اسماعیل نجار: کشور نیاز به قانون جامع مدیریت بحران دارد
 

کرمان –خبرنگار اطلاعات : قانون جامع برای مدیریت بحران در کشور وجود ندارد و این قانون باید با همت تمامی دست اندرکاران تدوین و اجرایی شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در نشست ستاد بحران استان کرمان یادآورشد: ۳۰ ماه است که لایحه مدیریت بحران در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی است .
اسماعیل نجار با اشاره به این که نوسازی های سال ۸۳ موجب کاهش خسارت های جانی زمین لرزه اخیر در شهرستان راور شد ، گفت: اعتبارات جدیدی برای بازسازی واحدهای آسیب دیده از حوادث اختصاص یافته است.وی افزود : برای هر واحد شهری ۴۰ میلیون تومان تسهیلات و برای هر واحد روستایی ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بازسازی با سود۵ درصد پیش بینی شده است.
به گفته رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به ازای هر واحد مسکونی روستایی ۵ میلیون تومان و برای هر واحد شهری ۶ میلیون تومان کمک بلاعوض به مردم پرداخت خواهد شد.نجار همچنین با تاکید براین که شبکه های مجازی باید با واقعیت نگری
مسائل را مطرح کنند تا آرامش روانی مردم حفظ شود، افزود : این درست نیست که در زمان بروز حوادث، آرامش مردم و مسئولانی که باید تلاش و برنامه ریزی کنند را به هم ریخته و آب به آسیاب دشمن ریخته شود.استاندار کرمان نیز در این نشست با اشاره به شایعه سازی های برخی افراد درباره زمین لرزه اخیر استان در فضای مجازی، گفت: در برخی موارد عکس هایی از زلزله های فرامرزی نیز به عنوان زلزله کرمان مطرح شده بود و برخی از این افراد اقرار کرده اند که خوراک برای شبکه های برون مرزی تهیه می کردند.وی افزود: پس از وقوع زمین لرزه روز جمعه در کرمان، ستاد بحران در دقایق اولیه تشکیل شد و نخستین بالگرد جمعیت هلال احمر استان بلافاصله در محل حضور یافت و از ۷۰ روستای آن منطقه بازدید میدانی انجام شد.
رزم حسینی با اشاره به شدت بالای زلزله بخش کوهساران ، یادآورشد: مشابه این زمین لرزه سال ۸۳ رخ داد که ۶۵۴ کشته بر جای گذاشت ولی در زلزله اخیر به دلیل مقاوم سازی ۵۰۰ ۱ واحد مسکونی، تلفات انسانی نداشتیم .
وی همچنین اعلام کرد : در حوزه مقابله با سیل ،مسیل ها مشخص شده است و با احیای آنها وصرف هزینه ای افزون بر ۱۰۰ میلیارد ریال، خطرات سیل به میزان بسیار چشمگیری کاهش خواهد یافت. او در ادامه با اشاره به شناسایی کارگاه های ساختمانی که بدون رعایت مسائل ایمنی ایجاد شده اند ، گفت : تاکنون ۵کارگاه ناایمن با پیگیری دادستانی کرمان تعطیل شده است.
استاندار کرمان درپایان سخنان خود از همراهی واعلام آمادگی مقامات کشوری برای رفع مشکلات مردم زلزله زده قدر دانی کرد.فرماندار کرمان نیز در این نشست اعلام کرد :از مجموع ۶۱۷ روستای این شهرستان ، ۱۸ روستا به صورت مستقیم از زمین لرزه خسارت دیدند . به گفته وی زلزله به ۳۶۲ واحد مسکونی خسارت وارد آورد وازمجموع ۵۰۰ رشته قنات موجود در کرمان، ۸۶رشته ریزش داشتند که باید در اسرع وقت احیاء شوند ، همچنین تعداد زیادی از کلاس های درس خسارت دیده است.
علی بابائی یادآور شد: بافت فرسوده کرمان ۵۰۰ ۱ واحد مسکونی غیر استاندارد داردکه تعداد زیادی ازصاحبان آنها خواهان در یافت تسهیلات بازسازی هستند.
فرماندار راور نیز گفت: نداشتن کشته در زمین لرزه اخیر نباید از اهمیت این زمین لرزه بکاهد زیرا اگر دقت لازم انجام نشود ممکن است در پس لرزه ها خسارت های جانی و مالی بیشتر شود.
سید حسن میرصادقی با اشاره به زلزله خیزی راور و وجود واحدهای مسکونی ناایمن در این شهرستان ، خواهان تامین منابع مالی برای بازسازی و مقاوم سازی ۱۰۰۰واحد مسکونی شهری و ۶۰۰ واحد مسکونی روستایی در این شهرستان شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز اعلام کرد: در کمتر از ۳۰ دقیقه پس از بروز زمین لرزه ۱ر۶ریشتری صبح جمعه گذشته ، ۶تیم امداد و نجات در نقاط حادثه دیده حضور یافتند و ۲۸ روستا را به صورت زمینی مورد ارزیابی قرار دادند.
رضا فلاح افزود: به صورت هوایی نیز ۷۰ روستا مورد بازدید قرار گرفت و در ادامه ۷۰ نیروی امدادی در قالب ۱۴ تیم در منطقه حضور یافتند.
وی با اشاره به تشکیل چهاراردوگاه اضطراری در مناطق زلزله زده،گفت : بیش از ۹۹۰ نفر در قالب ۱۹۸ خانوار در این چادرها اسکان یافته اند.مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان همچنین از توزیع ۷۰ شعله بخاری والور، ۲۰۰ ۱تخته پتو و مواد غذایی بین زلزله زدگان خبر داد وگفت: آموزش چهره به چهره مردم در قالب طرح ملی خادم برای جلوگیری ازخسارت های بیشتر در حوادث آغاز شده است .

Email this page

نسخه مناسب چاپ