ائتلاف سعودی در آستانه مذاکرات صلح سوئد، پایتخت یمن را آماج حملات خود قرار داد
سرویس خارجی: همزمان با ادعاهای عربستان مبنی بر حمایت از روند صلح یمن، ائتلاف سعودی شدیدت رین حملات خود را «صنعا»، پایتخت یمن و منطقه «نَهم» در شرق این شهر انجام داد که با مقاومت ارتش و انصارلله شکست سختی خورد.
سرگرد «یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از شکست سخت عملیات نیروهای ائتلاف سعودی در جبهه‌ «نهم»، در نزدیکی صنعا، پایتخت یمن خبر داد.وی در یک نشست خبری گفت : متجاوزان و نیروهای تحت امر ائتلاف سعودی حملات گسترده ای را از محور «نهم» به سوی صنعا ، پایتخت این کشور آغاز کردند که با مقاومت نیروهای انصارالله و ارتش رو به رو شدند.
وی افزود: در ۲۴ساعت گذشته، جنگنده‌های ائتلاف سعودی نیز در پشتیبانی از یگان های زمینی خود، بیش از ۵۰  بار مناطقی را در جبهه «نهم» در ۴۰ کیلومتری شرق صنعا ، پایتخت یمن بمباران کردند
به گفته او، نیروهای ائتلاف سعودی همچنین در محورهای «قباله»، «باقم»، «البقع» و «رازح» نیز حملاتی را علیه نیروهای ارتش و انصارالله آغاز کردند که با مقاومت این نیروها، اهداف متجاوزان محقق نشد.سرگرد سریع بار دیگر بر آمادگی هرچه بیشتر نیروهای ارتش و مردمی یمن بر مقابله با حملات ائتلاف سعودی تأکید کرد.ارتش و کمیته های مردمی یمن همچنین یورش گسترده متجاوزان سعودی به مواضع آنها در شهر مرزی «عسیر» عربستان را ناکام گذاشتند.از طرفی، تلاش متجاوزان سعودی برای نفوذ به منطقه «حیس» در ساحل غربی نیز با مقاومت یمنی ها ناکام ماند.
در تحولات سیاسی نیز، « محمد عبدالسلام» رئیس هیات مذاکره کنندگان صلح یمن در سوئد اعلام کرد: هیات یمنی تمامی تلاش خود را برای موفقیت این مذاکرات و برقراری صلح و پایان جنگ و محاصره به کار خواهد بست.
در همین حال، «مارک لوکوک»، رئیس دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل تأکید کرد: انتظار روندی آسان و سریع در مذاکرات صلح یمن با مشارکت طرفین درگیر را ندارد زیرا این کشور گرفتار بدترین و بزرگ‌ترین بحران انسانی در جهان است. سازمان ملل متحد همچنین با هشدار نسبت به وقوع فاجعه انسانی در یمن خواستار اعطای کمک چهار میلیارد دلاری فوری به این کشور شد.از طرفی، در آستانه برگزاری مذاکرات صلح یمن در سوئد، راب مَکـِـر» سفیر انگلیس در تهران در بیانیه ای خواستار حمایت کشورهای بانفوذ منطقه از پایان جنگ یمن شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ