یادداشت
چیست؟
مرضیه سلیمانی
ای خدای پاک و بی انباز و یار
دست گیر و جرمِ ما را درگذار
ماجرای آگهی‌های بی‌وجه و بی‌اجازه‌ای که مداوم و بلاانقطاع در تلفن‌های همراه توزیع و ارسال می‌شود، یک ماجرای تازه و نادر نیست. کما بیش مردم با آن آشنا هستند و هر روز بخشی از فرسایش وقت و اعصابشان، و استهلاک گوشی و ذهنشان در ارتباط با همین مسئله معنا می‌یابد و در واقع هدر می‌رود. اما سوای از بی‌اجازه و حتی توهین‌آمیز بودن ارسال آگهی بدین شکل و صورت، و کشاندن آن به حریم خصوصی شهروندان، محتوای غریب و فریبکارانة برخی از این آگهی‌ها، گواه ابتلا و مرضی است که در جامعة ما رخ داده و بدین شکل خود را عیان و عریان در معرض دید ما قرار می‌دهد.
مگر شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های رسانه‌ای و اینترنتی و بسیاری از روزنامه‌های دولتی و خصولتی کفایت نمی‌کند که این آگهی‌ها و اعلانات بدان جا نقل مکان کرده و خارج از حریم خصوصی شهروندان آن را بیان فرمایند؟ آگهی‌هایی که قطعاً برای افراد تحصیلکرده و خانواده‌های طبقه متوسط و فروتر از متوسط فاقد اعتبار هستند و شاید فقط برای صادر کنندگان و مرکز اشاعة آن در مخابرات و عده‌ای قلیل از مخاطبان دارای معنا و اعتبار باشند، به دلیل آنکه محل درآمد و منفعت به حساب می‌آیند. ‏
آیا مسئولان و متولیان مربوطه در مخابرات و دولت، چنان دچار فقر و مسکنت شده‌اند که ناگزیر پای بر خط قرمزی به نام حریم خصوصی مردم گذاشته و بدون جواز و اجازه از مالکان تلفن همراه برای آنان مزاحمت ایجاد می‌کنند؟! این تزاحم را چگونه می‌توان توضیح داد؟ چگونه می‌توان پیگیری کرد و مسببان و متولیان را مورد مؤاخذه و اندرز یا حتی پیگرد قانونی قرار داد؟
غالباً می‌گویند می‌توانید تقاضا کنید یا فلان کُد را وارد کنید و به فلان شماره بفرستید تا از شرّ این اعلانات و مزاحمت‌ها خلاص شوید. ما آزموده‌ایم در این زمینه بخت خویش؛ این کار به هیچ عنوان جواب نمی‌دهد و فقط زحمتی اضافه و بار تازه‌ای بر اعصاب پیگیری کنندگان حمل خواهد کرد؛ گویی هیچ راه نجات و خلاص نداریم و فقط باید تحمل کنیم زیرا بعد از چند ساعت آگهی ویژه آقایان یا مخصوص بانوان یا سفرهای ارزان به آنتالیا و سواحل قبرس یا تورهای عتبات عالیات یا تحصیل در دانشگاه‌های گرجستان یا خوشگذرانی و تعطیلات در بالی و تایلند و مالزی یا ثبت شرکت با درج آگهی در روزنامه رسمی یا متراژ دوبلکس اکازیون در آجودانیه و…. دوباره و سه باره و هزارباره از راه می‌رسد و به ما و شما تحمیل می‌شود.‏
اینها چه دخلی به زندگی خصوصی مردمان پرمشغله و اضطرارهای زندگی در مملکت ما دارند و حقیقتاً جایشان کجاست؟ آیا شرع و عرف و قانون و عقل و عاقبت اندیشی ما را وا نمی‌دارد کمی بیندیشیم و حقوق ابتدایی (یا بهتر است بگویم بدوی) انسان‌ها را تا این حد دست کم و نادیده نگیریم؟ آیا باید تقاضای نافرجام و التماس گونه داشته باشیم که این مطالب هجین را به گوشی تلفن همراه خصوصی ما پیامک نکنند یا مقامات و مدیران برای حفظ حریم خصوصی مشترکان باید تعصب داشته و قوانین را مو‌به‌مو اجرا کنند تا حق مردم و شهروندان زایل نشود؟ مدیران و مسئولان کذا و کذا، وکیلان این تجارتکده‌های مافیایی هستند یا محافظان حقوق و حریم ملت؟ چرا بدون اجازه در این حد گسترده حقوق شهروند و حریم خصوصی فرد پایمال و منافع اقلیتی اولویت داده می‌شود، به منفعت و راحت مردم؟
‏ از چه کسی باید پاسخ بگیریم و چه زمانی این اشتعالات و اشتغالات بیهوده و زننده تمام خواهند شد؟ اغلب مشترکان شخصا و قانونا و شرعا و عقلا از این عمل ناراضی هستند و بسیاری را می‌شناسم که از مودیان و مدیران مربوطه انتقاد و حتی شکوه و شکایت دارند زیرا به جای یافتن راه‌های معقول و مباح و منطقی و پایدار برای کسب درآمد، به نزدیک‌ترین و ناصواب‌ترین شیوه‌ها روی می‌آورند و دائم از مردم و حقوق و حدود و حریم آنان هزینه می‌کنند. شگفتا که بعد هم پرسش می‌کنند که ریشة نارضایتی‌ها کجاست؟ واضح است که ریشه شمایید و عملکرد امثال شماست.
فارغ از این سخنان و بسیاری دیگر، باید یک نکتة ظریف یا به قول علما، دقیقه‌ای را اشارت کنم که اگر یک فایده برای این پیامک‌های تحمیلی (و گاه شنیع) بتوان برشمرد، آن است که عمق برخی ناهنجاری‌ها و بیماری‌های اجتماعی و انحرافات عظیم در مناسبات اداری و آموزشی و اقتصادی و فرهنگی و گاهی حتی هنجارهای اعتقادی ما را برملا می‌کند. این ادعای گزافی نیست هنگامی که در «پیامک ـ آگهی»های مخابراتی دو روز اخیر نظر می‌کنم تا آنها را به زحمت پاک کنم و از شرّشان راحت شوم، اندیشه‌های غمین و ترسناک به سراغم می‌آید و به آیندة وطنی می‌اندیشم که فرهنگش به اندک بهایی فروخته می‌شود و ایمان و آیین را مافیای فیش و وام قسط بندی می‌کند و برای امور دیوانی ساده باید به گوشه و کنار تاریک راهروهای ادارات پناه برد و اشباح فاسد و ارتباطات مذموم و متعفن…این نمونه‌ها را همه می‌شناسیم و هر روز می‌بینیم:
ـ از‏ سیکل تا ارشد، در کمترین زمان با قیمت مناسب.‏
ـ تحقیق دانش‌آموزی و رسالة دانشگاهی در تمامی مقاطع با قیمت توافقی.‏
ـ خرید و فروش فیش حج، تمتع و عمره، نقد و اقساط.‏
ـ اخذ‏ وام با درصد مناسب بدون سند.‏
ـ تهیه سند و ضامن با قیمت مناسب در تمامی شعبات دادگاه و دادگستری.‏
ـ زیبایی تضمینی برای بانوان ۱۴ به بالا… عمل، تزریق، رژیم، با مواد و داروهای ارژینال آمریکایی؛ نقد و اقساط.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ