ابتکار: طرح ملی گفتگوی خانواده‌ها به اجرا درمی‌آید ‏
 

بهارستان-خبرنگار اطلاعات: معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: ۳۰ درصد از پست‌های مدیریتی به بانوان شایسته و توانمند اختصاص یابد.

معصومه ابتکار در نشست شورای اداری شهرستان بهارستان افزود: تحولاتی که پس از خروج آمریکا از برجام به طور ناعادلانه اتفاق افتاد، وضعیت اقتصادی دشواری را به مردم و بخصوص اقشار آسیب پذیر تحمیل کرد و شرایط سختی را پیش روی دولت قرار داد که با تاکیدات مقام معظم رهبری، وحدت و همدلی مردم و با برنامه ریزی سیاست گذاری‌ها و همکاری‌های قوا پیشرفت‌ها امیدوار کننده‌تر از گذشته شده است.

او با بیان این که دولت قبل از برجام برای این زمان مواردی را پیش بینی کرده بود گفت: مجموعه مداخلات دولت و تضمین تامین مایحتاج مردم و تنظیم بازار و نظارت بر معیشت خانواده‌های در معرض آسیب، از جمله پیش بینی‌های دولت بود، تا جایی که مستمری بسیاری از کسانی را که مددجوی کمیته امداد و بهزیستی بوده اند، افزایش داده است تا آسیب کمتری به این اقشار وارد شود.

ابتکار با بیان این که اشتغال، سرلوحه فعالیت‌های دولت دوازدهم بوده است گفت: توجه به زنجیره تولید و تامین و حمایت‌های لازم از طریق تامین وام‌های اشتغال، فرصت‌هایی مثل گردشگری و هنر و فناوری‌های جدید و توجه به تحصیلکردگان از دیگر موضوعات مورد توجه دولت بوده است.

وی با اشاره به این که امروز درمیان قشرهای گوناگون جامعه و مردم و دولت انسجام ملی بسیار مهم است گفت: باید همگی با هم بکوشیم تا از مشکلات عبور کنیم.

اختصاس ۳۰درصد از پست‌های مدیریتی به بانوان

ابتکار با مهم دانستن جایگاه زنان در پست‌های دولتی گفت: وظیفه همه مدیران در تک تک بخش‌ها این است که مطمئن شوند بانوان در همه پست‌‌های سازمانی دیده شده‌اند و نقش آفرینی دارند. همانطور که می‌دانید، سیاست دولت این است که ۳۰ در صد از پست‌های مدیریتی دولت در سطوح پایه، میانی و عالی در اختیار زنان شایسته و توانمند باشد و در نظر داریم که برای کارآفرینی بانوان، از تشکل‌های فعال در این زمینه بهره‌مند شویم.

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده اظهار داشت: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مسائل کشور تامین تسهیلات در حوزه‌های شهری و روستایی است که بر اساس طرح‌های توجیهی برای مدیریت کار و بنگاه‌داری انجام می‌شود. همچنین در نظر داریم طرح‌هایی با مشارکت فناوری اطلاعات برای بانوان به انجام برسد که با هدف آموزش و توان افزایی و بازاریابی کالا وخدمات است و در سطح شهرستان‌ها در حال نهادینه شدن است.

وی با اشاره به اجرای طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی گفت: در نظر داریم که این طرح را در نقاط پر آسیب کشور و استان‌ها به اجرا درآوریم، این طرح به جوامع محلی کمک می‌کند در مقابل آسیب‌ها، با شناخت دقیق آن‌ها و نیز توانمندی‌ها و اعتماد به نفس مواجه شوند.

آموزش مهارت‌های کارآفرینی

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده از آموزش مهارت‌های کارآفرینی در سطح استان تهران خبر داد.

معصومه ابتکار در گفتگو با روزنامه اطلاعات گفت: در شورای اداری بهارستان پروژه‌های گوناگونی را تشریح کردم، که یکی از آن‌ها ارتقای تاب آوری اجتماعی است و در محل‌هایی که آسیب پذیری بالا است، باید پیگیری و اجرا شود.

وی افزود: طرح دیگری که قرار است پیگیری کنیم، ارتقای مهارت‌های کارآفرینی در سطح استان تهران است، در این طرح به افرادی که توان کارآفرینی دارند، مهارت‌های لازم آموزش داده می‌شود که به ایجاد شغل توسط آن‌ها کمک می‌کند این طرح در بسیاری از نقاط کشور اجرا شده است و در بهارستان نیز اجرا می‌شود.

ابتکار اجرای طرح گفتگوی ملی خانواده‌ها را از دیگر برنامه‌های قابل اجرا در کشور و بهارستان دانست و گفت: این طرح با هدف ارتقای مهارت‌های ارتباطی داخل خانواده‌ها اجرا می‌شود.

وی از برگزاری طرح‌های دیگر با آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهزیستی و دیگر نهادهای مرتبط خبر داد و گفت: در این طرح‌ها شهرستان بهارستان با توجه به این که محرومیت‌های فراوانی دارد، به صورت ویژه دیده خواهد شد.

او همچنین در خصوص دلیل اجرایی نشدن وعده ساخت خانه سمن‌های رباط کریم که قرار بود ۱۵مهر ماه به بهره برداری برسد، گفت: ۱۵ مهرماه تاریخی بود که فرماندار رباط کریم وعده تحویل آن را داده بود حال آن‌که ما بودجه عمرانی نداریم و صرفاً پیگیر وعده‌های فرماندار رباط کریم هستیم.‏

برگزاری کارگاه‌های کارآفرینی بانوان ‏

فرماندار بهارستان گفت: وضعیت بهارستان در حوزه آسیب‌های اجتماعی نامطلوب است.

بیژن سلیمان پور در نشست شورای اداری بهارستان که با حضور معصومه ابتکارمعاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده برگزار شد، اظهار داشت: جمعیت شهرستان بهارستان از برخی از استان‌های کشور هم بیشتر است و در حوزه دانش‌آموزی نیز آمار بسیار بالایی را دارد.

او با اشاره به این که شتاب مهاجرت در شهرستان بهارستان بسیار بالا است افزود: در حال حاضر محدودیت‌هایی که برای دولت ایجاد شده، سبب شده است شتاب ارائه خدمات کُند شود که قطعا با حضور و نگاه ویژه مسئولین در این شهرستان مرتفع خواهد شد.

فرماندار بهارستان با بیان این که در حوزه آسیب‌های اجتماعی وضعیت بهارستان در استان تهران نامطلوب است گفت: در این شهرستان بیش از۱۰ هزار زن سرپرست خانوار زندگی می‌کنند که فقط توانسته‌ایم ۷ هزار نفر از آنان را تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دهیم و حدود۳ هزار نفر دیگر از این زنان مستحق قرار گرفتن تحت پوشش دولت هستند.

وی با اشاره به این که در حوزه جمعیت معلولین بعد از شهرستان ری، بهارستان مقام دوم استان تهران را دارا است دلیل این معضل را ساختار قومی و ازدواج‌های فامیلی در بهارستان دانست و اظهار داشت: حدود ۶۰۰۰ معلول در این شهرستان وجود دارند که فقط ۳۰۰۰ نفر آنان را توانسته‌ایم زیر پوشش نهاد بهزیستی قرار بدهیم. همچنین ۲۷۲ خانواده بیش از ۳ معلول دارند که بی بضاعت هستند واز لحاظ معیشت، چالش‌های جدی دارند. ‏

او گفت:اتفاق خوبی که طی چند سال اخیر در حوزه کارآفرینی بانوان بهارستان افتاده این است که در۶ ماه نخست سال جاری حدود ۱۷ کارگاه آموزشی در زمینه‌های خانواده و کار آفرینی برگزار کرده‌ایم.‏

Email this page

نسخه مناسب چاپ