محک
حاشیه‌ای بر اجلاس مجمع مجالس سازمان همکاری اسلامی
ابوالقاسم قاسم زاده
از ۵۵ کشور عضو مجمع مجالس سازمان همکاری‌های اسلامی ۴۶ کشور در نشست تهران حضور پیدا کردند. عربستان، بحرین و امارات نماینده‌ای برای حضور در این اجلاس معرفی نکردند. امیر عبداللهیان مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی که مدیریت اجرایی اجلاس را به عهده داشت در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره حضور نداشتن نمایندگان از کشورهای عربستان، بحرین و امارات گفت: «علیرغم دعوت رسمی و مستقیمی که از عربستان، بحرین و امارات برای شرکت در اجلاس تهران صورت گرفته است، آنها نماینده‌ای برای حضور در اجلاس اعزام نکردند.»
اجلاس با سخنان رئیس جمهور روحانی گشایش یافت. روحانی در سیزدهمین نشست اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، تصریح کرد: «جمهوری اسلامی ایران ضمن احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سیاسی کلیه کشورها، راه حل ریشه‌کن کردن معضلات امت اسلامی را تحقق همدلی و همکاری تمامی کشورهای اسلامی می‌داند.» رئیس جمهور در سخنرانی خود در حالی که به مهم‌ترین مشکلات در کشورهای اسلامی اشاره داشت و در نقد نظری آن سخن گفت، راهکارهای برون رفت را نیز ارائه داد و با این جملات نگاه رسمی جمهوری اسلامی ایران را تبیین کرد:
ـ «اسلام دین مردمسالاری و صلح و نه دین جنگ است.»
ـ «مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور جهان اسلام تلاش کنند.»
ـ «راه مقابله با چالش‌های جهان اسلام، نگاه و توسل به قدرت‌های خارجی نیست.»
ـ «ایران حامی تعامل سازنده و از موضع برابر جهان اسلام با دیگران است.»
ـ «تقویت مردمسالاری و توجه به نظرات مردم، مهم‌ترین راهبرد در تقابل با جهان غرب است.»
ـ «مهم‌ترین دلیل برهم خوردن ثبات و امنیت خاورمیانه تداوم اشغالگری و حمایت جانبدارانه و بی‌دریغ دولت آمریکا از رژیم صهیونیستی و محروم ماندن ملت مظلوم فلسطینی از حقوق اولیه خود در تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است»
ـ «بهترین الگو در مردمی بودن حکومت،‌شیوه حکومت پیامبر اسلام (ص) است.»
ـ «باید اختلاف‌ها در میان خود را کنار گذاشته و با هم افزایی در جهت توسعه روز افزون جهان اسلام، حرکت کنیم.»
ـ «مبارزه با فقر، تبعیض و ایجاد فرصت‌های برابر برای شهروندان فارغ از جنسیت، قومیت و مذهب در داخل کشورها می‌توان ریشه‌های خشونت و افراطی‌‌گری را برطرف و خشک کرد.»
ـ «متاسفانه برخی کشورها مسیر را اشتباه می‌روند و تحت القائات آمریکا و رژیم صهیونیستی به شکاف در میان امت اسلامی دامن می‌زنند.»
رئیس مجلس شورای اسلامی، علی لاریجانی سخنران دیگر مراسم آغاز اجلاس بود. رئیس مجلس در سخنان خود بر افزایش همکاری‌های اقتصادی کشورهای اسلامی تاکید کرد و گفت:«این اتحادیه، محورهای مهمی دارد که از جمله آنها ایجاد سازوکار برای همگرایی اقتصادی بین کشورهای عضو است.»
رئیس قوه مقننه کشور با بیان اینکه درباره حقوق بشر اسلامی هم این اتحادیه بحث‌های خوبی را داشته است زیرا کشورهای اسلامی مبانی قدرتمندی در خصوص حقوق بشر اسلامی دارند، افزود: درباره حضور زنان، کمیته‌های خاصی در این کنفرانس تشکیل شده است و در این اجلاس هم به آن پرداخته می‌شود.
رئیس مجلس با بیان اینکه مساله قدس کمیته‌ای دائمی دارد که مسائل را رصد می‌کند و گاه افرادی را اعزام می‌کند و پارلمان‌ها هم پیگیر موضوع هستند، اظهارداشت: امیدواریم با مشارکت کشورها این اهداف را جلو ببریم و امروز نیازمند همکاری بیشتر کشورهای اسلامی هستیم.
۴۶ کشور از ۵۵ کشور عضو در اجلاس تهران شرکت کردند؛ آن هم در زمانی که امواج تبلیغاتی رسانه‌های وابسته به صهیونیست‌ها مدام خبر از انزوای ایران و از اهداف سیاسی ترامپ و نتانیاهو برای منزوی‌سازی جمهوری اسلامی ایران در جامعه جهانی می‌دهند. این اجلاس را آمریکا و اسرائیل در بایکوت خبری قرار داده‌اند در حالیکه اگر چنین اجلاس بزرگی در کشور دیگری صورت می‌گرفت، اخبار آن در صدر خبرها همراه با تفاسیر گوناگون انتشار پیدا می‌کرد. از اعتراض‌های اخیر تاکنون خط خبری و رسانه‌ای شبکه‌های اسرائیلی غرب و در منطقه، مطبوعات و شبکه‌های خبری عربی وابسته به سعودی‌ها و اماراتی‌ها امواج تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و انزوای آن در کشورهای مسلمان راه انداخته‌اند.
اجلاس مجمع مجالس سازمان همکاری‌های اسلامی و حضور نمایندگان از ۴۶ کشور در آن، خط بطلان بر این طراحی جنگ رسانه‌ای علیه ایران کشید.
نکته دیگر پیام اجلاس این است که همه شرکت‌کنندگان در آن بر وحدت اسلامی برای مبارزه علیه سلطه‌گری آمریکا و رژیم صهیونیستی، بخصوص درباره مواضع ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره بیت‌المقدس تاکید کرده‌اند. اجلاس تهران آشکارا به همه کشورها در جهان اعلام کرد که فلسطینیان و مساله فلسطین همچنان موضوع اصلی و اول برای کشورهای مسلمان است و فلسطین تنها نیست. اصل مقاومت تا احقاق حقوق مردم فلسطین همچنان زنده و پایدار است. اجلاس در حالی که بر مدار وحدت و حل اختلاف‌ها در روابط کشورهای مسلمان تأکید داشت بر هشیاری در برابر طرح‌های جدید ناشی از اتحاد رئیس جمهور آمریکا ترامپ با سران صهیونیست در آمریکا و اسرائیل برای نابودی قدس شریف و ایجاد بحران‌های کاذب در منطقه اتفاق نظر داشت. از نکات مهم دیگر در این اجلاس که مورد گفتگو قرار گرفت، روابط اقتصادی و جستجو برای افزایش آن بود. جمهوری اسلامی ایران و چند کشور مسلمان دیگر به دنبال الگوسازی برای تنظیم روابط اقتصادی وسیع‌تر تا تشکیل بازار اقتصادی اسلامی و بهره‌گیری از محصولات تولیدی یکدیگر هستند. این اجلاس یک موفقیت خوب برای همه اعضای مجمع مجالس سازمان همکاری اسلامی بود که با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران و با شرکت ۴۶ کشور از سراسر کشورهای مسلمان برگزار شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ