مقبره جدید پروفسور حسابی ساخته می‌شود
اراک – خبرنگار اطلاعات: فاز نخست ساخت مقبره پروفسور حسابی در تفرش بزودی آغاز می شود، اما برای اجرای کامل طرح به همپوشانی دستگاه های استان نیازمندیم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی درجلسه هماهنگی ساخت مجموعه مقبره و بنیاد پروفسور حسابی با بیان اینکه در سال گذشته مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان بودجه به تملک حریم این مقبره اختصاص یافت و مقداری از این حریم آزاد سازی شد،افزود: همچنان چند واحد تجاری، خدماتی و مسکونی در این حریم وجود دارند که بایدهرچه سریعتر تملک شوند از این رو در سال جاری مبلغ ۲۶۰ میلیون تومان اعتبار صرف این مسئله می شود.
سید محمد حسینی با بیان اینکه متاسفانه با توجه به ارزش زمین های حریم مقبره، مبالغ بیشتری برای این مهم لازم است یادآورشد: درخواستی که اداره کل مطرح کرده بود آن است که اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی از زمین های دولتی برای تهاتر و یا معوض استفاده کند اما متاسفانه کارشناسان این اداره کل تفسیر متفاوتی از بند قانونی که صراحتا به این موضوع اشاره می کند دارند، از این رو تصمیم گرفتیم از واحد حقوقی نهاد ریاست جمهوری و دیگر مراجع بالادستی استعلام کنیم تا تکلیف این مسئله مشخص و هر دستگاهی موظف به انجام وظلیف خود شود .
وی اظهار داشت: کارشناسان راه و شهرسازی معتقدند که اداره کل میراث فرهنگی باید زمین هایی را به قیمت روز از آن اداره خریداری و سپس برای آزادسازی حریم از آن بصورت تهاتر و یا فروش استفاده کند که این مهم نه فقط هیچ کمکی به ایجاد بنای یک دانشمند برجسته نیست بلکه مسیر دسترسی به این مهم را ثقیل تر می کند.
حسینی اضافه کرد: انتظار می رود تمام دستگاه ها در باره مفاخر علمی و فرهنگی استان، گام های بلندتری بردارند و یاری گر میراث فرهنگی باشند.
وی گفت: با این حال احداث مقبره را در صورت اختصاص بودجه آغاز خواهیم کرد تا طلسم سال ها بلاتکلیفی و نازیبایی این مقبره شکسته شود و گام در مسیر اجرایی گذاریم با این امید که دستگاه های دیگر هم همکاری های لازم برای احداث کامل این بنا را داشته باشند. این جلسه با حضور شهردار و رئیس شورای شهر تفرش و همینطور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و اداره کل راه و شهرسای استان مرکزی برگزار شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ