آمریکا از عربستان برای سرکوب فعالان سیاسی توضیح خواست
سرویس خارجی: آمریکا نیز پس از کانادا، نقض فاحش و گسترده قوانین بین المللی حقوق بشر در عربستان توسط سعودی ها را به باد انتقاد گرفت و خواستار پاسخ و توضیح صریح رژیم سعودی درباره تداوم و تشدید سرکوبگری?ها در این کشور شد.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در همین رابطه اعلام کرد: واشنگتن از دولت سعودی خواستار توضیح بیشتر درباره بازداشت فعالان حقوقی و سیاسی عربستان و تشدید سرکوبگری ها شده است.به گزارش شبکه خبری«روسیا الیوم»، در اولین واکنش واشنگتن به مناقشه بین ریاض و «اُتاوا» به دلیل بازداشت‌ فعالان حقوقی در عربستان، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: واشنگتن نیز همانند کانادا از دولت عربستان می‌خواهد تا به قوانین حقوق بشری احترام بگذارد و توضیح بیشتری درباره بازداشت‌ شمار زیادی از فعالان سیاسی و حقوقی این کشور بدهد.

این مقام آمریکایی افزود: ما به تلاش‌های خود برای ترغیب دولت عربستان جهت انتشار اطلاعات درباره وضعیت پرونده‌های حقوقی ادامه می‌دهیم.هنوز مشخص نیست که آیا عربستان تدابیر انتقام‌جویانه‌ای را نیز علیه آمریکا، همانند کانادا اتخاذ می‌کند یا نه ؟همچنین خبرگزاری «رویترز» همزمان گزارش داد که نمایندگان اروپایی نیز نقض‌های حقوق بشر در عربستان را محکوم کرده‌اند.از طرفی، سازمان عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه ای خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت عربستان به منظور پایان دادن به سرکوب ها و آزادی زندانیان عقیدتی و فعالان مدنی شد.

در چنین شرایطی، وزارت خارجه قطر اعلام کرد: اظهارات «عبداللطیف الزیانی»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس درباره بحران کنونی میان عربستان و کانادا، بیانگر موضع «دوحه» نیست و دولت قطر از مواضع این شورا علیه «اُتاوا» حمایت نمی کند.

از سوی دیگر اما «اتحادیه عرب» و «سازمان همکاری اسلامی» حمایت خود را از مواضع سعودی‌ها در قبال کانادا اعلام و تأکید کردند که تحولات به وجود آمده در روابط دو کشور را دنبال می‌کند.

همچنین امارات، موریتانی، سودان، دولت مستعفی یمن و تشکیلات خودگردان فلسطین نیز از مواضع عربستان در قبال کانادا حمایت کردند.«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان نیز با اشاره به تنش در روابط ریاض و «اتاوا» در پی اخراج سفیر کانادا اعلام کرد: مواضع عجیب کانادا بر مبنای اطلاعات غلط است !!

وی گفت: ما در امور دیگر کشورهای دخالت نمی‌کنیم و متقابلا مخالف هرگونه دخالت در امور داخلی کشورمان هستیم .

در چنین شرایطی، دولت سعودی در ادامه تنش با کانادا اعلام کرد که هفت هزار دانشجوی بورسیه عربستانی را از این کشور خارج می کند و آنها را به کشورهای دیگر همانند انگلیس، آمریکا، استرالیا و نیوزلند خواهد فرستاد. عربستان همچنین تمامی پروازهای خطوط هوایی دولتی خود به مقصد «تورنتو» و از مبدا «تورنتو» را به حالت تعلیق درآورد.

در همین حال، طرح گرافیکی ضد کانادایی یک سایت وابسته به دولت عربستان که به سبک حملات ۱۱ سپتامبر طراحی و منتشر شده بود، برای رژیم آل سعودی دردسرساز شد.در این طرح، یک هواپیمای خطوط هوایی کانادا در مسیر اصابت به آسمانخراش «تورنتو» است؛ طرحی که یادآور حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر به برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک است و روی آن جملات تهدید آمیزی نیز به صورت کنایه علیه کانادا نوشته شده است.

از سویی، یکی از شاهزادگان سعودی نیز در واکنش به کش‌وقوس‌های چند روز اخیر بین عربستان و کانادا اعلام کرد که از جنبش جدایی طلب «کبک»، حمایت خواهد کرد.

این تنش‌ در پی گزارش عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر از بازداشت دو فعال زن عربستانی به نام‌های سمر بدوی و نسیمه الساده در هفته گذشته در این کشور آغاز شد.در چنین شرایطی، یک منبع خبری اعلام کرد:بازداشت خانم «سمر بدوی» از فعالان عربستانی توسط رژیم سعودی که از چند سال پیش به دلیل دریافت جایزه بین‌المللی «زن شجاع» در آمریکا شناخته شده، عامل اصلی بروز تنش در روابط ریاض – «اتاوا» است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ