عربستان و تحمیل بزرگترین قحطی بر مردم یمن
بخش اول
 

پادشاهی سعودی با توجه به رفتار منفعلانه جامعه جهانی تصمیم گرفته است با تحمیل سخت ترین قحطی، مردم یمن را وادار به تسلیم کند و مقاومت بیش از ۳۰ ماهه آن‌ها در مقابل تهاجم ریاض را در هم بشکند. به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبر ایرنا، بیشتر از دو سال و نیم است که کشور محروم و مظلوم یمن گرفتار تهاجم همه جانبه حکومت سعودی و متحدان آن شده است. در این مدت شهرها و بنادر این کشور مورد تاخت و تاز زمینی و هوایی نیروهای ائتلاف به سرکردگی فرماندهان سعودی قرار گرفته‌اند. بیش از ۱۰ هزار کشته، هزاران نفر زخمی و میلیون‌ها آواره در کنار ویرانی بسیاری از زیرساخت‌های این کشور گوشه‌ای از جنایات حکومت بن سلمان علیه مردم همسایه جنوبی آن است. در این مدت بسیاری از فجایع علیه بشریت و حتی جنایات جنگی نیروهای تحت امر در شکل حمله به مدارس، مکان‌های غیرنظامی و حتی بیمارستان‌ها رقم خورده است. با این وجود از واکنش صریح و درخور توجه سازمان‌های بین المللی خبری نیست زیرا ایالات متحده آمریکا مهمترین حامی عربستان، خود عامل بخشی از این معادله و صاحب نفع از این تحولات است.
چشمان بسته جهان به تحولات یمن
در بیش از دوسال گذشته، عربستان سعودی محدودیت‌های شدیدی را علیه یمن به کار بسته است به گونه ای که مردم این کشور تنها با کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل و دیگر کشورها به زندگی ادامه داده‌اند. چند هفته قبل و پس از حمله موشکی انصارلله به ریاض که در پاسخ به تهاجم روزانه این کشور به شهرهای یمن صورت گرفت، سعودی‌ها زمین و هوای این کشور را بسته اعلام کردند. آن‌ها از ورود هر گونه کمک‌های غذایی و دارویی به این کشور به بهانه انتقال اسلحه جلوگیری می کنند و به بهانه مقابله با انصارالله و موشک‌های آن، مردم یمن را مجازات کردند. این محاصره شدید، آسیب‌های بسیار جدی را به یمن وارد ساخته که مورد اعتراض نهادهای امدادرسان سازمان ملل نیز قرار گرفته است. تارنمای روزنامه «گاردین» انگلستان در گزارشی نوشت: مقام‌های چند نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد هشدار می دهند در صورتی که حکومت سعودی محدودیت‌ها علیه یمن را برندارد هزاران نفر کشته می‌شوند. این موضوع در بیانیه مشترک مدیران سه سازمان بهداشت جهانی، برنامه جهانی غذا و یونیسف ابراز شده است. گفته می شود اکنون یمنی‌ها منتظر آزاد شدن ورود دارو، واکسن و غذا به کشور خود هستند و بدون این اقلام هزاران انسان بی گناه قربانی خواهند شد که بیشتر آن‌ها از کودکان هستند.به نوشته این روزنامه، بسیاری از کشورهای جهان و از جمله بریتانیا در بیانیه‌هایی خواستار همکاری همه طرف‌ها به ویژه ریاض برای تسهیل ارسال کمک‌های انسان دوستانه به میلیون‌ها تن از مردم یمن شدند که اکنون تهدید قحطی و فاجعه انسانی را بر زندگی خود احساس می کنند.
گاردین افزود: ریاض کنترل فضای یمن را در اختیار دارد. این کشور اعتقاد دارد از بنادر یمن برای انتقال سلاح به انصارالله استفاده می‌شود و از این رو مانع انتقال هر کالایی می شود. ریاض خواستار تضمین سازمان ملل در این زمینه شده است. گاردین آورد پیش بینی شده است در صورتی که اقدام مناسبی در مقابل محاصره سعودی صورت نگیرد در ماه‌های آینده حداقل ۱۵۰ هزار کودک جان خود را از شدت می دهند. ضمن این که بیشتر از ۳ میلیون نفر بر تعداد گرسنگان در یمن افزوده می شود.تارنمای خبری تحلیلی «نیوزکلیک» هم در گزارشی نوشت: در یمن جنایات جنگی اتفاق می افتد اما جهانی چشمان خود را به روی آن‌ها بسته است. این جنگ دو ساله موجب یک قحطی فاجعه بار و بزرگترین همه گیری وبا در جهان شده است اما مجامع جهانی اقدامی را برای آن انجام نمی دهند .به گزارش رسانه‌ها این قحطی در حالی هر روز وخیم تر از قبل می شود که ده‌ها کشتی امدادرسان کالاهای حیاتی را برای مردم یمن با خود آورده اند اما اکنون به علت خط مشی سعودی‌ها در میان آب‌ها متوقف شده اند. این گزارش نیز با بیان اینکه سعودی‌ها می خواهند با تحمیل گرسنگی بر مردم یمن آن‌ها وادار به فرمانبرداری از خود کنند، افزود: در این شرایط مجامع بین المللی و کشورهای اروپایی آمریکا (که خود در یک طرف این منازعه قرار گرفته است) این فاجعه انسانی را نمی بینند. ایالات متحده به تازگی فروش تسلیحات هوا به زمین به ارزش بیش از یک میلیارد دلار را به ریاض تصویب کرد تا از آن‌ها در تهاجم علیه یمنی‌ها از آن استفاده کنند. در این قرارداد تسلیحاتی، تحویل بیش از ۲۲ هزار بمب نیز گنجانده شده است .
عربستان و تحمیل بزرگترین قحطی بر مردم یمن
گروه‌های حقوق بشری و نهادهای بین‌المللی اعلام کرده اند کمبود مواد غذایی و دارو در کنار آلودگی منابع آب موجب شیوع وبا در مناطق مختلف این کشور شده است. وبا اکنون جان بیش از یک میلیون یمنی را نیز تهدید می کند. به گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکنون هزاران یمنی که به طور عمده از کودکان بودند، از بیماری وبا جان باختند .نشریه «تایم» در گزارشی نوشت اگر عربستان سعودی به سرعت اجازه ورود کمک‌های جهانی را ندهد ممکن است میلیون‌ها یمنی کشته شوند. حدود ۲۰ میلیون نفر در یمن نیازمند عرضه کمک‌های انساندوستانه شده اند. ۱۱ میلیون نفر از افراد کودکانی هستند که به کمک‌های فوری نیاز دارند. گفتنی است که ۷ میلیون یمنی تنها با کمک‌های خارجی می توانند به زندگی خود ادامه دهند .این گزارش افزود، در بیانیه مشترک نهادهای سازمان ملل آمده است که زمان اندک و در حال از دست رفتن است زیرا انبارهای غذا، دارو و دیگر مایحتاج مردم یمن در حال اتمام است و در آینده هزینه این محاصره با شمار افرادی که جان خود را از دست می دهند محاسبه خواهد شد.تاکنون بسیاری از ۱۰ هزار نفری که در دوسال اخیر در یمن کشته شدند؛ علت عمده این امر نیز بمب‌های سعودی و شیوع بیماری‌های همه گیر بوده است. نزدیک به یک میلیون نفر به شدت درگیر وبا شده اند و ۲۰۰۰ نفر نیز به واسطه این بیماری جان باختند. ۱۷ میلیون نفر همه به طور کامل به کمک‌های بشردوستانه محتاج شده اند.روزنامه «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی نوشت سعودی‌های تلاش می کنند تا با قحطی و تحمیل گرسنگی بر یمنی‌ها، آن‌ها را وادار به تسلیم کند. این روزنامه آمریکایی نوشت:اگر عربستان سعودی به سرعت اجازه ورود کمک‌های غذایی و دارویی به یمن را ندهد، این کشور بزرگترین قحطی جهان در چند دهه اخیر را شاهد خواهد بود.کنگره آمریکا قانونی را در دست بررسی دارد که حمایت از غیرنظامیان را از سوی همه طرف‌ها در یمن دنبال می کند.به نوشته این گزارش، رای کنگره به این طرح هشداری جدی به «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان است که با سیاست‌های خود افزایش نفوذ ریاض در منطقه را دنبال می کند. بسیاری از این سیاست‌ها از سوی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا مورد تمجید قرار گرفته اند. به نظر می‌رسد شکیبایی قانونگذاران آمریکایی در مقابل نقض قواعد بین المللی و نادیده گرفتن حقوق اولیه انسان‌ها، از کاخ سفید و رئیس جمهوری این کشور کمتر باشد. با این حال به اعتقاد نیویورک تایمز تنها راه برای حل مشکلات مردم یمن افزایش فشار سازمان ملل و کنگره آمریکا برای پیگیری یک راه حل سیاسی در این موضوع است.
دست و پازدن عربستان در باتلاق جنگ یمن
رخدادهای یمن از موشکباران عمق عربستان و شکست ائتلاف حمله به این کشور تا ابتکار عمل ایران برای حل بحران یمن از طریق گفت و گوهای سیاسی مورد توجه ویژه رسانه‌های عرب زبان قرار گرفته و گزارش‌ها و تحلیل‌های بسیاری در این باره منتشر شده است .به گزارش ایرنا، ائتلاف کشورهای عربی به سردمداری عربستان به تازگی تدابیر جدیدی علیه یمن اتخاذ کرده که موجب شده است بحران در این کشور دو چندان شود. ائتلاف سعودی اعلام کرد:به ‌دنبال شلیک یک موشک از سوی نیروهای یمنی به سمت فرودگاه ریاض همه مرزهای زمینی، هوایی و دریایی به یمن بسته می‌شود. این درحالی است که ائتلاف عربستان از آغاز حملات خود به یمن هزاران نفر از غیر نظامیان از جمله کودکان و زنان را کشته و زیرساخت‌های یمن را ویران کرده و این کشور اکنون در فاجعه انسانی به سر می برد. سعودی‌ها همواره جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند که موجب ادامه جنگ یمن با حمایت از مردم و نیروهای یمنی است. این در حالی است که مقام‌های ایران بارها بر این مساله تاکید کرده اند که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد و باید با برقراری آتش‌بس و پایان بخشیدن فوری به همه عملیات نظامی مسیر برای اجرای راه‌حل سیاسی آماده شود. گزارش پیش رو به مهمترین محورهای تحلیلی رسانه‌های عرب زبان درباره تحولات یمن طی روزهای گذشته می پردازد.
پیشروی روند جنگ بر خلاف میل ریاض
روزنامه «الاخبار» لبنان، شبکه خبری «الجزیره» قطر و تارنمای «اخبار الیمن» با اشاره به قدرتیابی نیروهای یمن در برابر عربستان و جنایت‌های جنگی علیه مردم یمن، شکست ائتلاف عربستان در این جنگ را در کانون توجه قرار دادند. به نوشته روزنامه الاخبار، عربستان سعودی و «محمد بن سلمان» ولیعهد آن به بن بست رسیده‌اند. بن سلمان پیش بینی می کرد که جنگی برق آسا علیه یمن به راه می اندازد و طی چند روز کار را یکسره می کند. اما جنگ فرسایشی و پرهزینه یمن ثابت کرد عربستان از اوضاع یمن و قدرت مردم این کشور در پایداری و مدیریت نبرد آگاهی ندارد. پس از سپری شدن بیش از ۳۰ ماه جنگ علیه یمن، حمله موشکی نیروهای یمن به فرودگاه بین المللی «خالد بن عبدالعزیز» در ریاض همانند باری بود که کمر شتر را شکست و عربستان را روانی کرد. این موضوع سبب شد ریاض محاصره یمن را سخت تر و همه گذرگاه‌های زمینی، دریایی و هوایی را بر روی یمن ببندد .به نوشته روزنامه الاخبار، حمله موشک بالستیک که فرودگاه خالد بن عبدالعزیز را در ریاض هدف قرار داد بیانگر پیشرفت بی‌نظیر و راهبردی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است. آثار سیاسی و حتی پیام‌های نظامی حمله موشکی و عکس العمل دیوانه وار ریاض پس از حمله بیانگر واقعیت تنگنای سیاسی رهبران عربستان است. حمله موشکی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی انصارالله بیانگر اراده سخت و شجاعانه و حکیمانه رهبران یمن است. این حمله نشان دهنده تجربه نظامی و سیاسی یمن است که توانسته است زمان مناسبی را برای حمله انتخاب کند. در شرایطی که اوضاع داخلی عربستان در نتیجه بازداشت شماری از شاهزادگان به اتهام فساد مالی، بحرانی بود نیروهای یمن، عربستان را هدف قرار دادند. تصمیم نیروهای یمن در شلیک موشک به ریاض نشان داد در ماه‌ها و سال‌های آینده روند جنگ وارد مرحله تازه‌ای خواهد شد که ژرفای عربستان هدف حمله‌های موشکی نیروهای یمن قرار خواهد گرفت . ولیعهد عربستان که با هدف نابود‌سازی گروه مردمی انصارالله به یمن حمله کرده بود پس از سپری شدن ۳۰ ماه از آغاز جنگ علیه یمن اکنون با شلیک موشک به دست نیروهای یمن خواب از چشمانش پریده است. این در شرایطی است که او در آستانه رسیدن به پادشاهی است. به نوشته شبکه خبری الجزیره به نقل از روزنامه «ایندیپندنت»، محاصره یمن توسط عربستان سبب متوقف شدن واردات مواد غذایی و دارو به این کشور شده است. این موضوع سبب شده است ۱۹ میلیون نفر از مردم یمن نیاز مبرمی به کمک‌های انسانی دوستانه داشته باشند و ۷٫۳ نفر از مردم این کشور با قحطی دست و پنجه نرم کنند.
در این زمینه «شیرین الطرابلسی» پژوهشگر «موسسه توسعه خارجی» انگلیس گفت: اوضاع یمن در شرایط کنونی بسیار ناگوار است و پیش بینی می شود وضعیت بدتر و زیرساخت‌ها بیشتر ویران شوند. او گفت:بیشتر ویرانی‌ها به دلیل استفاده از سلاح‌های آمریکایی و انگلیسی است. عربستان از زمان حمله به یمن ۶ میلیارد دلار برای خرید بمب و موشک از انگلیس هزینه کرده است. همچنین بیماری وبا در شرایط کنونی شیوع پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری میلادی بیش از یک میلیون نفر از مردم یمن به این بیماری گرفتار شوند.به نوشته تارنمای اخبار الیمن، ناظران معتقدند، ائتلاف کشورهای عربی به سردمداری عربستان از عملیات «توفان قاطعیت» تا «بازگشت امید» در پیچیدگی‌های پرونده یمن غرق شده است. عربستان که بازگشت «عبدربه منصور‌هادی» رئیس جمهوری فراری یمن به قدرت را در اولویت قرار داده بود اکنون برای دفاع از وجهه خود در مجامع بین المللی و دفاع در برابر حمله‌های موشکی نیروهای یمن سرگرم است. اکنون عربستان در جبهه‌های گوناگون جبهه یمن گرفتار شده است. پس از آنکه عربستان و همپیمانان آن جنگی را علیه گروه مردمی انصارالله و هواداران «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری سابق یمن آغاز کردند و برای پیش بردن اهداف خود پیش می رفتند اکنون دو جبهه فراروی عربستان گشوده شده است. در جبهه نخست پس از اینکه نیروهای یمن فقط در مرزهای جنوبی عربستان دست به حملاتی می زدند اکنون با حمله موشکی خود به ریاض، عربستان را مجبور کرده‌اند در برابر این حمله‌ها از شهرهای خود دفاع کند. در جبهه دوم هم پس از اینکه بسیاری از گزارش‌های نهادهای بین‌المللی و سازمان ملل عربستان را به نادیده گرفتن قوانین جنگی و حقوق بشر در جنگ علیه یمن متهم می کنند ریاض برای دفاع از وجهه خود تلاش می کند. عربستان در نتیجه بمباران مناطق غیر نظامی و نادیده گرفتن قوانین بین المللی با اعتراض و انتقادهای جهانی روبه رشدی علیه خود روبرو است. به تازگی «آنتونیو گرترش» دبیر کل سازمان ملل این ائتلاف را در فهرست سیاه کشورها و رژیم‌هایی قرار داده است که حقوق کودکان را نادیده می گیرند. سازمان ملل ائتلاف حمله به یمن را مسوول کشتار بیش از ۷۰۰ کودک یمنی معرفی کرده است. همچنین گزارش‌های سازمان ملل نشان می دهد ائتلاف حمله به یمن در این جنگ ۳۳ مدرسه و ۱۶ تاسیسات بهداشتی را بمباران کرده است. دیگر جنگ عربستان علیه یمن محدود به عملیات نظامی در داخل یمن نیست. بلکه دفاع عربستان از مرزهای جنوبی به یکی از اولویت‌های ریاض تبدیل شده است. این مرزها اکنون به کانون حمله نیروهای یمنی تبدیل شده است و طی ماه‌های اخیر بیش از ۱۰۰ سرباز عربستانی در نتیجه حمله نیروهای یمنی به هلاکت رسیده‌اند. حمله موشکی نیروهای یمن به فرودگاه خالدبن عبدالعزیز در ماه جاری میلادی تحول مهمی در جنگ یمن است به طوری که «سایمون هندرسون» پژوهشگر اندیشکده واشنگتن گفت فرودآمدن ترکش‌های موشک یمن در فرودگاه ریاض خطرناک ترین رویداد در جنگ یمن است. تکرار چنین حمله‌هایی طرح ولیعهد عربستان برای آغاز پروژهای راهبردی در عربستان را تهدید می کند. گزارش بسیاری از رسانه‌ها و اندیشکده‌های مهم جهان نشان می دهد عربستان و همپیمانان آن از شکست در جنگ فرسایشی یمن رنج می برند. افزون بر این، عربستان در نتیجه شکست در جنگ سوریه و موضوع لبنان و بحران خلیج فارس دچار درد و رنج شده است. عربستان آغازگر این بحران‌ها بود، اما راهبردی برای آنها ندارد.
حمایت ایران از حل سیاسی بحران یمن
روزنامه «العرب الیوم» مصر یکی از عمده رسانه‌هایی بود که حمایت ایران از حل سیاسی بحران یمن را در مورد توجه قرار داد.به نوشته روزنامه العرب الیوم، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه از جامعه بین الملل خواست برای پایان بخشیدن به جنگ علیه یمن تلاش کند. در نامه ای که وزیر امور خارجه برای آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل ارسال کرده ، او اوضاع ناگوار و نگران کننده انسانی یمن را که در نتیجه جنگ علیه این کشور به وجود آمده است به دبیرکل سازمان ملل یادآوری کرد.
ادامه دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ