شاهکار مرادی با کسب عنوان قهرمانی و رکوردشکنی در آمریکا
 

سهراب مرادی عنوان قهرمانی دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه برداری جهان را به دست آورد و ایوب موسوی سوم شد.
به گزارش ایسنا، رقابتهای دسته ۹۴ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری جهانی آمریکا به پایان رسید و سهراب مرادی توانست قهرمانی جهان را هم به افتخاراتش اضافه کند.
مرادی در یک ضرب، دوضرب و مجموع سه مدال طلا گرفت.
ایوب موسوی دیگر نماینده ایران در یک ضرب با ۱۷۱ کیلوگرم پنجم شد. در دوضرب با ۲۱۴ کیلوگرم برنز گرفت و با مجموع ۳۸۵ کیلوگرم مقام سوم جهان را کسب کرد.
حرکت یک ضرب:ایوب موسوی نخستین وزنه‌بردار ایران بود که روی تخته آمد و در نخستین حرکت ۱۶۶ کیلوگرم را انداخت.در دومین مرتبه که پشت این وزنه قرار گرفت موفق به مهار این وزنه شد.بیرانوند سرمربی تیم ملی برای آخرین حرکت موسوی ۱۷۱ کیلوگرم را درخواست کرد و موسوی این وزنه را بالای برد و سه چراغ سفید دریافت کرد.
سهراب مرادی کار خود را در یک ضرب با مهار وزنه ۱۷۶ کیلوگرم آغاز کرد و به شدت مورد تشویق ایرانی‌های حاضر در سالن قرار گرفت.مرادی که با وزنه‌بردار ازبکستان رقابت داشت، در دومین حرکت پشت وزنه ۱۸۱ کیلوگرم قرار گرفت و به خوبی این وزنه راهم بالای سر برد.
وزنه‌بردار ازبکستان در حرکت آخر خود وزنه ۱۸۳ کیلوگرم را زد تا تکلیف مدال طلا به حرکت آخر سهراب مرادی بکشد. مرادی در حرکت آخر یک ضرب وزنه ۱۸۴ کیلوگرم را به خوبی بالای سر برد و مدال طلا یک ضرب را به دست آورد. حرکت دوضرب:موسوی در نخستین حرکت ۲۰۸ کیلوگرم را بالای سر برد.او در دومین حرکت ۲۱۴ کیلوگرم را را مهار کرد و مدال دوضرب و مجموع او قطعی شد. موسوی در آخرین حرکت دوضرب وزنه ۲۱۸ کیلوگرم را نتوانست بزند و با همان ۲۱۴ کیلوگرم مدال برنز گرفت.
در مجموع دو حرکت با ۳۸۵ کیلوگرم برنز مجموع گرفت. سهراب مرادی با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرم در نخستین حرکت مدال طلای دوضرب و مجموع خود را قطعی کرد.
سپس در حرکت دوم به رکورد جهان حمله کرد که با مهار وزنه ۲۳۳ کیلوگرم رکورد دوضرب جهان را شکست.
او در مجموع رکورد ۴۱۷ کیلوگرم را ثبت کرد و رکورد مجموع جهان را که در اختیار خودش بود چهار کیلوگرم ارتقا داد.برای نخستین بار است دو وزنه بردار از ایران در وزنی غیر از فوق سنگین بر روی سکوی جهانی می‌روند.
نتایج دسته ۹۴ کیلوگرم:۱-سهراب مرادی از ایران با رکورد ۱۸۴ یک ضرب، ۲۳۳ دوضرب و مجموع ۴۱۷ کیلوگرم (۳ مدال طلا و دو رکورد شکنی)
۲-آئوریماس دیدبالیس از لیتوانی با رکورد ۱۷۶ یک ضرب، ۲۱۲ دوضرب و مجموع ۳۸۸ کیلوگرم(نقره مجموع و برنز یک ضرب)
۳-ایوب موسوی از ایران با رکورد ۱۷۱ یک ضرب، ۲۱۴ دوضرب و مجموع ۳۸۵ کیلوگرم ( ۲ مدال برنز دوضرب و مجموع)
مرادی: خوشحالم رکورد افسانه‌ای به نام ایران ثبت شد
دارنده مدال‌های طلای دسته ۹۴ کیلوگرم وزنه‌برداری جهان گفت: بعد از قطعی شدن مدال طلایم با تمام وجود برای ثبت رکورد جهان و رکوردشکنی به نام ایران روی تخته رفتم. سهراب مرادی درباره کسب ۳ مدال طلای جهان و رکوردشکنی در مسابقات جهانی گفت: خوشحالم زحمات پنج ماه اردوی شبانه‌روزی نتیجه داد. بدنم هم آن طور که می‌خواستم، بود و خوشبختانه یک کیلوگرم در حرکت دوضرب و چهار کیلوگرم در مجموع رکورد دنیا را ارتقا دادم. رکوردی که می‌گفتند افسانه‌ای است.
وی افزود: بعد از اینکه مدال طلایم در نخستین حرکت دوضرب قطعی شد، تمام عزم را جزم کردم تا به رکورد دنیا حمله کنم با تمام وجود برای رکوردشکنی روی تخته رفتم تا این رکورد را به نام ایران ثبت کنم. بارها برای این لحظه تمرین کرده بودم و خوشحالم که سرانجام این اتفاق در آمریکا رخ داد و پرچم ایران به اهتزاز درآمد.قهرمان و رکورددار وزنه‌برداری جهان گفت:‌ از تمام تماشاگران ایرانی حاضر در سالن که حمایت‌های خوبی از من داشتند، تشکر می‌کنم احساس کردم در ایران مسابقه می‌دهم این مدال را به تمام مردم بزرگ و شریف ایران تقدیم می‌کنم چون حق آنها بهترین‌ها است. امیدوارم این مدال ناقابل را از من قبول کنند.
کیانوش رستمی: شرمنده ؛زانویم یاری نکرد
همچنین قهرمان وزنه برداری المپیک ریو گفت: تلاش کردم در مسابقات جهانی مدال بگیرم اما زانویم یاری نکرد و خیلی مواقع شکست بهتر از پیروزی معمولی است.
کیانوش رستمی پس از حذف از جدول مجموع و دوضرب مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان بیان کرد: من در این مسابقات تلاش کردم مدال بگیرم و دل مردم را شاد کنم اما زانویم با من یاری نکرد و شرمنده شدم.
او ادامه داد: من سه ماه تمرین کردم و مصدومیت قدیمی هم از ناحیه زانو داشتم که دو روز مانده به مسابقات تشدید شد. من فکر می کنم خیلی مواقع شکست بهتر از پیروزی معمولی است.
او از برگزاری جلسه با علی مرادی خبر داد و گفت: بعد از مسابقه جلسه دو ساعته با رئیس فدراسیون داشتم و قرار شد بعد از بازگشت به تهران در اسرع وقت درمان زانویم را پیگیری کنم تا دوباره روند کسب مدالم ادامه داشته باشد. به مردم هم قول می دهم که در مسابقات جهانی سال آینده یک شگفتی برایشان داشته باشم.

Email this page

نسخه مناسب چاپ