محک
یمن؛ زخم فراموش شده
ابوالقاسم قاسم زاده
ظریف وزیر امور خارجه با ارسال نامه رسمی به دبیرکل سازمان ملل وضعیت وخیم و نگران‌کننده در یمن را بار دیگر هشدار داده است. او در این نامه می‌نویسد: «مایلم توجه فوری شما را به وضعیت وخیم و نگران‌کننده در یمن که در نتیجه تجاوز، کشتار غیرنظامیان و محاصره همه‌جانبه این کشور به‌وجود آمده و رنج‌های تحمل‌ناپذیری را بر مردم این کشور تحمیل کرده و منجر به شیوع بی‌سابقه وبا و گسترش قحطی در این کشور شده است، جلب نمایم.» وزیر امور خارجه کشور ما در این نامه به ادامه جنگ در سومین سال در یمن اشاره می‌کند که همچنان «آتش آن در حال شعله‌ور شدن است، بدون آن که بتوان برای آن پایان روشنی متصور بود و تخریب گسترده در سراسر این کشور و رنج‌های مصیبت‌بار انسانی، آن را به یک جهنم تبدیل کرده است.»
در نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل مسئولیت ارتکاب جنایات جنگی و نقض قواعد و مقررات حقوق بین‌المللی را متوجه دولت‌هایی کرده است که همچنان به بمباران‌های هوایی و استفاده از سلاح‌های تخریبی غیرمجاز در یمن ادامه می‌دهند و تاکنون به روایت نمایندگان سازمان ملل بیش از ۱۰۰۰ کودک یمنی در این حملات جان باخته‌اند. ظریف می‌نویسد: «مسئولیت بین‌المللی ارتکاب جنایات جنگی و نقض قواعد و مقررات حقوق بین‌المللی بشردوستانه به عهده مرتکبین این جنایات است، همان‌هایی که تنها به دنبال راه حل نظامی برای این بحران بوده و با فرافکنی تلاش می‌کنند توجه جهانیان را از جنگ تجاوزکارانه خود منحرف نموده و تقصیر را به گردن دیگران بیندازند.»
وزیر خارجه کشور ما تنها به شرح ادامه جنایات جنگی از سوی سعودی‌ها در یمن نپرداخته و برای پایان بخشیدن به این بحران طرح چهار ماده‌ای را ارائه داده است. ظریف می‌نویسد: «… با وجود این، بعد از بیش از دو سال و نیم از حملات کور، آنها نیز باید اکنون دریافته باشند که «یمن راه حل نظامی ندارد». وظیفه جامعه بین‌المللی این است که به نحو مؤثر و قاطعانه‌تری درگیر بحران یمن شده و به این جنگ احمقانه پایان بخشیده، آتش‌بس را برقرار کرده، توزیع کمک‌های انسانی را تضمین نموده و از طریق گفت‌وگو و مصالحه ملی، بدون هرگونه پیش‌شرط، صلح و آرامش را به این کشور بازگرداند. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای شروع این بحران تاکید داشته است که تنها راه اعاده صلح و ثبات این است که به همه طرف‌های یمنی اجازه دهیم تا بدون هرگونه دخالت خارجی، دولت وحدت ملی فراگیر مطابق نظر خود را تشکیل دهند. بر این اعتقادم که مدت‌ها پیش از این می‌بایستی طرح چهار ماده‌ای اینجانب بررسی و اجرا می‌شد؛ طرحی که من در نامه مورخ ۲۷ فروردین سال ۱۳۹۴ خود به سلف جنابعالی و درست بعد از آنکه ائتلاف به رهبری سعودی جنگ علیه یمن را آغاز کرد، پیشنهاد دادم. امروز نیز پیگیری و اجرای طرح مذکور، شامل گام‌های زیر، به منظور پایان بخشیدن به این کابوس انسانی هم‌چنان کارآمد و در واقع حیاتی است:
۱٫ آتش‌بس و پایان بخشیدن فوری به همه عملیات‌های نظامی؛
۲٫ دسترسی بدون مانع مردم یمن به کمک‌های انسانی و بهداشتی؛
۳٫ از سرگیری گفت‌وگوی ملی صرفاً با مشارکت و هدایت یمنی‌ها و حضور نمایندگان همه طرف‌ها و گروه‌های اجتماعی یمنی؛
۴٫ تأسیس دولت وحدت ملی فراگیر.»
اگر تاریخ یمن را مطالعه کنید، یک نشانه و آن تجاوز جنگی عربستان به این کشور را در مراحل تاریخی آن می‌بینید. در فاصله ۵۰ سال گذشته سه جنگ بزرگ با تجاوزهای تخریبی و با هدف نابودی یمن از سوی حاکمیت سعودی‌ها در عربستان بر مردم یمن تحمیل شده است. هر گاه که یمن نفسی کشیده و سر بر آورده است و احتمال پیشرفت و توسعه‌یافتگی داشته است،‌ سعودی‌ها با آغاز جنگی ویرانگر، این کشور را به سیر تخریبی و فاجعه سوق داده‌اند. اکنون بعد از گذشت سه سال همچنان جنگ یمن، بحران بزرگی در حوزه خاورمیانه است.
در این رابطه به چند نکته در این نوشته به اختصار اشاره می‌شود.
۱ـ سعودی‌ها بارها گفته‌اند یمن حیاط خلوت ما است. پرسش این است که هیچ دولتی با حیاط خلوت خود چنین می‌کند که سعودی‌ها با مردم و سرزمین یمن انجام می‌دهند. محاصره نظامی و ممانعت از ورود مواد غذایی و دارو آنهم توسط سازمان ملل یک بخش آن است که تا اینجای کار منجر به مرگ هزار کودک و صدها زن و پیرمرد و نابودی خانواده‌های یمنی شده است. سعودی‌ها به همراه امارات (ابوظبی) کارنامه جنایتی در یمن برجای گذاشته‌اند که ننگ آن هرگز از خاطره مردم یمن و افکار عمومی مسلمانان منطقه پاک نمی‌شود.
۲ـ بجز اسرائیلی‌ها و دولت ترامپ همه دولت‌ها بر این باورند که این جنگ راه‌حل نظامی ندارد و شکست نظامی یمنی‌ها از سوی سعودی‌ها، آنهم با بمباران‌های هوایی و توپخانه‌ها امکان‌پذیر نیست. جنگ یمن با سعودی‌ها جنگ دو ارتش رسمی نیست. از طرف سعودی‌ها و اماراتی‌ها تکیه‌گاه آنها در این جنگ، تسلیحاتی است که از آمریکا خریداری کرده‌اند. هواپیماهای فوق مدرن جنگی که خلبان‌های آمریکایی و اسرائیلی آن را به پرواز درمی‌آورند و بر سر مردم بمب‌های سنگینی و تخریبی فرو می‌ریزند.
یمنی‌ها فاقد حداقل ابزار دفاعی‌اند و خسارت این حملات ویرانی کشور، کشتار مردم عادی از کودکان تا خانواده‌های یمنی هستند. سعودی‌ها اکنون با یک ملت به نام یمنی‌ها در جنگ‌اند. چنین جنگی راه‌حل و پایان نظامی ندارد.
۳ـ سعودی‌ها مدام جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که موجب ادامه جنگ یمن با حمایت از مردم و نیروهای رزمنده یمنی است. در حالی که روحانی رئیس‌جمهور سه بار به صورت علنی در نقد تخاصم سعودی‌ها با ایران خطاب به آنها گفته است «شما بمباران یمن را قطع کنید. من حاضرم هرگونه کمکی را انجام دهم تا این جنگ خاتمه پیدا کند.» در نامه ظریف به دبیرکل سازمان ملل نیز آمده است که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و باید بلافاصله آتش‌بس و پایان بخشیدن فوری به همه عملیات نظامی انجام پذیرد تا مسیر برای اجرای راه‌حل سیاسی آماده شود. آنچه که موجب می‌شود تا سعودی‌ها به پیشنهادهای آتش‌بس و انجام گفتگو برای یافتن راه‌حل سیاسی در بحران یمن را نپذیرند، حمایت آمریکا از آنها است. بازاری که ترامپ برای فروش تسلیحات نظامی و مکیدن دلارهای نفتی سعودی‌ها از طریق ادامه جنگ یمن پیدا کرده است. همچنین رژیم صهیونیستی که در اساس، جنگ در کشورهای اسلامی و کشتار مسلمانان به دست یکدیگر را خواهان است.
۴ـ بعد از سه سال و این همه کشتار در یمن کارنامه سیاهی از رسانه‌های غربی بر جای مانده است که در سیطره لابی صهیونیست، اخبار و گزارش‌ها، جنگ در یمن را به دست فراموشی سپرده‌اند و از صحنه خبری در صدر اخبار و گزارش‌های خود حذف کرده‌اند. اگر رسانه‌های غربی واقعیت‌های تلخ جنگ یمن را به اطلاع مردم در آمریکا و در اروپا برسانند، فشارهای بین‌المللی ظهور و بروز می‌یابد و همه به فکر چاره‌اندیشی برای پایان بخشیدن به این جنایت جنگی برمی‌آیند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ