وزیر اقتصاد: سهام دولت در شرکت‌های بیمه واگذار می شود
نمی توان دنبال خصوصی سازی و اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ در اقتصاد بود اما در وزارت اقتصاد، مالکیت دولتی در بیمه داشته باشیم؛از این رو سهام باقیمانده دولت در سه شرکت بیمه باید در این دولت واگذار شود.
به گزارش ایرنا، مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در بیست و چهارمین همایش بیمه و توسعه با اشاره به نقش و اهمیت صنعت بیمه در زمینه اقتصاد، زندگی و کسب و کار مردم ،گفت: آینده فضای کسب و کار را نمی‌توان بدون بیمه تصور کرد؛ زیرا منابع مالی بیمه می تواند اثر قابل توجهی را در بازارهای دیگر اعم از بورس و بانک برجای بگذارد.
وی ادامه داد: در شرایطی که توقع می‌رفت شاهد نوسان بازار سرمایه باشیم، بورس به قله رشد خود رسید که در این میان نمی‌توان نقش صندوق‌های سرمایه گذاری بیمه را نادیده گرفت.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه در اقتصاد مقاومتی، تاب‌آوری اقتصاد ملی و کاهش آسیب پذیری اقتصاد دیده شده که در هر دو مورد نقش بیمه بسیار قابل توجه است، گفت: اقتصاد امن با صنعت بیمه پویا و توانمند میسر می شود. بروز حوادث متعدد اعم از معادن، ساختمان در شهرهای بزرگ، نفت و گاز و پالایشگاه‌ها، حمل و نقل و حوادث جاده ای نقش بیمه را در اقتصاد ایران پررنگ کرده است.
وی به وقوع بلایای طبیعی و حادثه زلزله کرمانشاه اشاره کرد و گفت: مجموعه بانک‌ها و بیمه‌ها و وزارت اقتصاد و ارکان دولت به زلزله زدگان کمک کردند اما حجم خسارات بالا بود.همچنین از فردای بروز زلزله در کرمانشاه، صنعت بیمه وارد عمل شد و خسارت به بیمه گذاران پرداخت کرد که نقش بیمه را برای مردم ملموس تر کرد.
این عضو کابینه دولت با اظهار اینکه بیمه باید نفوذ بیشتری در زندگی مردم داشته باشد زیرا با آینده زندگی عموم مردم گره خورده است، ادامه داد: در زلزله کرمان هم حادثه جانی نداشتیم؛ زیرا پس از حادثه زلزله بم، خانه‌های این خطه بازسازی و مقاوم سازی شده بود.
وی رعایت استانداردها و ارتقای کیفیت را سبب کاهش ریسک به اقتصاد کشور و صنعت بیمه عنوان کرد و در ادامه پایین بودن سهم بیمه زندگی از سبد پرتفوی بیمه کشور را مورد نقد قرار داد و گفت: هرچند ضریب نفوذ بیمه ما در منطقه خاورمیانه از متوسط منطقه بالاتر است، اما در بیمه عمر ضعیف هستیم و باید طبق برنامه ششم توسعه سهم آن به ۲۰ درصد سبد بیمه کشور برسد.
کرباسیان همچنین با قدردانی از وزیر نفت به خاطر حمایت از صنعت بیمه در ارایه پوشش‌های بیمه ای به تأسیسات صنعت نفت گفت: با تلاش مهندس زنگنه به جای ایجاد صندوق بیمه نفت در این وزارتخانه، امور بیمه به شرکت‌های بیمه واگذار شد. وی، خصوصی سازی را از اولویت‌های صنعت بیمه در دولت دوازدهم برشمرد و گفت: نمی خواهیم بیمه زندگی و عمر مثل بیمه شخص ثالث به صورت تکلیف و اجبار اجرایی شود؛ بلکه مردم باید با آگاهی این نوع بیمه نامه را خریداری کنند.
وزیر اقتصاد در ادامه به دستاوردهای برجام اشاره کرد و خواستار تلاش جدی و مستمر در مشارکت با بیمه‌های خارجی و بیمه‌های اتکایی شد و در ادامه با بیان اینکه مذاکراتی با شرکت‌های فرانسوی در این زمینه انجام شده، گفت: باید در زمینه بیمه‌های اتکایی بیش از گذشته فعال بود و اطمینان خاطر را در واگذاری اتکایی به خارج به فعالان اقتصادی داد.
وی به لایحه تأسیس صندوق بیمه همگانی اشاره و ابراز امیدواری کرد با تصویب نهایی آن، گام مهمی در صنعت بیمه برداشته شود.
کرباسیان همچنین با تأکید بر اینکه بیمه مرکزی باید نقش رگلاتوری در صنعت بیمه داشته باشد، گفت: هدف ما افزایش ضریب نفوذ بیمه در زندگی مردم از طریق ارایه محصولات متنوع بیمه ای است.
رئیس کل بیمه مرکزی ایران هم در این همایش از رشد ۲۰ درصدی صنعت بیمه در هشت ماهه اول سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت رشد خسارت هم متناسب با رشد حق بیمه بوده که نشان می دهد صنعت بیمه روند کنترل ریسک را جدی گرفته است.
عبدالناصر همتی اظهار داشت: در دو دهه گذشته صنعت بیمه رشد خوبی داشته و رشد این صنعت چهار برابر تولید ناخالص داخلی بوده است.وی افزود: وظیفه بیمه مرکزی حفظ حقوق بیمه گذاران، سهامداران و بیمه گران است و به همین دلیل موضوع حاکمیت شرکتی، پیگیری و آیین نامه آن به تصویب رسید.
رئیس کل بیمه مرکزی با بیان این که مدیریت ریسک از الزامات اصلی حاکمیتی شرکتی به شمار می رود، افزود: این آیین نامه سبب می شود شرکت‌های بیمه، کنترل اثربخش و مدیریت ریسک را جدی بگیرند.
نامبرده نبود آموزش‌های دقیق و ضعف ارتباطات بین‌المللی در زمینه مدیریت ریسک را دو چالش صنعت بیمه برشمرد و به اقدامات بیمه مرکزی برای کنترل توانگری مالی و اعمال نظارت بر شرکت‌های بیمه اشاره کرد و گفت: تخصصی کردن شرکت‌های بیمه و تفکیک شرکت‌های بیمه عمر از غیر عمر یکی از رویکردهای ماست که مقررات مورد نیاز برای آن به تصویب رسیده است. همتی افزود: در بیمه مرکزی مدیریت ویژه نظارت بر بیمه‌های عمر در هفته آینده راه اندازی می شود تا نظارت جدی و کنترل بیشتری بر این نوع بیمه ایجاد شود.
رئیس کل بیمه مرکزی افزود: توسعه سامانه نظارت بر صنعت بیمه و اعمال «کد یکتا» برای رشته شخص ثالث اقدام دیگری بود که در آینده نزدیک در رشته‌های دیگری چون آتش سوزی و باربری هم اعمال می شود و اقدامی برای کاهش تخلف در صنعت بیمه است.
وی به تلاش برای واگذاری بیمه اتکایی به شرکت‌های خارجی اشاره کرد و گفت: امسال برای نخستین بار پس از نزدیک به یک دهه، ریسک‌های خسارت بار را به خارج از کشور منتقل کردیم که از هدررفت سرمایه ملی جلوگیری می کند. همتی با بیان اینکه لایحه ایجاد صندوق تأمین خسارت همگانی مراحل پایانی تصویب را در مجلس می گذراند، ابراز امیدواری کرد با تأسیس این صندوق بتوان در زمان بروز حوادث کمک‌های بهتری به حادثه دیدگان داشته باشیم.
وزیر نفت هم در این همایش با بیان اینکه بیمه‌ها باید مدیریت واقعی ریسک را انجام دهند، گفت: صنعت بیمه باید نفت را جدی بگیرد.
به گزارش مهر، بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه صنعت نفت با سه خطر بزرگ رو به‌ رو است، گفت: یکی از این ریسک‌ها خطر مواد سوزاننده، دیگری کار با فشار بسیار بالا و سوم سمومی است که در چند ثانیه می‌تواند جمعیت زیادی را به هلاکت برساند؛ این در حالی است که سال گذشته از رئیس کل بانک مرکزی درخواست شد شرکت‌های بیمه موضوع بیمه را در صنعت نفت جدی بگیرند.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه بیمه‌ها باید کار خود را به صورت حرفه‌ای انجام دهند، گفت: نباید اجازه داد که حوادثی رخ دهد ولی اگر رخ داد باید با تیم کامل آن را مهار کنیم؛ درست است که مدیری تخلف کرده ولی شماها باید خسارت را بدهید. وی با اشاره به اینکه بیمه‌ها و بیمه‌های اتکایی نقش پر رنگی در صنعت نفت می‌توانند داشته باشند، افزود: بیمه را در صنعت نفت سخت و جدی بگیرید. خیلی وقت‌ها به علت گرانی و ارزانی، تجهیزات غیر استاندارد نصب می‌شود ولی شماها در صنعت بیمه نباید بگذارید این موارد رخ دهد و باید این موارد را در ابتدای قرارداد بیمه لحاظ کنید.
زنگنه همچنین در حاشیه این همایش گفت: اگر دیوان عدالت اداری آزمون استخدامی این وزارتخانه را متوقف کند، ما در کل، آزمون را منتفی می کنیم.
به گزارش مهر، وی درباره اعتراض برخی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت به برگزاری آزمون استخدامی این وزارتخانه گفت: قرار بود تعدادی از دانشجویان یا فارغ التحصیلان بدون اینکه در آزمون کتبی عمومی شرکت کنند، با انجام مصاحبه بر حسب نیاز این وزارتخانه استخدام شوند.وزیر نفت با تاکید بر اینکه ما هم می خواهیم همین کار را انجام دهیم و دانشجویان مطمئن باشند که به آنچه تعهد داده‌ایم و گفته ایم، عمل می کنیم، ادامه داد: خارج از این روند و با فشار نمی توانند کار خود را پیش ببرند؛ این در حالی است که برخی گفته‌اند دیوان عدالت اداری این آزمون را به تأخیر انداخته است؛ اگر این دیوان چنین بگوید، ما کلاً آزمون را منتفی می‌کنیم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ