یادداشت
سؤالاتی ‌که می‌شد پرسید
فتح الله آملی
رئیس محترم جمهور، در یک برنامه زنده تلویزیونی گزارشی از صد روز نخست عملکرد دولت دوازدهم ارائه داد که البته محدود به تلاش دولت تنها در این صد روز و یا صرفاً محدود به دولت دوازدهم نبود و به عملکرد کلی دولت در طول سالهای گذشته و اقدامات و فعالیت‌هایش مرتبط می‌شد. آمار و ارقام مختلفی نیز توسط دکتر روحانی بیان شد. از جمله جذب سرمایه‌گذاری خارجی، تغییر رشد منفی اقتصادی به رشد ۵ر۶ تا ۷ درصدی مثبت، افزایش پرداخت عمرانی دولت در طول سه ماهه گذشته و در دولت جدید به رقم ۲۵ هزار میلیارد تومان، پرداخت نزدیک به ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم، کمک به صندوقهای بازنشستگی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان، تقدیم لایحه برای تخصیص ۵ر۱ میلیارد دلار برای ایجاد اشتغال در شهرهای زیر ده هزار نفر و روستاها و کاهش یک درصدی نرخ بیکاری، افزایش سه برابری مستمری اقشار آسیب‌پذیر، ایجاد ۷۰۰هزار شغل در سال، استمرار سیاست تک‌رقمی کردن تورم و مواردی از این دست از جمله عمده‌ترین مباحثی بوده است که در حوزه اقتصاد توسط رئیس محترم دولت بیان شده است که قابل اعتنا و شایان تقدیر به حساب می‌آیند.
البته رئیس جمهور درباره تلاشهای دولت در زلزله اخیر، کمک به زلزله‌زدگان، برجام و سیاست خارجی و توجه به توسعه فناوری و ایجاد اشتغال در این حوزه و گسترش فضای مجازی، امنیت ملی و کمک به آمادگی دفاعی کشور، رفع مشکل سپرده‌گذاران و مواردی از این دست نیز در این برنامه زنده ۹۰ دقیقه‌ای صحبت کرد که سخنان امیدبخش و قابل تأمّلی به حساب می‌آید.
قاعدتاً ایجاد امید و سخنان امیدبخش وظیفه همه مسئولان و به‌ویژه رئیس دولت است که جز این هم انتظاری نیست و انصاف هم باید داد که دولت روحانی با وجود مشکلات فراوان برجای مانده از قبل کارنامه غیرقابل قبولی نداشته است هرچند که می‌توانست بهتر عمل کند.
اما آنچه که در این گفتگو نیامده و مجری برنامه هم در سؤالاتش آن‌را نپرسید پیگیری یک وعده تقریباً فراموش شده است.
ایجاد اصلاحات ساختاری در اقتصاد.
ممکن است دهها دلیل و بهانه برای تعویق افتادن این هدف وجود داشته باشد که اغلب آنها را بتوان پذیرفت و یا قابل تأمل دانست اما بی‌تردید هرچه در این مسیر تأخیر افتد مشکلات کشور در مسیر توسعه بیشتر می‌شود. شاید بهتر بود که مجری این چند سؤال را نیز مطرح می‌کرد.
۱ـ یکی از موانع اصلی توسعه‌نیافتگی ایران دخالت دولت و حاکمیت در حوزه اقتصاد است. یکی از وعده‌های شما هم کاهش این تصدی‌گری و سپردن کارها به دست مردم بود. چه اقدامات اساسی و مهمی در این باره صورت گرفته است؟
۲ـ یکی از مهم ترین عوامل رشد تورم در جامعه افزایش نقدینگی بخش خصوصی است. آمارها همچنان بیانگر افزایش حجم نقدینگی است که از مرز ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان هم گذشته است که یک خطر عمده و بسیار مهم برای ایجاد اختلال در اقتصاد و هجوم به سمت بازارهای غیرمولد پولی است که می‌تواند تکانه‌های تورمی شدیدی را در پی داشته باشد. برای کاستن از این حجم و یا حداقل کاهش قابل توجه رشد آن چه برنامه‌هایی اجرایی کرده‌اید؟
۳ـ ایجاد تحول در نظام بانکی از جمله وعده‌های شما بوده است که کاهش نرخ سود و ایجاد بستر برای گسیل منابع بانکی به سمت تولید از جمله نتایج آن است، در این مورد چه اقداماتی صورت گرفته است آنهم با توجه به اینکه در برخی مراکز همچنان شاهد دور زدن دستورالعمل بانک مرکزی و نیز خطر ورشکستگی بانکها هستیم.
۴ـ از جمله مهم‌ترین اقدامات دولت یازدهم طرح تحول نظام سلامت بود که انصافاً وضعیت درمان مردم را از حالت بحرانی و اورژانسی خارج کرد اما به دلیل ا‌شکالاتی که در نحوه اجرای آن و نیز ایجاد منابع پایدار برای تأمین هزینه‌های آن از ابتدا وجود داشت در حال حاضر در معرض خطر قرار گرفته و به خاطر فشاری که به بیمه‌ها وارد آمده پرداختی‌های مردم به ویژه در بخش دارو رو به افزایش گذارده است. چه برنامه‌ای برای نجات طرح و اصلاح اشکالات آن در دستور کار قرار گرفته است؟
۵ ـ بنا به اظهار خود شما سالانه نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان صرف کمک به صندوقهای بازنشستگی می‌شود. کاملاً پیداست که با این وضعیت در سالهای نه چندان دور بودجه عمومی به شدت تحت فشار قرار می‌گیرد. چه برنامه‌ای برای خروج از این بن‌بست دارید؟
و البته سؤالات دیگری درباره مقابله با فساد، کاهش هزینه‌های رو به تزاید دولت و نیز کاهش از حجم و بدنه چاق آن، ایجاد تحول در نظام مالیاتی، مقابله با حقوق‌های نجومی، کاهش بدهی به بانک مرکزی و تأمین اجتماعی، علت دخالت در نرخ ارز و اصرار در تثبیت آن به نفع واردات و به ضرر تولید ملی، جلوگیری از واردات بی‌رویه،‌ اصرار در پرداخت و استمرار سیاست یارانه‌ای به مصرف به‌ویژه در مورد سوخت و… سؤالات دیگری از این دست را هم که همه و همه در زیرشاخه اصلاحات ساختاری در اقتصاد قابل تعریف است نیز از ریاست محترم دولت می‌شد پرسید و از برنامه‌هایشان باخبر شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ