عبدالله صالح کشته شد ورود جنگ یمن به مرحله جدید
 

سرویس خارجی: «علی عبدالله صالح»، رئیس جمهوری پیشین یمن و عامل کودتای نافرجام این کشور که قصد داشت با کمک عربستان، انقلاب مردم یمن را سرنگون کند، در پی فرار از صنعا به استان «مارب» برای ملحق شدن به نیروهای سعودی و اماراتی جهت فرار به «ریاض»، توسط گروهی از نیروهای مخالف خود کشته شد؛ این در حالی است که پیشتر، شماری از فرماندهان و نیروهای عبدالله صالح مخالفت خود را با کودتای وی علیه انقلاب مردم یمن اعلام کرده بودند.از سویی،برخی منابع خبری نیز ار حمله نیروهای انصارالله به کاروان صالح و کشتن وی خبر دادند.
در همین رابطه، وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر کشته شدن «علی عبدالله صالح »، رئیس جمهوری سابق این کشور و عامل کودتای نافرجام علیه انقلاب مردمی یمن وهمچنین برخی سران حزب کنگره ملی وابسته به عبدالله صالح را تایید کرد.وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسماً اعلام کرد که او کشته شده است. در بیانیه وزارت کشور آمده است: بحرانی که شبه‌نظامیان خیانت و کودتا شروع کردند،‌ با کشته شدن سرکرده‌ آنها و شماری از عناصر جنایتکار به پایان رسید. این وزارتخانه همچنین با اعلام اینکه تمامی پایگاه‌ها و مواضع شبه نظامیان خائن و کودتاچی در «صنعا» و اطراف آن و دیگر استان‌ها در کنترل کامل انصارالله است، پایان بحران صنعا را اعلام کرد.
رهبر انصارالله نیز در سخنانی گفت:ملت یمن توطئه ای بزرگ را پشت سر گذاشت و این توطئه دشمن در سه روز خنثی شد.
همزمان، «احمد الحبیشی»، مشاور رسانه‌ای شورای عالی سیاسی یمن نیز اعلام کرد که عبدالله صالح در مسیر حرکتش به استان «مارب»، در منطقه تحت سلطه هوایی امارات کشته شده است. خبرگزاری العربیه نیز که تا پیش از این تلاش می کرد با تکذیب کشته شدن عبدالله صالح، روحیه نیروهای تحت حمایت وی را بالا ببرد، دست آخر مجبور شد مرگ رئیس جمهوری سابق یمن را تایید کند. از طرفی، خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابع انصارالله یمن از کشته شدن علی‌ عبدالله صالح خبر داد. همچنین رسانه‌های انصارالله نیز تصاویری از جسد عبدالله صالح را پخش کردند. منابع خبری گفتند: علاوه بر صالح، «یاسر العواضی»، معاون دبیرکل کنگره مردمی و «عارف الزوکا»، دبیرکل کنگره مردمی صالح نیز کشته شده اند. از طرفی، حزب «المؤتمر»، وابسته به علی عبدالله صالح نیز کشته شدن وی را تأیید کرد .در این رابطه، یکی از اعضای اصلی حزب کنگره مردمی «الموتمر»، در گفتگو با شبکه العربیه، با تأیید خبر کشته شدن علی عبدالله صالح، از طرفداران وی خواست تا در مقابل نیروهای انصارالله مقاومت کنند.
این مواضع حزب «الموتمر» در حالی است که برخی منابع آگاه اعلام کردند شواهد موجود نشان می‌دهد نیروهای نزدیک به ائتلاف سعودی، از بیم دستگیر شدن علی عبدالله صالح به دست دولت وحدت ملی صنعا، وی را ترور کرده‌اند.بر اساس شواهد موجود، مزدوران سعودی و همپیمانان آنها عامل اصلی حمله به علی عبدالله صالح بوده‌اند.به گفته این منابع، عربستان سعودی از بیم آنکه علی عبدالله صالح به دست نیروهای وابسته به دولت وحدت ملی صنعا بیفتد و ارتباطات او با سعودی‌ها آشکار شود، وی را ترور کرده است. شبکه المیادین نیز اعلام کرد که نیروهای انصارالله به منزل علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن در محله «الکمیم» صنعا حمله و خانه وی را منفجر کردند.
در همین حال، برخی منابع از زخمی شدن «خالد»، پسر عبدالله صالح و دستگیر شدن وی خبر دادند.از سوی دیگر، اسکای نیوز اعلام کرد که سرنوشت «طارق»، فرزند دیگر علی عبدالله صالح نیز در پرده ای از ابهام قرار دارد. از طرفی، شاهدان عینی نیز از ورود تانک‌ها و خودروهای زرهی نیروهای انصارالله به صنعا و حرکت به سمت نقاط درگیری با نیروهای کودتاچی خبر دادند.منابع خبری گفتند: نیروهای انصارالله در حال حاضر محدوده محله مسکونی صالح و نزدیکانش در محله السیاسی را در کنترل دارند و در نهایت نیروهای آنها را یا از پا درمی‌آورند و یا بازداشت می‌کنند و هیچ کدام از آنها نمی‌توانند به دیگر مناطق و
«مأرب » فرار کنند.
در همین حال انصارالله یمن اعلام کرد که امارات عبدالله صالح را به این سرانجام خفت بار کشاند. در چنین شرایطی و پس از کشته شدن عبدالله صالح، ائتلاف سعودی در بیانیه‌ای با واکنشی تند از مردم «صنعا» خواست تا شعاع ۵۰۰متری از مراکز و مقرهای جنبش انصارالله فاصله بگیرند. همزمان، گزارش ها حکایت از پرواز گسترده جنگنده های سعودی بر فراز شهر صنعا دارد.
از سویی، شبکه خبری روسیا الیوم به نقل از منابع یمنی گزارش داد: ائتلاف سعودی از طریق هواپیماهای نظامی خود برای طرفداران علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق و کشته شده یمن، سلاح و تجهیزات ارتباط
بی سیم می فرستند.برخی دیگر از منابع در این خصوص گزارش دادند که ائتلاف عربی نیروهای نظامی خود را از مأرب به صنعا برای مشارکت در درگیری‌ها در کنار نیروهای علی عبدالله صالح منتقل کرده است.
همزمان، شبکه «العربیه» نیز اعلام کرد :«عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهوری مستعفی یمن دستوری جدید برای حمله به صنعا تحت عنوان «صنعا العروبه» را صادر کرده است. در همین حال، سخنگوی ارتش یمن وابسته به انصارالله تأکید کرد:نیروهای ارتش کنترل کامل صنعا را در دست دارند و اوضاع امنیتی باثبات و کاملا آرام است.«شرف لقمان»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: آنچه در صنعا رخ داد صرفاً اتفاق ناچیزی بود که نشان دهنده خروج علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین یمن از انقلاب و ائتلافش با متجاوزان بود.وی گفت: بخش اعظمی از حزب کنگره سراسری مردمی وابسته به عبداالله صالح نیز اشتباهی را که رهبری این حزب مرتکب شد، درک می‌کنند . وی همچنین از مرحله جدید تشدید مواضع علیه امارات خبر داد و گفت: امارات دیگر کاملا ناامن است و نیروهای مسلح یمن موشک‌های کروز زیادی دارند و حوادث غافلگیرکننده بیشتری علیه ابوظبی در راه است.
شورای عالی سیاسی یمن نیز اعلام کرد:چارچوب قدرت در صنعا پایتخت این کشور، در اختیار نیروهای انصار‌الله است. همزمان، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله از تسلیم صدها شبه‌نظامی کودتاچی که در آشوب‌های اخیر صنعا دست داشتند، خبر داد.
در همین حال، سازمان ملل از آمادگی یک فروند هواپیما در جیبوتی برای انتقال دست‌کم ۱۴۰کارمند این سازمان از صنعا خبر داد.سازمان ملل اعلام کرد: کارمندان این سازمان در محله‌های مسکونی در صنعاء از زمان آغاز درگیری‌ها میان نیروهای وابسته به انصارالله و حامیان علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری پیشین و کشته شده یمن محاصره شده‌اند.
در چنین شرایطی، سخنگوی سازمان صلیب سرخ از کشته و زخمی شدن دست کم ۳۶۳نفر در درگیری‌های پنج روز گذشته در صنعا خبر داد.سخنگوی سازمان صلیب سرخ در ادامه از تصمیم این سازمان برای سوخت رسانی به ژنراتورهای برق و همچنین اعطای کیسه های مخصوص حمل اجساد به بیمارستان های صنعا خبر داد.این در حالی است که بیمارستان‌های صنعا شمار زیادی از
کشته ها و زخمی‌ها را در خود جای داده است.در همین حال، «بهرام قاسمی»، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، وقوع هرگونه آتش‌سوزی در محل سفارت ایران در صنعا را تکذیب کرد و گفت: هیچ دیپلمات ایرانی در یمن حضور ندارد. از سوی دیگر،«آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن ابراز نگرانی در خصوص افزایش درگیری‌ها در صنعا، خواستار توقف حملات هوایی و زمینی علیه کشور یمن شد.دبیرکل سازمان ملل در ادامه هشدار داد که گرسنگی، بیماری و مرگ، میلیون‌ها نفر از مردم یمن را تهدید می‌کند.گوترش در این رابطه افزود:‌میلیون‌ها کودک، زن و مرد در یمن در خطر گرسنگی شدید، بیماری و مرگ هستند. همزمان، «نویو زاگاریا»، نماینده سازمان بهداشت جهانی در یمن نیز با هشدار و ابراز نگرانی از وخامت اوضاع انسانی در این کشور بعد از تشدید حملات ائتلاف عربی تحت سرکردگی عربستان، هشدار داد که موج جدیدی از شیوع بیماری وبا اوضاع انسانی در یمن به ویژه شرایط کودکان را وخیم‌تر می کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ