ارجاع حجم زیاد پرونده به یک قاضی فرصت تکریم مردم را کم می‌کند
سرویس خبر: رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب تهران گفت: وقتی به یک قاضی در شعبه حقوقی یا خانواده، ماهانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ پرونده ارجاع می‌شود، شاید باعث شود قضات نتوانند فرصت زیادی را برای مراجعه کنندگان و تکریم مردم اختصاص دهند.

عباس پوریانی درباره اقدامات انجام شده در محاکم شهر تهران در راستای تکریم ارباب رجوع اظهار داشت: مساله‌ای که وجود دارد، بحث تراکم بسیار زیاد پرونده‌هاست که سبب شده فشار کار روی قضات بسیار باشد. کمبود کادر قضایی یکی از مشکلات جدی است که به مسئولان قضایی هم انتقال دادیم و امیدواریم تا چند ماه آینده بتوانیم کادر قضایی مورد نیاز را در مجتمع‌ها تامین کنیم.وی گفت: دو موضوع تکریم ارباب رجوع و ملاقات‌های مردمی و نظارت بر روند رسیدگی به پرونده‌ها همواره مورد تاکید رئیس قوه قضائیه قرار دارد که سعی کرده‌ایم این موضوعات را به عنوان برنامه‌های اصلی و اساسی خودمان در محاکم تهران اجرا کنیم.او افزود: هر هفته در یکی از مجتمع‌های قضایی شهر تهران حضور یافته، به مراجعات مردمی و مشکلات آنان رسیدگی می‌کنیم. مردم از مسئولان قضایی و قضات توقع دارند فرصت بیشتری را برای گوش کردن حرف‌هایشان اختصاص دهند که انتظار درست، بجا و معقولی است.

رئیس محاکم تهران گفت: البته اکثر قضات و کارمندان سعی کرده‌اند به خواسته‌های مردم دقیق گوش دهند و این مساله همواره مورد تاکید بوده و هست. هر گاه هم مردم مراجعه کردند و با برخورد خوبی مواجه نشدند، سعی کردیم ورود کنیم و تذکر دهیم. وی درباره میزان دسترسی مردم به مسئولان قضایی و سرپرستان مجتمع‌ها در شهر تهران اظهار داشت: یکی از مواردی که همیشه تاکید کردم، این است که در اتاق سرپرستان مجتمع‌های قضایی باید به روی مردم باز باشد. کمتر افرادی هم مراجعه کرده و گفته‌اند که سرپرستان مجتمع‌ها آنها را نپذیرفته‌اند. پوریانی درباره این‌که در محاکم تهران ۴۵ شعبه فعال بلاتصدی وجود دارد و برای برطرف کردن این مشکل چه اقداماتی انجام گرفته گفت: فشار کار روی همکاران ما زیاد است و حجم ورودی پرونده‌ها نیز بالاست و گاهی امکان دارد یک پرونده صدها شاکی داشته باشد.

رئیس کل محاکم تهران درباره نوسازی ساختمان مجتمع‌های قضایی نیز گفت: از شخص رئیس قوه قضائیه در این زمینه تشکر و قدردانی می‌کنم که دستوراتی را در این زمینه صادر کردند و طی دو سال، ساختمان‌های جدید در تهران ساخته شد. وی افزود: یکی از مشکلات عمده ما در شهر تهران، کمبود فضای فیزیکی مناسب در دادسرا و دادگاه بود که خوشبختانه با دستور رئیس دستگاه قضا این مشکل تا حدود زیادی برطرف شده است.

Email this page

نسخه مناسب چاپ