بازتاب
بلندی از آن یافت کو پست شد! ‎
در پی انتشار بخشی از فیلم مجلس خبرگان در زمان انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب، سید عطاء‌اله مهاجرانی در سایت شخصی خود، مطلبی به شرح ذیل انتشار داد: ‏
فیلمی از مجلس خبرگان مثل نقل و نبات در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها می‌گردد. گوشه‌ای از بحث مجلس خبرگان در خرداد ماه ۱۳۶۸در باره انتخاب آیت‌‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد. می‌توان به این فیلم و سخن یا اعتراف آیت‌الله خامنه‌ای در باره خود از دو زاویه نگاه و تفسیر کرد‎.
‎یکم: کسانی که از بنیاد با رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مخالف بوده و هستند. می‌گویند ببینید خودش هم موافق رهبری خودش نبوده است. ثانیا رهبری ایشان موقت بوده و قرار بوده است که رفراندوم برگزار شود‎.
‎دوم: کسانی که همین فیلم را نشانه صلاحیت آیت‌الله خامنه‌ای برای رهبری می‌دانند‏‎.
‎چگونه می‌توان این دو زاویه دید را سنجید و تفسیر کرد؟
روز نخست رهبری آیت‌الله خامنه‌ای روز یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۶۸، بعد از جلسه دولت به دیدار ایشان رفتیم. پیش از آن هر چند وقت یک بار هیات دولت به ریاست ایشان تشکیل می‌شد. این بار ما به عنوان هیات دولت با مقام رهبری دیدار داشتیم. در نگاه نخست ایشان ساده‌تر شده بودند. قبا داشتند و نه لباده‎. ‎گفتند: «بار بسیار سنگینی را بر دوش من نهاده‌اند‏. ‎شانه‌های من برای این بار ناتوان است. به خداوند توکل می‌کنم. یَا یَحْیَى خُذِ الْکِتَابَ بِقُوَّةٍ!” دنباله آیه را نخواندند. تازه این سخن پس از انتخاب ایشان به عنوان رهبری بود. این ویژگی که فرد پای بر نفس خود می‌گذارد و خود را کوچک می‌شمرد، نشانه توانایی و بزرگی ست. فرهنگ ما متفاوت از فرهنگ غربی ست که با فریب و دروغ خود را چنان می‌نمایند که نیستند. ‎ترامپ محصول چنین رویکرد و فرهنگی ست. سعدی در باب تواضع بوستان سروده است‏‎:
‎بلندی از آن یافت کو پست شد
در نیستی کوفت تا هست شد‏
صمیمیت و برافروختگی که در سیما و سخن و حرکات آیت‌الله‌ خامنه‌ای در این فیلم دیده می‌شود، تمامی نشانه‌های توانایی کسی ست که بر خود پیروز شده است، نه نشانه ضعف و ناتوانی‎.
‎نکته دوم سخن آیت‌الله‌ هاشمی ست که می‌گوید انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای تا رفراندوم و موقتی خواهد بود. این سخن برای تمام کردن بحث بوده است. ضمن این که مصوبه خبرگان رهبری بدون هیچگونه شرطی ابلاغ می‌شود و سند انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به شمار می‌رود‏‎.
‎کسانی که با هر انگیزه‌ای فیلم خبرگان را منتشر کرده‌اند، ممکن است در سطح برخی غوغا سالاران را خرسند کرده باشند تا در این روزهایی که مطامعی علیه نظام و رهبری تیز شده است، دستاویزی فراهم کنند، اما خردمندان و نکته بینان می‌دانند و می‌فهمند که این فیلم نشانی از صداقت و صمیمیت درخشانی را به همراه دارد. عالی‌ترین سمت کشور را به کسی پیشنهاد می‌کنند و او با برافروختگی پای بر نفس خود می‌گذارد و نمی‌پذیرد. به تعبیر امام سجاد علیه السلام‎:
‎و لا ترفعنی فی الناس درجة الّا حططتنی عند نفسی درجة مثلها. مرا در میان مردم علوّ مقام مبخش، مگر آن که در درونم حس فروافتادگی بیشتر شود‎.

Email this page

نسخه مناسب چاپ