خارطوم: توافق بر سر ترسیم مرزهای دریایی مصر و عربستان به زیان سودان است
سرویس خارجی: وزیر خارجه سودان اعلام کرد: توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی بین مصر و عربستان، به مرزهای آبی کشورش از جمله «مثلث حلایب»، (منطقه مورد مناقشه میان سودان و مصر) لطمه می‌زند.
«ابراهیم غندور» گفت، خارطوم پیشتر با قاهره و ریاض به توافق رسیده که سودان را در جریان محتوای توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی قرار دهند اما تاکنون پاسخی از این دو کشور دریافت نکرده است.وی افزود: در صورت عدم دستیابی به توافق با عربستان درباره توافقنامه۱۹۷۴درباره ترسیم مرزهای دو کشور، سودان به محاکم بین‌المللی رجوع می‌کند.
چنین اظهاراتی از سوی سودان درباره عربستان در نوع خود بی‌سابقه است. عربستان در گذشته مرزهای دریایی خود را با مصر ترسیم کرده و براساس آن، مصر دو جزیره «تیران» و «صنافیر» را به عربستان واگذار کرد.این اظهارات وزیر خارجه سودان همزمان با آن ایراد شد که اخباری از بروز بحران در روابط خارطوم و ریاض منتشر شده و درخواست‌هایی برای عقب‌نشینی سربازان سودانی از جنگ یمن در قالب ائتلاف متجاوز عربی نیز مطرح است.
در خبر دیگری، «احمد شفیق»، نخست وزیر اسبق مصر که پیش از این گفته شده بود خبری از مکان وی پس از بازگشتش از امارات نیست، در مصاحبه‌ای اعلام کرد: من در مصر هستم و درباره نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سال آتی، بررسی بیشتری خواهم کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ