اخبار جدید در مورد نحوه توزیع سبد کالایی
دولت تصمیم دارد تا برای توزیع سبد کالاهای حمایتی در سطح کشور از شبکه فروشگاههای زنجیره ای و تعاونی های مصرف کارمندی و کارگری بهره گیری کند.

خبرهای متفاوت و تایید نشده ای که این روزها از سوی منابع ناشناس در خبرگزاری ها منتشر می شود، حکایت از آن دارد که اعتبار خرید دو سبد کالایی برای اقشارهدف گذاری شده از سوی دولت، بزودی در حساب یارانه ای افراد شارژ می شود و مردم قادر خواهند بود با مراجعه به فروشگاه های تعیین شده اقدام به دریافت سبدهای کالایی کنند. البته این اعتبار هنوز از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری تامین نشده است. ولی برخی افراد در وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از تامین این اعتبارات به گمانه زنی درباره نحوه تخصیص آن پرداخته اند.

به گزارش خبرنگار ما برخی خبرگزاری ها دیروز به نقل از منابع ناشناس اعلام کردند فروشگاه های تعاونی مصرف کارکنان دولت (اسکاد)، فروشگاه‌های تعاونی مصرف روستائیان، فروشگاه‌های تعاونی مصرف فرهنگیان و فروشگاه‌های زنجیره ای سپه، اتکا و رفاه و چند فروشگاه دیگر جزو شبکه توزیع سبد کالایی هستند.

بر اساس همین خبرهای تایید نشده تا پایان امسال دو سبد کالا شامل ۱۰‌کیلو برنج، ۴ کیلو گوشت مرغ، ۱٫۸ کیلو روغن، ۸۰۰ گرم پنیر و ۱٫۸ کیلو تخم‌مرغ در دو نوبت به اقشار هدف عرضه می شود.ارزش هر سبد کالایی رایگان دولت به هر خانوار ۵۰ هزار تومان است و هر خانواده در دو مرحله (بهمن و اسفند امسال) در مجموع ۱۰۰ هزار تومان غیرنقدی (سبد کالایی) دریافت می‌کند.

این گزارش حاکیست معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری موظف است اعتبار مورد نیاز برای اجرای این مصوبه دولتی را تا سقف مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال از محل ردیف‌های متفرقه تأمین و در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.

علی محمد گودرزی سرپرست معاونت توسعه فناوری اطلاعات تجاری و صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز به مهر گفت: کارت‌های بانکی سرپرستان خانوار به عنوان بن کارت الکترونیک برای توزیع اقلام سبد کالایی در نظر گرفته شده، ولی اعتباری که بابت سبد کالایی در کارت سرپرستان خانوار شارژ خواهد شد، به هیچ وجه قابلیت نقد شوندگی ندارد.

به گفته وی، در اجرای این طرح، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت دارد اطلاعات پالایش شده خانوارهای هدف در جامعه را که شامل ۱۵‌میلیون نفر از کشور است، در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دهد.جامعه هدف به سه گروه تقسیم شده است که گروه اول شامل تمامی شاغلان و بازنشستگان دولت و نیروهای مسلح اعم از کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، تمامی کارگران مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی است.

گروه دوم ، شامل روزنامه نگاران، خبرنگاران و هنرمندان است که به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فهرست آنها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه دانشجویان متاهل به تشخیص وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی و طلاب به تشخیص مرکز مدیریت حوزه های علمیه در این گروه قرار می گیرند.

گروه سوم هم شامل سرپرستان خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور است.

خبر دیگری در همین زمینه حاکسیت :رئیس سابق شورای رقابت گفت: ارائه سبد کالا ضمن ایجاد شوک و تحمیل هزینه‌های سنگین به کشور به اندازه پرداخت‌های نقدی تورم را افزایش می‌دهد.

جمشید پژویان در گفتگو با ایسنا از ارائه بن کالا از سوی دولت انتقاد کرد و افزود:این سیاست هم تکرار مجدد سیاست‌های غلط اجرا شده گذشته است که هزینه و شوک بسیار سنگینی را بر کشور تحمیل خواهد کرد.

وی با بیان این‌که اعطای کوپنی کالا بازگشت به اشتباهات سنگینی است که ما میلیارد‌ها تومان هزینه‌ طی ۲۰ سال گذشته برای آن پرداخت کرده‌ایم، افزود: سیستم حمایتی هیچ‌گاه از طریق پرداخت نقدی و کوپن انجام نمی‌شود. این در حالی است که باید از طریق تشکیلات نظام تامین اجتماعی، نظام پرداخت‌ها و مجموع مالیات بر درآمدها این حمایت ها انجام شود.

نامبرده با اشاره به این‌که در ابتدای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها هم عده‌ای معتقد بودند که باید به جای پرداخت نقدی، کوپن ارائه شود، گفت: این تفکر بسیار اشتباه بود. آیا سواد اقتصادی آنقدر پایین آمده که فکر می‌کنیم پرداخت نقدی تورم ایجاد می‌کند، اما کوپن تورم را کاهش می‌دهد؟

پرداخت نقدی و کوپنی هر دو به یک اندازه تقاضا ایجاد می‌کند و این تقاضاست که تورم را افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: کمک‌های کوپنی فساد، رانت و انحراف را بسیار راحت‌تر از پرداخت اسکناس افزایش می‌دهد.

پژویان به دولت پیشنهاد کرد با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها قیمت‌های نسبی را اصلاح کرده و پرداخت‌های نقدی را به صورت سابق ادامه دهد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ