برنامه کاهش تلفات انرژی در ساختمان‌های دولتی از سال آینده
دولت برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های تحت مدیریت خود از سال آینده برنامه ریزی می کند.
محمد شکرچی‌زاده معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی دیروز در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب و با اشاره به ضرورت کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها گفت: با روند فعلی مصرف در سال‌های آینده ایران به یکی از واردکنندگان انرژی تبدیل خواهد شد.
وی ادامه داد: از ماه قبل با ابلاغ دستورالعمل اجرایی ماده ۱۸ قانون بهبود مصرف انرژی، دستگاه‌های دولتی ملزم شده اند در زمان مشخص ساختمان‌های خود را از لحاظ مصرف انرژی بازبینی و نسبت به اصلاح نواقص اقدام کنند. ولی این فرآیند برای انبوه ساختمان‌های دولتی در کشور نظیر شهرداری‌ها، مدارس و ساختمان‌های ستادی نیازمند اختصاص بودجه ویژه است. شکرچی‌زاده اضافه کرد: بر اساس این آیین‌نامه برای سال ۹۷ باید ذی‌حساب‌ها و مسئولان مالی دستگاه‌ها هزینه انجام این کار را پیش‌بینی کنند. بنابراین در تازه‌ترین اقدام، نامه مشترکی از سوی آخوندی وزیر راه و شهرسازی و زنگنه وزیر نفت به جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ارسال کردند که از سازمان برنامه و بودجه درخواست شود این اقدام در بودجه سال ۹۷ پیش‌بینی شود.
وی ادامه داد: امید است در مجلس این موضوع پیگیری شود و دستگاه‌های اجرایی هم منابع مالی لازم را برای اجرای این کار داشته باشد. رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مورد میزان اتلاف انرژی در ساختمان‌های دولتی گفت: طبق یک برآورد میدانی در حال حاضر بطور میانگین ۵۵۰ کیلووات ساعت بر مترمربع در سال در ساختمان‌ها اتلاف انرژی داریم. این در حالی است که شاخص مذکور در کشورهای اروپایی زیر ۵۰ کیلووات ساعت است. البته در ساختمان‌های دولتی چون نظارت‌های بیشتری برای اجرای آنها صورت گرفته قاعدتا میزان مصرف انرژی نسبت به ساختمان‌های بخش خصوصی مناسب‌تر است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ