اروپا به تعهدات خود پایبند است ؛ برجام ربطی به موضوع موشکی ندارد
 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان نشست ایران و سه کشور اروپایی پیرامون برجام، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، متن بیانیه به شرح زیر است:

در پی اعلام ایالات متحده مبنی بر خروج آن کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، آلمان و انگلیس در تاریخ ۲۵اردیبهشت ۱۳۹۷در بروکسل دیدار کردند.

شرکت‌کنندگان در این نشست:

- تعهد خود بر ادامه اجرای کامل و موثر برجام را که به اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت به عنوان عنصری کلیدی در ساختار نظام عدم اشاعه هسته‌ای جهانی و یک دستاورد دیپلماتیک قابل توجه مورد تاکید قرار گرفته است، یادآوری کردند.

- با اظهار تاسف از خروج آمریکا از برجام، بر این که رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخش‌های اساسی توافق (برجام) را تشکیل می‌دهد، صحه گذارند. آنها همچنین بر تعهد خود به ایجاد اطمینان نسبت به ادامه تحقق این اهداف تاکید و موافقت کردند که گفتگوهای خود را این مسیر تعمیق بخشند.

- به طور ویژه متعهد شدند مباحث کارشناسی فشرده‌ای را با ایران در باره مسائل زیر با هدف رسیدن به راه‌حل‌های عملی ظرف چند هفته آینده آغاز کنند:

* حفظ و تعمیق روابط اقتصادی با ایران

* تداوم فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ایران و تعاملات مالی مربوطه

* تعاملات موثر بانکی با ایران

* ادامه روابط حمل‌ونقل موثر دریایی، زمینی و هوایی و خط آهن با ایران

* تامین بیشتر اعتبارات صادراتی اتحادیه اروپا و ایجاد مسیرهای ویژه در حوزه‌های مالی، بانکی، بیمه‌ای و تجاری با هدف تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی شامل تسهیل همکاری‌های اقتصادی و مالی شامل ارائه حمایت‌های عملی از تجارت و سرمایه‌گذاری

* تکمیل و اجرای بیشتر یاداشت‌های تفاهم و قراردادهای منعقده بین شرکت‌های اروپایی و طرف‌های ایرانی

* سرمایه‌گذاری بیشتر در ایران

* حمایت از فعالان اقتصادی اتحادیه اروپا و تامین فضای اطمینان‌بخش حقوقی

* ایجاد هرچه بیشتر فضای شفاف و قانونمند اقتصادی

- یک بار دیگر عزم و اراده خود را برای اجرای برجام در تمامی بخش‌های آن همراه با حسن نیت و در فضایی سازنده مورد تاکید قرار داده و موافقت کردند به مشورت‌های فشرده خود در تمامی سطوح و با سایر اعضای باقیمانده برجام ادامه دهند.

موگرینی:به دنبال حفظ برجام هستیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم با سازنده توصیف کردن رایزنی‌ها در نشست بروکسل تاکید کرد: متعهد به یافتن راه‌حال‌های محکم، عملیاتی و فوری برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستیم.فدریکا موگرینی بامداد چهارشنبه در کنفرانس خبری پس از نشست وزیران امورخارجه ایران و سه کشور اروپایی به علاوه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: ما پایبندی خود به تعهداتمان و اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل هم تصویب شد را به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه هسته‌ای جهان و یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک بار دیگر مورد تاکید قرار می‌دهیم.بنا برگزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی با ابراز تاسف نسبت به خروج آمریکا از برجام افزود: ما اذعان داریم که رفع تحریم‌های مرتبط هسته‌ای و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران بخش‌های ضروری در این توافق هستند. ما بر ادامه تعهد مشترکمان مبنی بر تضمین ادامه حصول همه این موارد تاکید داریم و توافق کردیم گفتگوهایمان را در همه سطوح برای رسیدن به این هدف افزایش دهیم.

وی گفت: پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و در حالی که این توافق هنوز با ایران برقرار است، با شرایط دشوار و پیچیده‌ای مواجه هستیم. اکنون بحث پایبندی جدی ایران و کشورهای اروپایی برای عمل به تعهدات تعیین شده در توافق بر اساس حسن نیت دوجانبه مطرح است.

نماینده بلند پایه اتحادیه اروپا ادامه داد: ما اجرای اصلاحات را در توافق هسته‌ای بررسی نمی‌کنیم و امیدوارم هر چه سریعتر به راه حل‌های اجرایی دست یابیم. باید هر چه فوری برای ادامه توافق هسته‌ای اقداماتی انجام دهیم. هدف ما حفظ توافق با ایران و اجرای کامل مفاد آن است. این توافق کاملا مستقل است و ارتباطی با سایر موضوعات مطرح شده درباره ایران ندارد.

موگرینی خاطر نشان کرد: همان‌طور که می‌دانید من با وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس و جمهوری اسلامی ایران در دو نشست جداگانه دیدار کردم تا درباره مواضع مشترک و کارهای پیش روی ما پس از اعلام آمریکا برای خروج از برجام، گفتگو کنم. ما با یکدیگر بر عزم خود برای ادامه اجرای تمام بخش‌های توافق هسته‌ای در فضای توام با حسن نیت و سازنده تاکید کردیم.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد: اجرای تفاهمنامه‌های مشترک و قراردادهای شرکت‌های اروپایی و شرکت‌های مشابه ایرانی ادامه می‌یابد. ما با یکدیگر برتعهد مشترک خود برای ادامه اجرای همه بخش‌های توافق هسته‌ای با ایران همراه با حسن نیت و به‌طور سازنده تاکید کردیم. ما هفته آینده نشست مشترک در وین در سطح معاونان وزرای خارجه یا روسای سیاسی خواهیم داشت. ما در روزهای آینده به همکاری در این مسیر ادامه خواهیم داد. موگرینی گفت: همچنین تصمیم گرفتیم کشورهای عضو اتحادیه اروپا شاملE3و دیگر کشورها درباره سازوکارها و اقدامات در سطح اروپا و بین المللی برای محافظت از فعالان اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا تلاش کنند.

وی همچنین تاکید کرد: هدف اروپا یافتن راه‌حل‌های عملی است. توافق هسته‌ای خود به اندازه کافی پیچیده، به اندازه کافی طولانی و به اندازه کافی همراه با جزئیات است. نیازی به تغییر، اصلاح یا اضافه کردن چیزی ندارد. همه چیز در آن نوشته شده است؛ بنابراین، ما درباره ضمیمه‌ یا اصلاحیه‌ها صحبت نمی‌کنیم، ما از اقدامات محکم و راه‌حل‌های عملیاتی قوی برای رسیدگی به این مسائل سخن می‌گوییم که می‌تواند باتوجه به موضوعات مختلف، اشکال متفاوت داشته باشد، اما به‌طور قطع، عملیاتی، محکم و بسیار فوری خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که آیا ایران یک چارچوب زمانی برای یافتن راه‌حل‌های مورد نظر تعیین کرده است، گفت: درباره زمانبندی هیچ فضای مذاکراتی منفی میان ما وجود نداشت. همه ما یک هدف مشترک برای اجرای کامل برجام داریم. ما اختلاف نظرهایی بر سر مسائل دیگر داریم، اما این نشست روی اجرای برجام متمرکز بود.

موگرینی افزود: ما تعهد خود به اجرای مداوم، کامل و موثر توافق هسته‌ای با ایران را یادآور شدیم. [این توافق] به عنوان یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه جهانی و یک دستاورد چشمگیر دیپلماتیک با اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأیید شده است.

وی ادامه داد: همه ما از خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران ابراز تأسف و تائید کردیم برداشته شدن تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای و عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران بخشی ضروری از این توافقنامه است.

موگرینی با بیان این که شورای اروپا و سران اتحادیه اروپا را در جریان نتایج نشست قرار می‌دهد، گفت: توافق شد که هم سه کشور اروپایی حاضر در نشست و هم دیگر اعضای اتحادیه اروپا، علاوه بر سطح اتحادیه، تدابیر قانونی لازم در داخل کشورهایشان را هم برای اجرایی کردن ساز و کارهای مد نظر برای «حمایت از فعالان اقتصادی اروپایی» در دستور کار قرار دهند.

او گفت: در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا هم که تا ۱۰ روز دیگر برگزار می‌شود، موضوع ادامه اجرای برجام در دستور کار خواهد بود و همه ۲۸ کشور برای اجرای خطوط مورد توافق در نشست بروکسل، با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

طرفین به دنبال راهکارهای عملیاتی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه نشست در پاسخ به این سئوال که آیا خطوطی که برشمردید «تعهد، قول یا صرفا مجموعه‌ای از اهداف هستند» و این که آیا اتحادیه اروپا «می‌تواند حفظ همین سطح فعلی از تجارت با ایران در ماه‌ها و سال‌های پیش رو را تضمین کند»، گفت: «فهرست موضوعاتی که اشاره کردم، موضوعاتی هستند که تصمیم گرفتیم به آنها بپردازیم، با این هدف که به مجموعه‌ای از راهکارهای عملی برسیم؛ لذا، اینها مجموعه‌ای از اقدامات نیستند، بلکه مجموعه‌ای گسترده و متنوع از موضوعاتی هستند که باید به آنها بپردازیم و تصمیم گرفتیم به شکلی کاملا هماهنگ از جمله با دیگر اعضا، روی آنها کار کنیم تا ظرف چند هفته آینده به راهکارهای عملی برسیم.»

موگرینی ادامه داد: روشن است که راهکارهای عملی‌ای که داریم روی آنها کار می‌کنیم، بسته به موضوعات مختلفی که در موردشان صحبت می‌کنیم، ماهیت متفاوتی دارند. اطمینان دارم که در روزهای آینده شما اطلاعاتی درباره ابعاد فنی کار دریافت خواهید کرد؛ اما فهرست روشنی از موضوعاتی را که باید رسیدگی شوند، در اختیار داریم.

وی درباره «تضمینی» که اروپا می‌تواند ارائه دهد، گفت: «این مساله‌ای است که می‌خواهم خیلی روشن به آن بپردازم… ما داریم در فضایی بسیار دشوار کار می‌کنیم. این چیزی است که مردم اروپا می‌دانند، مردم ایران می‌دانند، رهبری [کشورها] می‌دانند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: با این وجود، ما تلاش می‌کنیم اطمینان یابیم که برجام پابرجا می‌ماند. می‌دانیم که کار دشواری است، اما مصمم به انجام آن هستیم و کار را برای اجرای اقداماتی که کمک کند از محقق شدن این [هدف] اطمینان یابیم، آغاز کرده‌ایم. این در طرف اروپایی صادق است و همین عزم و اراده را هم از طرف ایران شاهد بودیم.

او در پاسخ به این سئوال که آیا قرار است به برجام ضمیمه تازه‌ای افزوده و تعهدات اروپا در آن درج شود یا این که سند مکتوبی در این زمینه به دست می‌آید یا نه گفت: ما به هیچ وجه درباره افزودن ضمیمه یا اصلاح توافق صحبت نمی‌کنیم. داریم درباره ایجاد اقدامات مشخص و راهکارهای عملی مشخص برای پرداختن به این موضوعات صحبت می‌کنیم که می‌توانند بسته به موضوعات مختلفی که زیر پوشش قرار می‌دهند، شکل‌های مختلفی داشته باشند؛ اما چیزی بسیار مشخص، بسیار عملی و امیدوارم که بسیار سریع٫

برجام ارتباط با مساله موشکی و منطقه‌ای ندارد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به این سئوال که اگر بتوان برجام را حفظ کرد، آیا اروپا می‌تواند بعدها درباره سایر موضوعات از جمله برنامه موشکی و منطقه‌ای هم با ایران گفتگو کند، گفت: یک موضوع که برای همه ما اروپایی‌ها روشن است، این که با بودن برجام برای رسیدگی به هر موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم، چه مساله موشکی و چه مساله منطقه‌ای، شانس بهتری داریم. ما این واقعیت را به صراحت گفته‌ایم که هیچ ارتباطی میان این دو وجود ندارد. توافق هسته‌ای به این دلیل به دست آمد و اکنون هم کارآمد است که صرفا مرتبط با مساله هسته‌ای بود. این تصمیمی بود که ۱۵، ۱۶ سال پیش اتخاذ شد و ما به تعهداتی که کرده‌ایم پایبند هستیم. این بدان معنی نیست که از موضوعاتی که باید در شکلی متفاوت درباره آن‌ها با ایران صحبت کنیم، صرف نظر کنیم. ما همواره به صراحت گفته‌ایم که اگر توافق هسته‌ای حفظ شود، شانس بیشتری برای گشودن مسیرهای گفتگو با ایران وجود خواهد داشت.

گفته‌های ظریف پیش از ترک بروکسل

وزیر خارجه ایران هم با بیان این که نشست بروکسل پایان کار نیست و چند هفته‌ پرکاری پیش رو داریم، گفت: دنبال خیال بافی نیستیم که اروپا روابطش را با آمریکا به هم بزند.

محمدجواد ظریف در پایان سفرش به بروکسل در جمع خبرنگاران به تشریح گفتگوها و توافقات حاصله در نشست پرداخت و گفت: این مذاکرات شرو ع بود، ولی مشخص شد آنچه باید انجام شود تمرکز بر برجام است و این که اروپا چگونه می‌تواند برخی از اقداماتی که خانم موگرینی در بیانیه‌اش مطرح کرد که اقداماتی است که باید فوری‌تر و ظرف هفته‌ آینده انجام شود، منافع ایران از برجام را تضمین کند.

وزیر خارجه با بیان این که این اقدامات فعلا فهرستی از کارهایی است که باید انجام شود، خاطرنشان کرد: اینها نیاز دارد عملیاتی، جزیی و ریز شود و براساس آن بتوانیم تصمیم بگیریم چه مقدار منافع ایران را تضمین می‌کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: شروع خوبی بود و مشخص شد که برجام یک مجموعه مستقل است و ارتباطی به موضوعات دیگر ندارد و تعهدات کشورها در برجام مستقل از سایر موضوعات است و باید این تعهدات انجام شود، اگر قرار باشد برجام ادامه یابد.

ظریف خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم برای شروع اقدام مناسبی بود و پیام سیاسی مهمی را ارسال کرد، اما این پایان کار نیست. تصمیم گرفتیم از ابتدای هفته آینده رایزنی‌ها را شروع کنیم. وی اظهار داشت: از هفته آینده جلسات فشرده کارشناسی در داخل اروپا و در مشورت با ما انجام می‌شود تا اطمینان حاصل کنیم اقداماتی که می‌کنند از نظر ما کفایت می‌کند.

ظریف با اعلام اینکه جمعه آینده اجلاس کمیسیون مشترک هر پنج کشور و ایران در وین برگزار می‌شود، گفت: نشست ۱+۴ یا ۲+۳ و بدون آمریکا تشکیل می‌شود و مکانیسم کمیسیون مشترک از آن مسیر به جریان می‌افتد و در هفته بعد احتمالا نیاز است در سطوح بالاتر مجددا موضوع بررسی شود. چند هفته پرکاری خواهیم داشت و انشاءلله به لطف خدا و با حمایت مردم و راهنمایی‌های مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری بتوانیم کار را به پیش ببریم.

وزیر خارجه درباره تضمینی که اروپایی‌ها قرار است به ایران بدهند هم بیان کرد: مذاکرات شروع کار بود. اینها گفتند اطمینان حاصل می‌کنند ایران منافع برجامی را به دست بیاورد و پذیرفتند که اجرای برجام ارتباطی با هیچ موضوع دیگر ندارد و باید برجام اجرا شود؛ اما این که آیا می‌توانند در پایان این چند هفته تضمین‌های مورد نظر را بدهند، آنچه که قابل حصول از این مذاکرات است را اخذ کرده و به تهران ارائه خواهیم داد و تصمیم گیری در سطح عالی کشور انجام خواهد شد.

* عصبانیت آمریکا

وزیر خارجه درباره تحریم ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی توسط آمریکا گفت: به نظر می‌رسد دلیلش عصبانیت آمریکا از شرایطی است که پیش آمده و ما باید توقع داشته باشیم آمریکایی‌ها از این حرکات عصبانی بیشتر نشان دهند.

ظریف درباره اقدامات آمریکا برای بی اثر کردن مذاکرات و این که آیا در جلسه بروکسل در این زمینه صحبت کرده است؟ گفت: بله گفتیم باید اقدامات لازم صورت بگیرد. ما در چارچوب واقعیات صحبت می‌کنیم، اروپایی‌ها متحد آمریکا هستند و قرار نیست اروپا روابطش را با آمریکا کنار بگذارد، ولی در شرایط کنونی با سیاست‌هایی که دولت آمریکا و مخصوصا شخص ترامپ اتخاذ کرده، اکنون برای اروپا زمان این است که ببیند چگونه می‌خواهد منافع خودش را دنبال کند.

وی بیان کرد: دنبال خیال بافی نیستیم که اروپا روابطش را با آمریکا به هم بزند، چنین چیزی نه امکانپذیر است و نه اروپایی‌ها این را می‌گویند، بلکه به دنبال این هستیم اروپایی‌ها از منافع خود دفاع کنند. اروپا و آمریکا در موضوعات مختلف دارای اشتراکات و اختلافاتی هستند.

ظریف افزود: فعلا موضوع ایران موضوع اختلاف بین اروپا و آمریکاست و معنی‌اش این نیست که اروپا و آمریکا فردا با هم درگیر می‌شوند، کما این که سال‌ها درباره موضوعات دیگر اختلاف داشتند و هر کدام خط خودشان را دنبال کردند. الزامی ندارد در مواردی که اختلاف داشتند آمریکا همیشه برنده باشد و در بعضی موارد اروپایی‌ها بودند که توانستند سیاست خود را به پیش ببرند. وی گفت: باید بشناسیم دنیا، دنیای آمریکایی نیست و آمریکا همه اختیار دنیا را در دست ندارد و سال‌هاست این گونه نیست، ولی آمریکایی‌ها دوست دارند دنیا این گونه فکر کند و وقتی دنیا این گونه فکر نمی‌کند تحریم رئیس بانک مرکزی را بدون دلیل انجام می‌دهد. اینها نشانه عصبانیت است چون دیدند در جامعه بین‌المللی در انزوا به سر می‌برند.

وی تصریح کرد: همه طرف‌های اروپایی تاکید کردند و متعهدند شدند که کارها و اقدامات توافق‌شده را انجام دهند.

وزیر خارجه کشورمان درباره مواضع ایران در نشست چهارجانبه گفت: ما در این نشست اعلام کردیم باید حقوق ایران در چارچوب برجام تضمین شود و آنها گفتند تلاش خود را می‌کنند.

بوریس جانسون وزیر امور خارجه انگلیس هم گفت: تمام تلاشمان این است که از کسب و کار قانونی انگلیس و کشورهای اروپایی در ایران حمایت کنیم اما باید واقع‌بین باشیم و تهدیدها و نگرانی‌هایی را که تحریم‌های جدید آمریکا برای این شرکت‌ها ایجاد می‌کند، بپذیریم.

وی ادامه داد: در مورد فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه توهم نداریم، اما باید به این مسائل در جایی خارج از برجام بپردازیم.

وزیر خارجه انگلیس اظهارنظر کرد: متاسفیم که آمریکا تصمیم گرفت از این توافق جدا شود. ما سعی می‌کنیم یک پکیج به دست آوریم که ایران بتواند در آن چارچوب منافعش از برجام را به دست آورد.

جانسون در عین حال نسبت به موشک‌های بالستیک و رفتار ایران در منطقه انتقاداتی را مطرح و بار دیگر تاکید کرد: ما تمرکزمان در مذاکرات روی برجام است.

وی ادامه داد: یکی از مسائل کلیدی‌ای که سه کشور اروپایی دنبال می‌کنند این است که از تمام کارهای قانونی و اقتصادی سه کشور اروپایی با ایران حمایت می‌کنیم، اما باید قبول کنیم و واقع‌بین باشیم. شوکی که آمریکا به عنوان اقدامی بازدارنده با خروجش از برجام و اعمال تحریم‌ها وارد کرد، می‌تواند آسیب‌زننده باشد و ما سعی داریم راه‌هایی را پیدا کنیم تا از کارهای قانونی‌مان و روابطمان با ایران در مقابل آن حمایت کنیم.

وی در ارزیابی پستی و بلندی‌های راه پیش روی اروپا و ایران برای مقابله با تبعات خروج آمریکا از برجام گفت که به رغم علاقه شرکت‌های اروپایی به ادامه تجارت با ایران، باید نفوذ فرامرزی آمریکا و «بازدارنده» بودن این نفوذ در مسیر تجارت با ایران را قبول کرد؛ به هر حال این بدان معنا نیست که ما توان انجام هیچ کاری را نداریم.

وزیر خارجه انگلیس که به متعهد ماندن ایران به همه تعهدات برجامی‌اش تأکید داشت، گفت که در مقابل این شرایط نامطلوب، در حال بررسی تهیه بسته‌ای برای تشویق ایران به ماندن در توافق هستیم.

بوریس جانسون به نقاط اشتراک اروپا و آمریکا در مقابل ایران یعنی عزم تقابل با برنامه موشکی دفاعی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران هم پرداخت و گفت: «ما در باره رفتار مخرب و اقدامات ایران در خاورمیانه، دچار توهم نیستیم و فکر می‌کنیم که می‌توان مساله موشک‌های بالستیک قاره‌پیما و فعالیت منطقه‌ای ایران را خارج از برجام حل کرد.

رئیس شورای اروپا:با داشتن دوستی چون ترامپ، به دشمن نیاز نداریم

رئیس شورای اروپا با بیان اینکه ترامپ اروپا را از توهم خارج کرده است، گفت اروپایی‌ها باید آماده باشند که خود به صورت مستقل درباره موضوعات مختلف اقدام کنند.

به گزارش فارس، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا دیروز در اظهاراتی بی‌سابقه رئیس‌جمهوری آمریکا را دوستی بدتر از دشمن توصیف کرد و گفت تصمیمات او موجب شده است که اروپا از این توهم که می‌تواند از آمریکا کمک بگیرد، خارج شود.

وی در آستانه دیدار سران اتحادیه اروپا در شهر «صوفیه» بلغارستان، در توییتر نوشت: «با نگاهی به تصمیمات اخیر “دونالد ترامپ” شاید کسی به این فکر بیفتد که “با داشتن چنین دوستانی، دیگر به دشمن نیاز نداریم”، اما واقعا، اتحادیه اروپا باید قدردان باشد. به لطف او، ما از توهم خلاص شدیم. ما دریافتیم که “کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من “.»

اتحادیه اروپا در حال آماده‌سازی موانع قانونی در برابر تحریم‌های آمریکا برای حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران است.

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، دیمتریس آوراموپلوس کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا گفت:‌اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای شکل‌دادن به اصطلاح «چارچوب قانونی» برای حمایت از شرکت‌های اروپایی در برابر اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا پس از خروج این کشور از برجام است.

وی درباره روش‌های ممکن برای پایدار نگهداشتن توافق هسته‌ای با ایران از جمله شکل دادن یک چارچوب منع قانونی گفت : قرار است رهبران اتحادیه اروپا در نشست بلغارستان، به گفتگوهای خود در این باره ادامه دهند.

آوراموپلوس تاکید کرد: در این کمیسیون درباره روش‌های مطمئن و قابل اجرا برای اطمینان دادن نسبت به تعهد اتحادیه اروپا برای اجرای توافق هسته‌ای و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌های اروپایی مورد بحث قرار گرفت.وی گفت:‌ما در باره امکان ایجاد یک چارچوب منع قانونی صحبت کردیم و در صورت نیاز آماده‌ایم آن را اجرا کنیم .

Email this page

نسخه مناسب چاپ