوید: اگر غربی‌ها حسن نیت ایران را درک نمی‌کردند توافقی با ایران امضا نمی‌شد و تحریم‌ها را بیشتر هم می‌کردند. وی شش ماهه کردن این توافق را از طرف غربی‌ها برای پاسخگویی به تندروهای کشورشان برمی‌شمارد و می‌افزاید: غرب می‌داند که اگر طرف ایرانی خواهان نیل به تفاهم و سازگاری نبود، وارد مذاکره نمی‌شد؛ لذا امضای این توافق را بیش از هر قدمی مهم می‌دانم.

وی می‌گوید: ایران در این مذاکرات نشان داده که چیزی برای پنهان‌کاری ندارد. به عقیده مجلسی امضای این توافق از یک فاجعه اقتصادی در کشور جلوگیری می‌کند.

او تصریح کرد: رفع برخی تحریم‌ها مانند آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده کشورمان و رفع ممنوعیت فروش قطعات و لوازم هواپیما،‌ صنعت ما را به حرکت درخواهد آورد و برخی کارها را که هشت سال بود متوقف شده بود، راه‌اندازی می‌کند و در کل می‌توان گفت در هر بخش آغاز تازه‌ای خواهد بود.

* جایگاه ایران در منطقه و جهان

اما آیا امضای این توافق و به تفاهم رسیدن با شش قدرت بزرگ جهان می‌تواند تاثیری به جایگاه ایران در منطقه و جهان داشته باشد؟ در این باره سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید: نباید همه وزن روابط خارجی را به این موضوع گره زد. روابط ما با کشورهای همسایه و منطقه و مجموعه بزرگی از کشورهای مستقل جهان در قالب عدم تعهد در مسیر خوب و عادی در جریان است و اراده سیاسی دولت جدید هم استحکام هرچه بیشتر این مناسبات و توسعه هرچه بیشتر آن است. به گفته وی حفظ و تقویت مناسبات و اراده برای تحکیم پیوندها با کشورهای مسلمان منطقه همواره از اصول روابط خارجی کشور بوده است و در شرایط جدید هم که یکی از بهانه‌های واهی بدخواهان دور نگاه داشتن کشورهای دوست از یکدیگر است. طبعاً شرایط بهتر از گذشته شده و در سایه رویکرد دولت یازدهم و توافق اولیه در موضوع هسته‌ای این روند هم بخشی از مشکلاتش مرتفع و محکم‌تر از گذشته ادامه خواهد یافت. سخنگوی وزارت خارجه می‌افزاید: در ارزیابی از تاثیرات بحث هسته‌ای در روابط جمهوری اسلامی ایران با غرب در جهاتی هنوز در ابتدای راه اعتمادسازی هستیم ولی با واقع‌بینی توأم با خوش‌بینی می‌توان گفت این توافق اولیه شرایط را برای تعامل سازنده و از موضع احترام متقابل با این گروه از کشورها فراهم کرده و زمان و شرایط برای تعامل مناسب است و چنانچه کشورهای غربی در جهت جلب اعتماد ملت ایران و همانطور که قبلاً هم گفته شده گفتگو بر اساس تکریم و احترام گام بردارند گسترش همکاری و حرکت رو به جلو و روابط خوب سیاسی و اقتصادی دور از دسترس نیست.

جاوید قربان اوغلی هم عقیده دارد که گفتمان دولت جدید و مذاکرات با ۱+۵ سهم عمده‌ای در افزایش اعتبار ایران در جهان خواهد داشت.

به گفته وی از این پس جهان با نگاه دیگری به ایران می‌نگرد و فضای سنگین ایجاد شده در اثر سیاست‌های غلط دولت قبلی خنثی می‌شود. این تحلیل‌گر مسائل سیاسی هنر تیم مذاکره‌کننده را ایجاد شکاف در اجماع قدرت‌های بزرگ برمی‌شمارد و می‌گوید: در دور دوم گفتگو با ۱+۵، فرانسه با توافقات مخالفت کرد، ولی دو هفته بعد زمانی که احساس کرد دارد منزوی می‌شود، تغییر سیاست داد و به جمع کشورها برگشت که این مسأله به آن معناست ایران توانست اجماع جهانی را دچار ترک و شکاف کند که البته دستاورد کمی نبود.

مجلسی هم در زمینه تأثیر این توافق به جایگاه ایران در منطقه و جهان بر این باور است که این توافق را قدرت‌های جهانی با کشوری امضا کردند که پس از ۳۵ سال تلاش به یک تعادل رسیده است. در واقع علت اشتیاق قدرت‌های بزرگ برای گفتگو با ایران، درک تعادل و ثبات ایران است. به گفته وی ایران باید به جایگاهی که در شأن کشور ۷۵میلیونی و باعظمت ایران با بالاترین ذخایر انرژی و زیربنای خوب و امکانات فراوان است، برسد.

دکتر صدر معاون سابق وزارت خارجه هم با اشاره به این که در هشت ساله گذشته به علت سیاست‌های غلط دولت‌های نهم و دهم کشور در انزوا قرار گرفت و مراودات با کشورهای غربی و حتی عربی کاهش یافت، آن را ناشی از جوی می‌داند که علیه ایران در جهان به وجود آمده بود.

به گفته وی اکنون با امضای این توافق اکثریت کشورها نسبت به این مسأله ابراز خوشحالی می‌کنند. کشورهایی چون عمان، کویت، قطر، امارات و بحرین تلاش می‌کنند نسبت به موقعیت جدید ایران عقب نیفتند و روابط خود را با کشورمان گسترش دهند.

مخالفان توافق

در کنار استقبال گسترده کشورهای جهان از توافق ایران با قدرت‌های جهان معدود کشورها و معدود افراد و جریان‌هایی در داخل هستند که با این توافق مخالفت می‌کنند. آیا این کشورها یا افراد و جریان‌ها ملاک و منطقی برای مخالفت خود دارند؟

در این زمینه هم دکتر سجادپور می‌گوید: مخالف‌ها منطق خاص خود را دارد، ولی منطقی نیست.

به گفته وی، کسانی که از تنش‌آلود بودن روابط خارجی ایران سود می‌بردند از این توافق ناراحت هستند.

دکتر سجادپور به عنوان مثال از رژیم صهیونیستی نام می‌برد که همواره در پی نظامی کردن برخورد آمریکا با ایران بوده است و می‌گوید: اما اکنون با این توافق رژیم صهیونیستی دیگر نمی‌تواند به راحتی بحث حمله به ایران را مطرح کند لذا از این توافق ناراحت و نگران است.

این استاد دانشگاه به برخی کشورهای عربی اشاره می‌کند که از تنش میان ایران و غرب سود می‌بردند و می‌گوید: آن‌ها بر اساس اسناد منتشر شده ویکی‌لیکس قبلاً به طور جدی از آمریکا می‌خواستند که با ایران برخورد خشن و تند نظامی کند. لذا آن‌ها هم از این توافق نگران هستند.

وی دلیل این مخالفت‌ها را پایین‌ آمدن موقعیت گفتمان‌های ضدایرانی و ارتقا و موقعیت بین‌المللی و منطقه‌ای ایران ذکر می‌کند.

تأثیر مخالفت‌ها بر روند گفتگو

دکتر سجادپو در پاسخ به این پرسش که آیا این مخالفت‌ها بر روند گفتگوها و تفاهمات تاثیرگذار خواهد بود، می‌گوید: باید به سختی‌ها و چالش‌های برگرفته از تداوم مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌های برخی بازیگران سیاسی توجه داشت. سخنگوی وزارت امور خارجه هم در پاسخ به این پرسش، می‌گوید:

متعاقب انتشار اخبار توافق جمهوری اسلامی ایران و کشورهای ۳+۳ کشورهای مختلف جهان و از جمله کشورهای همسایه و برخی کشورهای منطقه مواضع خود را در استقبال از این توافق اعلام کردند که تا امروز هم این اعلام مواضع ادامه دارد و در این مرحله می‌توان گفت این توافق با استقبال جهانی مواجه شده که در جای خود حاوی این پیام است که جهان برای خروج از یک بحران غیرضروری و واهی از دستور کار تحمیلی تعداد معدودی کشور، تمایل بسیار قوی دارد. به گفته وی مذاکرات هسته‌ای و توافق اولیه حامل پیام دیگری هم هست و آن کارآمدی دیپلماسی و گفتگو است. حل موضوعات از طریق گفتگو با ابزار منطق و برپایه مخالفت با زیاده‌خواهی و اتخاذ راهکارهای عادلانه و غیرزورگویانه محور اساسی حرکت و مواضع جمهوری اسلامی ایران است که این دیدگاه با استقبال دولت‌ها و مردم کشورهای مختلف جهان مواجه شده و رو به گسترش است لذا تعداد بسیار معدودی که جنجال براه انداختند یا در مسیر فقدان دستیابی به توافق تلاش کرده و یا در صدد القای بدبینی و مانع‌تراشی روانی برآمده‌اند بسیار طبیعی است که دیر یا زود انزوای خود را باور کنند.

مجلسی هم مخالفت برخی کشورهای منطقه را ناشی از کوتاه بینی نژادپرستانه می‌داند و می‌گوید: این کشورها در سال‌هایی که دستیابی ایران به امکانات جهانی مسدود شده بود، خود را ساختند، لذا اکنون نگرانند که با بازگشت ایران به خانواده بین‌المللی، موقعیت بین‌الملل خود را از دست بدهند. وی مخالفت‌های داخلی با این توافق را از روی ناآگاهی می‌داند و می‌گوید: برخی از این افراد آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و برخی دیگر منافعی دارند که احساس می‌کنند در شرایط آرامش و تعادل از میان خواهد رفت.وی در پاسخ به این پرسش که مخالفت‌ها تأثیری خواهد داشت می‌گوید: این‌گونه مخالفت‌ها تأثیری نخواهد داشت.

دکتر خرم هم براین باور است که هر نوع تخریبی می‌تواند توافق را به هم بزند. وی می‌گوید: دست‌های شیطانی وارد عمل می‌شود و سعی می‌کند تخریب کند که باید بسیار با دقت نظاره کنیم و منافع و وحدت ملی خود را جدی بگیریم. دکتر خرم تأکید می‌کند: نباید فرصت دهیم که بدخواهان در منافع و امنیت ملی ما دخالت کنند و خود باید سرنوشتمان را تعیین کنیم.

به عقیده دکتر خرم مخالفت‌های داخلی از روی دلسوزی یا منافع جناحی است.وی تصریح می‌کند: مخالفان داخلی باید مجد و عظمت کشور و مردم ایران را در نظر بگیرند و منافع شخصی را مدنظر نداشته باشند و منافع ملی و مردم را بر منافع شخصی اولویت دهند و مراقب باشند به سلامت این مرحله را پشت‌سر بگذاریم.

قربان اوغلی علت ناراحتی و عصبانیت نتانیاهو را ناشی از این می‌داند که او در هشت سال گذشته به علت سیاست‌های نادرست دولت قبلی توانسته بود اجماع جهانی علیه کشورمان ایجاد و ایران را منزوی کند. اما اکنون احساس می‌کند این فضا شکسته شده است، لذا اسرائیل به هر دری می‌زند تا جلو توافق ایران و غرب را بگیرد که تا حدودی توانست به وسیله فرانسه ترمزی را به شکل محدود بکشد.

به گفته قربان اوغلی مخالفت عربستان اما به علت موضوع هسته‌ای نیست بلکه از نزدیک شدن ایران و آمریکاست و از این که ایران به قدرت بلامنازع منطقه تبدیل شود، نگران است.

به عقیده وی کسانی که از توافق ناراحت هستند آرام نخواهند نشست و تلاش می‌کنند چالش‌هایی را ایجاد کنند.

قربان اوغلی می‌گوید: باید وارد دوران آرام‌سازی روابط با کشورهای بانفوذ منطقه شویم و دیپلماسی ما هوشمندانه عمل کند.

وی با بیان این‌که رویکرد اعتمادسازی دولت در مسیر درستی قرار گرفته است، تصریح می‌کند: ایران این راه را به سلامت به نهایت خواهد رساند. دکتر صدر به این مسأله از منظری دیگر می‌پردازد و می‌گوید: مخالفت اسرائیل با توافقنامه قویترین دلیل است برای این که مطمئن شویم توافق با قدرت‌های بزرگ به نفع کشورمان است.

وی اسرائیل را بزرگترین دشمن ایران می‌داند و می‌گوید: رژیم صهیونیستی به چیزی جز سقوط جمهوری اسلامی ایران رضایت نمی‌دهد و به دنبال آن است، لذا با توافقی که به ثبات ایران کمک کند، مخالف است و کشورهای غربی را برای توافق با کشورمان سرزنش می‌کند.

وی دولت کانادا را هم از دولت‌های افراطی جهان می‌داند ولی عقیده دارد این کشور مجبور می‌شود موضع خود را تغییر دهد.

دکتر صدر مخالفان داخلی توافق را تندروهای داخلی می‌نامد و با اشاره به این‌که در کشور ما هرکس آزاد است عقاید خود را ابراز کند، می‌گوید: تندروهای داخلی آن‌گونه که باید منطقی و عقلانی برخورد نمی‌کنند. آنها باید به موضع‌گیری اسرائیل توجه کنند تا متوجه شوند که مواضع آنها منافع کشور را دنبال نمی‌کند.

وی در عین حال تأکید می‌کند که مخالفت با برخی عملکردهای دولت حق مردم، گروه‌ها و احزاب است و نباید نگران اظهارنظرهای مخالفان باشیم.وی تصریح می‌کند: معتقدیم دموکراسی یعنی حاکمیت اکثریت مردم با رعایت حقوق اقلیت.

دکتر صدر با بیان این‌که اسرائیل به معنی واقعی در جامعه بین‌الملل منزوی شده و یکی از نتایح مثبت این توافق هم همین انزوای اسرائیل است، می‌گوید: رژیم صهیونیستی دیگر نمی‌تواند با سوء استفاده از ادبیات و عملکرد رئیس‌جمهوری قبلی، مظلوم نمایی کند.به باور وی اسرائیل در جامعه بین‌المللی منزوی شده است و طبیعتاً تأثیرگذاری لابی صهیونیستی در آمریکا نسبت به گذشته کمتر خواهد بود.

* گفتگوها از : سوسن کاشانی

Email this page

نسخه مناسب چاپ