برگزاری همایش تأثیر همبستگی اسلامی و گفتگوی ادیان بر صلح و زندگی چند فرهنگی در مادرید
گیلا گاملیل، وزیر «برابری اجتماعی» رژیم صهیونیستی، طی سخنانی در همایش «اداره مسلمانان قفقاز» جمهوری آذربایجان در مادرید، سخنرانی کرد و از کمک یک میلیون دلاری رژیم صهیونیستی به «زیان دیدگان» از بحران سوریه خبر داد.به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری رسمی آذرتاج جمهوری آذربایجان، گیلا گاملیل در همایش «تاثیر همبستگی اسلامی و گفتگوی ادیان بر صلح و زندگی چند فرهنگی» که در مادرید به مناسبت «سال همبستگی اسلامی» در جمهوری آذربایجان برگزار شد، درباره ارزش‌هایی که انسان‌ها را به همدیگر پیوند می‌دهند، سخنرانی کرد.
وزیر برابری اجتماعی اسراییل گفت: دولت اسراییل برای زیان‌دیدگان از بحران سوریه، یک میلیون دلار کمک کرده است.همچنین «شلومه موشه آمار»، خاخام اعظم یهودیان سفاردی اسراییل نیز در این همایش بر اهمیت اتحاد جریان‌های دینی در مبارزه با تروریسم تاکید کرد.
این همایش با همکاری «کمیته دولتی امور گروه‌های دینی» و «اداره مسلمانان قفقاز» جمهوری آذربایجان، وزارت دادگستری اسپانیا و «بنیاد اوسن» ترکیه برگزار شد. در هیات نمایندگی که به ریاست الله شکور پاشازاده، اداره مسلمانان قفقاز برای برگزاری این همایش به مادرید سفر کرده است، مبارز قربانلی، رییس کمیته امور دینی، رافائل حسین اف، حکمت محمدوف، نماینده‌های مجلس، آبل محرم اف، مدیر دانشگاه دولتی باکو و نیز روسای جریان‌های دینی سنتی از جمله الکساندر ایشین، اسقف کلیسای ارتدوکس باکو و جمهوری آذربایجان و ولادیمیر فکته، رییس جامعه کاتولیک جمهوری آذربایجان حضور دارند. در کنفرانس مطبوعاتی که پیش از برگزاری این همایش برگزار شد، الله شکور پاشازاده در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: «نه میان ادیان و نه میان دینداران، مناقشه وجود ندارد. هدف اصلی از برگزاری چنین همایش‌هایی نیز فعالیت مشترک ادیان و همکاری و جلوگیری از سوء‌استفاده از نام ادیان برای مقاصد سیاسی و ترورها و جنگ‌ها در دنیاست.»
علی اوسن، رییس «گروه اوسن» ترکیه نیز طی سخنانی بر اهمیت برگزاری این همایش تاکید کرد. رافائل کاتالا پولو، وزیر دادگستری اسپانیا گفت: برقراری صلح صرفا وظیفه حاکمیت و دولت نیست و جوامع مدنی نیز باید در این راستا تلاش کنند. آنتونیو ماریا روکو وارلا اسقف مادرید نیز درباره اهمیت نقش رهبران دینی در برقراری صلح در دنیا سخن گفت. الله شکور پاشازاده نیز با ابلاغ سلام الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان به شرکت‌کنندگان در این همایش، از اینکه فجایعی که امروزه در دنیا روی می‌دهند در بستر افراط‌گرایی دینی و ملی جریان دارند، اظهار تاسف کرد.
پاشازاده گفت: اما، برغم بحران‌های موجود، ارزش‌های معنوی ابدی وجود دارند که نمی‌گذارند دنیا رو به سوی نابودی برود و نامگذاری سال‌های «چندفرهنگ گرایی» و «همبستگی اسلامی» که الهام علی اف، رییس جمهوری آذربایجان آن را اعلام کرد، به اهداف بشری خدمت می‌کند. دولت آذربایجان که در طول تاریخ پلی میان شرق و غرب بوده است، با این ابتکار، هدیه‌ای ارزشمند به روندهای جهانی داده است.
رییس اداره مسلمانان قفقاز گفت: باید «سال همبستگی اسلامی» را فرصتی عالی برای گفتگو و هماهنگی میان اسلام و سایر ادیان آسمانی دانست.پاشازاده گفت: ملت جمهوری آذربایجان که سالیان طولانی از تجزیه طلبی زیان دیده است، تمامی مظاهر جدایی طلبی در مناطق مختلف دنیا را محکوم می‌کند و از تمامیت ارضی تمامی کشورهای دنیا از جمله اسپانیا حمایت می‌کند.مبارز قربانلی، رییس کمیته دولتی امور گروه‌های دینی جمهوری آذربایجان نیز همبستگی اسلامی را نیاز امروز دانست و گفت: این همبستگی علیه هیچ فرهنگ دیگری جهت‌گیری نشده است و هدف اصلی آن، ثبات داخلی کشورهای مسلمان و تحکیم همکاری است و این، علاوه بر جهان اسلام، موجب تامین صلح و رفاه در تمامی دنیا می‌شود.آبل محرم اف، رییس دانشگاه دولتی باکو نیز گفت: در تمامی دانشکده‌های این دانشگاه، رشته چند فرهنگ گرایی تدریس می‌شود و در دانشکده الهیات نیز درس‌هایی درباره تمامی ادیان دنیا برقرار است و علاوه بر آن، مرکز علمی ـ تحقیقاتی اسلام‌شناسی در این دانشگاه فعالیت دارد و در کنار دین اسلام، درباره سایر ادیان نیز تحقیقات جالبی انجام می‌شود.
در این همایش، آرخیماندریت فیلارت، معاون اداره روابط خارجی کلیسای مسکو، رامیل حسن اف، دبیرکل شورای همکاری دولت‌های ترک زبان، رافایل حسین اف، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان، خورخه فرناندز دیاز، وزیر کشور پیشین اسپانیا و «ریای تاتاری باکی»، رییس جمعیت مسلمانان اسپانیا سخنرانی کردند.
در حاشیه این همایش، از نقاشی‌های مرتبط با موضوع همایش رونمایی و کتاب «تاریخ انسانیت» نوشته علی اوسن، رییس «بنیاد اوسن» ترکیه به شرکت‌کنندگان هدیه داده شد و نشریه حاوی مطالب همایشی که در سال گذشته در مادرید با نام «سال چندفرهنگ گرایی» برگزار شده بود، توزیع شد. در پایان این همایش، یادداشت تفاهم ادیان امضاء شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ