یادداشت/دلنوشته دکتر احمد یوسف‌زاده نویسنده کتاب «آن ۲۳ نفر» برای آیت‌الله سید یحیی جعفری
خداحافظ ای پیر روشن ضمیر
 

آیت‌الله سید یحیی جعفری امام‌جمعه محبوب کرمان جمعه سوم آذر پس از ۳۸ سال اقامه نماز جمعه این شهر، با مردم خداحافظی و رسماً از سمت خود کناره‌گیری کرد.
او در جمع نمازگزاران شهر کرمان گفت: «۳۸ سال این حقیر فقیر به عنوان امام جمعه کرمان به تکلیف و وظیفه خود عمل کردم و حال که به سن بازنشستگی رسیدم، به واسطه مشکلات پیری باید شخصی‌ که از نظر جسمانی جوان‌تر و قوی‌تر است این منصب را قبول و به تکلیف خود عمل کند.»‌
سخنان آیت‌الله جعفری در نماز جمعه و خداحافظی او با مردم واکنش‌های عاطفی بسیاری را از سوی مردم و اهل فرهنگ در پی داشت که یکی از قابل توجه‌ترین و اثرگذارترین آن‌ها دلنوشته احمد یوسف‌زاده روزنامه‌نگار و نویسنده کتاب معروف «آن ۲۳ نفر» بود که در صفحه اینستاگرام خود و زیر تصویری از آیت‌الله جعفری نوشت: «خداحافظ ای پیر روشن‌ ضمیر» و ادامه داد: امروز نماز‌جمعه کرمان حال و هوای دیگری دارد. حضرت آیت‌الله جعفری آخرین خطبه‌اش را می‌خواند.
بعد از این خطبه، پیرمرد مهربان چشم‌آبی با سنگر خطابه‌ی جمعه خداحافظی می‌کند. ۳۸ سال است در شادی و تلخکامی با مردم کرمان بوده، از روزهای پرتپش انقلاب تا سال‌های سخت جنگ و بعد از آن؛ وقتی شبهات مثل شب سیاه بر جامعه می‌افتاد او آرام و بصیر در کنار مردم بود. نه در دام جناح‌های سیاسی افتاد و نه آخرت خود را به دنیای دیگران فروخت. وسوسه‌ها را از هر سو که بود، ناشنیده گذاشت تا امروز که روز خداحافظی است. با قلبی آرام و ضمیری مطمئن امانت امام جمعه را به تازه‌نفسی جوان‌تر بدهد و مشمول دعای خیر همه مردم کرمان باشد.»

Email this page

نسخه مناسب چاپ