هشدار وزیر ارتباطات به اپراتورها برای ارسال پیامک‌های تبلیغاتی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تذکر به اپراتورهای تلفن همراه از مدیران آنها خواست هر چه زودتر از ارسال هرگونه پیامک تبلیغاتی با سرشماره‌های اپراتور امتناع کنند.
به گزارش خبرنگار ما، محمدجواد آذری جهرمی با اعلام این تذکر در نشست خبری افزود: با هدف رفع مشکل چند ساله مزاحمت‌های ناشی از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به مشترکان، به اپراتورهای موبایل تذکر داده ایم که از ارسال اینگونه پیامک‌ها با سرشماره اپراتور پرهیز کنند و فقط اطلاع رسانی اپراتور را از این طریق انجام دهند.وی افزود: بررسی ما نشان داده است که بزرگترین مزاحم خود اپراتورها هستند که با سرشماره خود به مشترکان پیامک تبلیغاتی ارسال می کنند، لذا امیدوارم اپراتورها این تذکر را جدی بگیرند وگرنه در مرحله بعد مجبور خواهیم شد دستورالعملی صادر کنیم که کار را برای آنها سخت خواهد کرد.
وزیر ارتباطات همچنین از مذاکره و موافقت دادستانی با اجرای فیلترینگ غیرهمسان برای دسترسی کاربران ایرانی در اینترنت خبر داد و درباره طبقه بندی دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت گفت: برای غیرهمسان سازی نظام فیلترینگ در اینترنت دستورالعملی را آماده کردیم و پیرو مذاکره با دادستانی این موضوع مورد موافقت قرار گرفت .
وی افزود: ما پیشنهادات دادستانی را در این مورد بررسی قرار دادیم و پاسخ فنی لازم را برای اجرای این پروژه آماده کرده ایم که امیدواریم این موضوع هم مورد تایید قرار بگیرد و بتوانیم مدل دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت را بر اساس موقعیت، سن و سایر شرایط کاربران تعریف و فیلترینگ را بر مبنای این تعاریف روی سایت‌های اینترنتی اعمال کنیم.
عضو کابینه دولت گفت: موضوع فیلترینگ هوشمند شامل دو بخش است که در کشور در حال پیگیری است. وی در ادامه با بیان اینکه پروژه ثبت و شناسه دار کردن گوشی‌های موبایل در شبکه مخابراتی کشور(رجیستری) از امروز- چهاردهم آذر – وارد فاز دوم می‌شود، به مردم توصیه کرد: رجیستر کردن گوشی موبایل هیچ راه حلی به جز برقراری ارتباط با سرویس ۷۷۷۷ ندارد و هیچگونه هزینه اضافی هم برای مشترکان در پی نخواهد داشت.
جهرمی تصریح کرد: کاربران توجه داشته باشند که هیچگونه تماسی برای رجیستری با آنها صورت نمی گیرد و هیچ نیازی به کارت بانکی یا پسورد دوم و سناریوهایی از این قبیل که از سوی کلاهبرداران اعلام می شود، ندارد. قرعه کشی هم در این کار وجود ندارد و این شگرد کلاهبرداران است زیرا آنها خلاقیت‌های زیادی برای کلاهبرداری خود به خرج می دهند.وی گفت: این پروژه از امروز و با اجرا روی مدل‌های برند اپل آغاز می شود و ظرف ۴۵ روز آینده برای مابقی گوشی‌های موجود در بازار هم به اجرا در می آید.
وزیر ارتباطات همچنین از بررسی نحوه اعمال سیاست ترافیک نیم بها برای سایت‌های داخلی خبر داد و گفت: تا پیش از این، این تعرفه‌ها برای ۵۰۰ سایت پربازدید اجرایی می شد که عملاً سیاست مطلوبی نبود و چارچوب اجرایی مناسبی نداشت و اپراتورها هم نمی خواستند این پروژه را اجرا کنند اما با وجود مصوبه جدید برای سقف مصرف منصفانه می خواهیم همه سایت‌های داخلی از این ترافیک نیم بها بهره مند شوند.وی افزود: در این زمینه دو راهکار را تعریف کرده ایم که یکی از آنها تا هفته آینده نهایی و اجرا می شود؛ به این معنا که یا ترافیک سایت‌هایی که در داخل کشور متصل به مراکز تبادل ترافیک داخلی هستند به صورت داخلی محاسبه شده یا آنکه از طریق سازمان فناوری اطلاعات به تمامی سرویس دهندگان داخلی که تمایل به ثبت در پرتال وزارت ارتباطات داشته باشند، این سیاست را اعمال می کنیم.
نامبرده همچنین از اعطای پروانه به دو اپراتور بخش خصوصی پست در هفته آینده با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری خبر داد و با اشاره به الزام شرکت مخابرات به انعقاد قرارداد یک ساله با کارگزاران مخابراتی خبر داد و در زمینه رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام خاطرنشان کرد: رفع فیلتر سرویس تماس صوتی تلگرام و باز کردن آن در اختیار وزارت ارتباطات نیست و مرجع قضایی به عنوان صادر کننده این حکم روی ادامه فیلتر بودن آن پافشاری دارد

Email this page

نسخه مناسب چاپ