جهانگیری: گسترش مناسبات با مجارستان جایگاه ویژه‌ای در دیپلماسی اقتصادی ایران دارد
سرویس سیاسی – اجتماعی: معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که ایران در مقطع فعلی، دیپلماسی اقتصادی را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است، گفت: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و به طور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.
به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری دیروز در دیدار « می‌هایلی وارگا» وزیر اقتصاد ملی مجارستان، روابط دو کشور را تاریخی توصیف کرد و افزود: تهران و بوداپست بیش از ۹۰ سال است که از روابط سیاسی و تجاری خوبی برخوردار هستند.
وی با اشاره به سفر دو سال قبل «ویکتور اوربان» نخست وزیر مجارستان به تهران، خاطر نشان کرد: در این سفر مذاکرات خوبی میان مقامات دو کشور انجام و مقرر شد که مناسبات فی‌مابین در همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، منطقه ای و بین المللی گسترش پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهوری با یادآوری این که منطقه خاورمیانه از حساسیت‌های خاصی برخوردار است، به خطر تروریسم در این منطقه اشاره و تصریح کرد: خوشبختانه مناطقی از کشورهای عراق و سوریه که در اختیار گروه تروریستی داعش بود، بازپس گرفته شد اما این موفقیت به معنای پایان داعش نیست و این گروه تروریستی ممکن است در نقاط دیگر جهان دست به اقدامات تروریستی بزند، چرا که تفکری که منشاء ایجاد این گونه گروه‌های تروریستی است، همچنان در برخی کشورهای منطقه و کشورهای غربی وجود دارد.
جهانگیری توسعه مناسبات
دو‌جانبه تهران و بوداپست را نیازمند برداشتن گام‌های بلند و رفع موانع موجود دانست و اظهار داشت: باید ظرفیت‌های توسعه همکاری‌ها در دو کشور شناسایی و در جهت ارتقاء سطح این همکاری‌ها تلاش کنیم.
وی، صنعت، انرژی، نفت و گاز و گردشگری را از زمینه‌های مهم همکاری ایران و مجارستان برشمرد و‌ خاطر نشان کرد: تجار و بخش خصوصی مجارستان که علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک در ایران باشند، مورد حمایت دولت ایران خواهند بود.
معاون اول رئیس جمهوری موانع بانکی را از مهمترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و گفت: البته پیشرفت‌هایی در جهت حل موانع بانکی حاصل شده است، اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.
جهانگیری ادامه داد: برجام یک توافق بین المللی است که پس از سال‌ها مذاکره و گفتگو حاصل شده است، اما آمریکایی‌ها بی‌جهت در اجرای آن محدودیت ایجاد می کنند و تهران انتظار دارد که اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض این توافق بین المللی را دارد، مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به برجام جلوگیری کند.
وی گفت: مجارستان در بخش فناوری‌های پیشرفته زیستی و نانو تکنولوژی دستاوردهایی دارد و ایران هم در این زمینه از توانمندی‌هایی برخوردار است که آمادگی داریم در این زمینه به همکاری و تبادل تجربیات بپردازیم.
معاون اول رئیس جمهوری همچنین با قدردانی از دولت مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی افزود: خوشبختانه دو کشور در زمینه همکاری‌های علمی و دانشگاهی هم روابط خوبی دارند و این همکاری‌ها از روند رو به رشدی برخوردار است.
جهانگیری بر لزوم شناسایی زمینه‌های جدید همکاری دو کشور در کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و مجارستان تاکید کرد و گفت: پیش‌نیاز توسعه مناسبات اقتصادی و گسترش همکاری در بخش گردشگری وجود حمل و نقل هوایی مطمئن و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور است که امیدوارم بتوانیم در این زمینه هم همکاری سودمندی داشته باشیم.
روابط تهران و بوداپست تاریخی و پربار است
وزیر اقتصاد ملی مجارستان هم گفت: در این سفر مذاکرات خوبی با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران داشته ام که منجر به امضاء تفاهمنامه‌ها و قراردادهای خوبی میان دو کشور شده است.
می‌هایلی وارگا با بیان این که روابط تهران و بوداپست روابطی تاریخی و همواره پربار بوده است،‌ تصریح کرد: کشورهای محدودی وجود دارند که همانند ایران و مجارستان همواره از روابط دوستانه برخوردار باشند و در همین راستا، مجارستان نخستین کشور اروپایی بود که پس از برجام در سطح نخست وزیر برای بررسی راه‌های توسعه روابط دو جانبه به ایران سفر کرد.
وی با بیان این که مجارستان همواره به ایران به عنوان دروازه آسیای میانه و طرف استراتژیک نگاه کرده است، گفت: بوداپست تلاش کرد که در دوران تحریم هم روابط دیپلماتیک خود را با تهران تا حد امکان حفظ کند تا توقفی در مناسبات فی‌مابین ایجاد نشود.
وزیر اقتصاد ملی مجارستان افزود: دولت مجارستان همواره ارزش فراوانی برای نقش امنیتی ایران در منطقه قائل بوده و بوداپست از نقش ایران در ایجاد ثبات و امنیت در منطقه آگاه است و آن را ارج می نهد و معتقدیم همه کشورها باید اهمیت تلاش‌ها و اقدامات ایران در جهت نابودی ترورسیم در منطقه را مورد تقدیر قرار دهند.
وی ادامه داد: متاسفانه خطر ترورسیم برای سال‌های متمادی وجود خواهد داشت و کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به خصوص مجارستان اهمیت زیادی برای تلاش‌های ایران در جهت مقابله با تروریسم در منطقه قائل هستند.
می‌هایلی وارگا اضافه کرد: مجارستان هم به عنوان یک کشور مستقل و هم به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا از توافق برجام دفاع خواهد کرد؛ چرا که این توافق را قراردادی بین المللی و بسیار مهم می دانیم که هیچ دلیلی برای نقض یا تغییر در آن وجود ندارد.
وی با اشاره به برگزاری نخستین نشست کمیسیون نمایندگان اقتصادی دو کشور در ماه فوریه امسال گفت: در این نشست مذاکرات سودمندی انجام شد و بخش زیادی از موانع پیش روی مناسبات اقتصادی از بین رفت و از ماه ژانویه امسال هم قانون اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف میان دو کشور برقرار خواهد شد و در جلسه ای هم با همتای ایرانی خود موافقتنامه حمایت از سرمایه گذاری مشترک را به امضا خواهیم رساند.
وزیر اقتصاد ملی مجارستان با یادآوری سفر یک هفته قبل هیاتی بانکی از مجارستان به تهران برای مذاکره در باره حل موانع بانکی ، بر اهمیت رفع موانع بانکی در توسعه روابط اقتصادی فی‌ما‌بین تاکید کرد و خواستار برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور شد و گفت: این اقدام علاوه بر تقویت مناسبات اقتصادی می تواند گامی در جهت رفاه دانشجویان و گردشگران دو کشور باشد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ