by etnew | دی ۱۷, ۱۳۹۶ ۳:۳۱ ق.ظ

طراحی نرم ‌افزار تشخیص چهره توسط پژوهشگران ایرانی

 

پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه آزاد موتور تشخیص چهره ‌ای را عرضه کرده اند که از طریق پردازش تصویر و شناسایی نقاط یکتای هر صورت، اقدام به شناسایی افراد خواهد کرد.این نرم افزار بر اساس پردازش تصویر طراحی شده است.
انسان‌‌ها علاوه بر آن که تفاوت‌های ظاهری دارند، یک سری تفاوت‌‌ها بر اساس نوع استخوان ‌بندی صورت، فاصله میان بینی، چشم‌ها و فرم لب‌ها دارند. در این نرم ‌افزار بر اساس تصویری که از هر کس گرفته می ‌شود، نقاط یکتای صورت آن‌ها استخراج می‌ شود و اطلاعات به دست آمده از هر فرد در بانک اطلاعاتی ذخیره سازی خواهد شد. از این طریق زمانی که فرد در مقابل دوربین قرار می ‌گیرد، چهره وی شناسایی و اسم آن‌ها نمایش داده می‌شود، ولی قادر به شناسایی افراد ناشناس نیست.
افزایش دقت نرم ‌افزار تولید شده در تشخیص نقاط یکتای صورت هر فرد فاز توسعه ‌ای این طرح است. چالش اصلی این طرح بخش پردازنده‌ها هستند؛ چرا که توسعه این بخش هزینه‌های زیادی را می‌ طلبد، ولی پژوهشگران در تلاش هستند تا این هزینه‌‌ها را کاهش دهند.
کاربرد اصلی این طرح استفاده در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای حضور و غیاب کارمندان است. در سیستم‌های پردازش تصویر موجود، فرد باید در مقابل دوربین به مدت ۲ تا ۵ ثانیه توقف کند ولی در این نرم ‌افزار، این سامانه نیازی به توقف در برابر دوربین ندارد. این سامانه در ورودی سازمان‌‌ها و اماکن عمومی نصب می ‌شود و کارمندان بدون توقف وارد می ‌شوند و به این صورت ورود و خروج آن‌ها ثبت خواهد شد و دیگر نیازی نیست تا فرد در برابر دوربین توقف کند.
سوژه‌ یابی و تشخیص مجرمان از دیگر کاربردهای این نرم ‌افزار است. در صورتی که پلیس در تعقیب فرد مجرمی باشد، با استفاده از این سامانه که در اماکن عمومی نصب می ‌شود، قابل ردیابی است؛ ضمن آن که از آن می ‌توان برای شناسایی افراد مجرم در متروها نیز استفاده کرد. در متروها که افراد زیادی آمد و رفت دارند،
می ‌توان به راحتی از خیل عظیم جمعیت، فرد مجرم را شناسایی کرد.در حال حاضر این محصول در یک شرکت دارویی و یک مجموعه نظامی نصب شده است.
پژوهشگران علاوه بر تولید نرم ‌افزار تشخیص چهره، نرم ‌افزارهایی را نیز برای شناسایی و تشخیص عناصر موجود در محیط اطراف تولید کرده اند.اگر بخواهیم در محیطی مانند محیط نمایشگاه صندلی را شناسایی کنیم، می ‌توان صندلی را از زوایای مختلف تصویربرداری و عناصر تشکیل دهنده آن را استخراج کرد و با ارائه جزئیات آن به نرم ‌افزار، شی مورد نظر شناسایی شود. یکی از کاربردهای این نرم ‌افزار در تولید خودروهای هوشمند است. از طریق این نرم ‌افزار خودرو قادر به شناسایی و تشخیص عابر، خودروهای پیرامون خود، سرعت خودروها و خطوط جاده می شود.
پژوهشگر «ابراهیم شادافروغ»، مجری این طرح است که طراحی و عرضه نرم‌ افزارهای تشخیص چهره از زمینه‌های تحقیقاتی نامبرده است.

code

Email this page

Source URL: http://www.ettelaat.com/etiran/?p=337594