دکترلاریجانی: سازمان ملل برای مبارزه با مواد‌مخدر قوانین عادلانه وضع کند
«سازمان ملل باید قوانین عادلانه ای وضع کند تا بر اساس آن کشورها به میزان درگیری که با مواد مخدر دارند، بتوانند برای مبارزه با این پدیده شوم گام بردارند.»
به گزارش خانه ملت، دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس نمایندگان مجلس علیه مواد مخدر در مسکو با اشاره به مطلب فوق، افزود:ترانزیت مواد مخدر بیشتر از مسیر ایران و پاکستان و برخی کشورهای دیگر صورت می گیرد، بنابراین باید منشأ را کنترل کرد.
وی با بیان این که دولت افغانستان می‌گوید
‌توانایی کافی برای مبارزه با مواد مخدر را ندارد، گفت: باید کشورهایی که در افغانستان مستقر هستند را برای این امر به کار گرفت.
رئیس مجلس با اشاره به نقش ایران و روسیه در مبارزه با مواد مخدر، گفت : برای کشورهای روسیه، ایران، چین، تاجیکستان و پاکستان که در مسیر ترانزیت هستند مبارزه با مواد مخدر بسیار پراهمیت است. کشورهای عضو ناتو باید به وظایف خود عمل کنند و موضوع مبارزه سهم گذاری شود تا مبارزه با مواد مخدر جدی پیگیری شود.
لاریجانی اظهار امیدواری کرد با توجه به نقش مهم و اساسی مجالس کشورها در تصویب قوانین و تبیین رویکردهای لازم برای مقابله و مواجهه با پدیده شوم مواد مخدر و قاچاق آن، این گونه نشست‌ها تداوم یابد و تاثیر مثبتی بر روند جهانی مبارزه با مواد مخدر داشته باشد.
وی تصریح کرد : زمانی که درباره موضوعی زیاد صحبت می شود این نگرانی به وجود می آید که قصدی برای انجام کار نیست؛ در مساله تروریست مستمرا همه صحبت می‌کنند اعم از کسانی که به تروریست‌ها کمک می کنند تا کسانی که با آن مبارزه می‌کنند، اما همیشه می بینید که تروریست رشد پیدا می‌کند.
رئیس مجلس با بیان این که مساله مواد مخدر هم همین گونه است، اظهار داشت: من گزارش نماینده محترم سازمان ملل را گوش کرده ام؛ یک چهارم مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند و ۲۰۰ هزار نفر در سال از این طریق می میرند.
لاریجانی گفت:اکثر کشورهایی که در این کنفرانس حضور پیدا کرده اند، قوانینی در این زمینه دارند و مستمرا شاهد مبارزه با مواد مخدر هستیم، اما تولید و مصرف مواد مخدر رشد داشته است پس مسیری که طی می‌کنیم منتج به نتیجه نیست.
وی همچنین تصریح کرد : با آقای لاوروف موافق هستم و کسانی که فکر
می‌کنند اگر مساله مواد مخدر را در دنیا عادی سازی کنیم مشکل حل می شود، مسیری را طی می کنند که نتیجه آن از وضع فعلی هم بدتر خواهد شد.
رئیس مجلس در تشریح عملکرد ناتو در افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر، گفت‌:
‌حجم زیادی از مواد مخدر در افغانستان تولید می شود و این میزان در سال ۲۰۱۷ به ۹۰۰۰ تن رسیده است در حالی که در سال ۲۰۰۸، ۲۰۰ تن بوده است.
لاریجانی با بیان این که وقتی ناتو در سال ۲۰۰۱ به افغانستان رفت دو هدف را اعلام کرد که اولی مبارزه با تروریست و دومی مبارزه با مواد مخدر بود، افزود: متاسفانه زاد و ولد تروریست‌ها در افغانستان افزایش یافته است که جای انتقاد دارد.
وی در ادامه همچنین گفت : سئوال این است که آیا رفتار متوازنی برای مبارزه مخدر در دنیا وجود دارد یا کشورهای منطقه در این زمینه فعال هستند؟چرا هزینه تولید مواد مخدر در افغانستان و ترانزیت آن به اروپا و برخی کشورهای دیگر راباید کشورهای مسیر ترانزیت پرداخت کنند؟
رئیس مجلس همچنین گفت : در افغانستان ۴۰۰ لابراتوار برای تولید هروئین وجود دارد و می دانیم بیشترین مصرف‌کننده خطرناک در دنیا هروئین است. آیا ناتو نمی‌تواند این لابراتوارها را بمباران کند؟! چطور ناتو مراسم عروسی در افغانستان را بمباران می‌کند؛ اما نمی تواند لابراتوارهایی که مشخصات دارند را بمباران کند؟
لاریجانی افزود‌: ما در ایران قوانین روشنی برای مواد مخدر داریم و بیش‌از ۴۰۰۰ نفر ‌در زمینه مبارزه با مواد مخدر به شهادت رسیده اند. سازمان ملل اعلام کرده است که درصد کشفیات مواد مخدر از سوی نیروی انتظامی ایران حدود ۸۰ درصد بوده است که سهم زیادی در دنیا دارد، بنابراین باید در زمینه تجهیزات و امکانات دیگری که بشود مبارزه را گسترده کرد به نیروی انتظامی کمک شود.
وی ادامه داد: مدلی که در ایران وجود دارد در پنل موجود در این کنفرانس ، ارائه خواهد شد علاوه بر این از تلاش‌های دولت روسیه تشکر می کنیم و حتما پارلمان‌ها می‌توانند در این زمینه موثر باشند.
رئیس مجلس تصریح کرد : البته می‌خواهیم علاوه بر قوانین بر تبادل اطلاعات تاکید داشته باشیم؛ در حال حاضر ایران در روسیه تبادل اطلاعات دارد، ولی باید حتی تبادل اطلاعات گسترش پیدا کند تا باندهای قاچاق شناسایی شوند، این ساز و کار باید مورد توجه قرار گیرد و امیدوارم این کنفرانس که به اتکای دومای روسیه برگزار شده است، مفید باشد.
اشتراک گذاری تجربیات پارلمانی در مبارزه با مواد مخدر
بر اساس این گزارش، لاریجانی همچنین بر ضرورت اشتراک گذاری تجربیات پارلمانی در کنفرانس بین المللی مبارزه با مواد مخدر در روسیه تاکید کرد.
رئیس مجلس در جمع خبرنگاران، هدف اصلی از سفر به مسکو را شرکت در کنفرانس مبارزه با مواد مخدر و نقشی که پارلمان‌ها می توانند در این زمینه داشته باشند، بیان کرد و گفت: ابعاد مساله مواد مخدر هم از نظر تنوع و هم از این نظر که جنس‌های غیرصنعتی در بازار افزایش پیدا کرده بسیار متنوع شده است؛ ضمن آن که در افغانستان هیچ کنترلی در زمینه تولید مواد مخدر وجود ندارد.
وی تاکید کرد: البته برخی کشورها با حضور در افغانستان با هدف مبارزه با تروریسم و مواد مخدر تلاش کردند این موضوع را کنترل کنند؛ اما نتیجه حضور آن‌ها افزایش چند برابری تولید مواد مخدر بود.
لاریجانی اظهار داشت: ایران و روسیه و کشورهای منطقه حق دارند نسبت به موضوع مواد مخدر حساسیت بیشتری داشته باشند و باید برای آن فکری کنند.
رئیس مجلس با بیان این که کشورهای مهم مخصوصا کشورهای غربی باید توجه زیادی به آسیب‌های مواد مخدر داشته باشند، گفت: آسیب‌های مواد مخدر دامن کشورهای غربی را هم خواهد گرفت و این طور نیست که در این مساله احساس مسئولیت نکنند.
ضرورت استفاده از تجربه سایر کشورها
سرگئی نیوروف معاون رئیس دومای روسیه هم ضمن تقدیر از حضور دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس ایران در کنفرانس
بین المللی مبارزه با مواد مخدر، گفت: حضور اعضای پارلمانی در این کنفرانس نشان‌دهنده جدی بودن موضوع مواد مخدر است و باید به تصمیم مشترکی برای مبارزه با مواد مخدر دست پیدا کنیم.
وی با بیان این که باید تجربه سایر کشورها در مبارزه با این پدیده شوم را بررسی کنیم، افزود: همچنین ایران را به عنوان یکی از پیشگامان مبارزه با مواد مخدر در منطقه
می‌شناسیم و می توانیم از همکاری با آن استفاده موثری داشته باشیم.
علی‌لاریجانی همچنین در‌حاشیه کنفرانس بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر با «ویچسلاو والودین» رئیس مجلس دومای روسیه دیدار و گفتگو کرد.
ایران آماده برگزاری اجلاس مبارزه با تروریسم‌است
رئیس مجلس در دیدار با همتای پاکستانی خود تاکید کرد که افق پنج میلیارد دلاری برای روابط تجاری بین ایران و پاکستان افق مناسبی است که بهتر است محقق شود.
لاریجانی در حاشیه سفر دو روزه به مسکو با رئیس مجلس پاکستان دیدار و گفتگو کرد و اظهار داشت: تمرکز بر مسائل اقتصادی بسیار اهمیت دارد.
وی همچنین موضوع برگزاری کنفرانس مبارزه با تروریسم در سطح مجالس در پاکستان را از رئیس مجلس این کشور پیگیری کرد.
رئیس مجلس به موضوع اجلاس مبارزه با تروریسم اشاره کرد و افزود: بسیار خوب است که اجلاس در سطح روسای مجالس برگزار شود؛ چرا که مساله تروریسم با توجه به مهاجر بودن تروریست‌ها می تواند برای کشور ما و شما در آینده ایجاد مشکل کند، از سوی دیگر ایران آمادگی این را دارد که میزبان اجلاس آینده باشد.
وی خطاب به رئیس مجلس پاکستان گفت: نگرانی شما در عرصه مسائل منطقه به جا است؛ این که کشورهای حاشیه خلیج فارس از پاکستان که کشوری بزرگ و قدرتمند است انتظارات بلاوجه دارند، درست نیست؛ بلکه باید متناسب با جایگاه این کشور انتظار داشت.
لاریجانی با تاکید بر این که رفتار برخی کشورها در منطقه ماجراجویانه است، اظهار داشت: آن‌ها کاری کرده اند که در تاریخ بشر وجود نداشت و آن نگهداشتن نخست وزیر کشور دیگر در کشورشان بود، همچنین در محاصره یمن رفتارشان انسانی نبود و علیه ایران حرف‌هایی می زنند که دروغ است.
وی با بیان این که در باره مساله یمن بارها تاکید داشتیم که موضوع باید با توافق سیاسی حل شود، گفت: اما آن‌ها اصرار دارند که با کار نظامی مساله را حل و فصل کنند؛ این اصرار در سوریه هم وجود داشت البته موفق نشدند هرچند که خسارت‌های زیادی به بار آمد.
رئیس مجلس با اشاره به این که نقش ایران و پاکستان در ایجاد آرامش در منطقه بیش از گذشته است، افزود: اگر ایران در مساله مبارزه با تروریسم به عراق و سوریه کمک کرد به درخواست دولت‌هایشان بود.

Email this page

نسخه مناسب چاپ