نگاهی به ۴ تیم برتر غرب آسیا در لیگ قهرمانان
استقلال و پرسپولیس در انتظار قرعه مناسب
 

فشارهای سیاسی و جوسازی‌های عربستان و امارات در لیگ قهرمانان آسیا راه به جایی نبرد تا چهار تیم ایرانی و قطری از منطقه غرب آسیا به مرحله یک چهارم نهایی این رقابت‌ها صعود کنند.

به گزارش مهر، مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا در منطقه غرب این قاره پریشب به اتمام رسید و چهره تیم‌های صعود کننده به مرحله یک چهارم نهایی این رقابتها مشخص شد. بر این اساس تیم مدعی و پر ستاره الدحیل و السد از قطر و پرسپولیس و استقلال از ایران به جمع هشت تیم پایانی راه یافتند و در مرحله بعد و بعد از قرعه کشی، با هم مسابقه خواهند داد.

در این مرحله هیچ نماینده ای از امارات و عربستان وجود ندارد؛ دو کشوری که برای ایران و قطر موانع زیادی تراشیدند و برای چند ماه با مطرح کردن بحث بازی در زمین بی طرف، کنفدراسیون فوتبال آسیا و دیگر کشورها را به چالش کشیدند.امارات در این فصل از لیگ قهرمانان با چهار نماینده یعنی الوحده، العین، الجزیره و الوصل مسابقات را شروع کرد و عربستان هم با دو تیم الاهلی و الهلال که هیچ کدام از این تیم‌ها موفق نشدند به مرحله یک چهارم برسند.عربستان و امارات علاوه بر فشار بر کنفدراسیون فوتبال آسیا برای بازی با تیم‌های ایرانی در زمین بی طرف، تلاش زیادی کردند تا قطر را هم به این سرنوشت دچار کنند. درخواستها و جوسازی‌های عربستان و امارات علیه قطر سرانجام AFCرا واداشت تا با تشکیل یک کمیته و سفر به این سه کشور، شرایط میزبانی آنها را در لیگ قهرمانان آسیا بررسی کند. نتیجه جلسات این کمیته دلخواه سعودی‌ها و اماراتی‌ها نبود چرا که کنفدراسیون آسیا زیر بار برگزاری مسابقات در زمین بی طرف نرفت و این قانون فقط برای تیم‌های ایرانی پابرجا ماند.

باوجود تمام این کارشکنی‌ها و فشارهای سیاسی بر فوتبال در نهایت این نمایندگان قطر و ایران بودند که از دو مرحله آزمون لیگ قهرمانان سربلند بیرون آمدند. حالا استقلال و پرسپولیس و السد و الدحیل در انتظار قرعه کشی مرحله یک چهارم هستند و تیم‌های اماراتی و عربستانی در حسرت لیگ قهرمانان به سر می برند.

آبی‌ها با درخشش تیام در یک‌چهارم نهایی

همچنین دیدار برگشت استقلال و ذوب آهن در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا با برتری ۳ بر یک آبی‌پوشان به پایان رسید تا این تیم در مجموع با برتری ۳ بر۲ با درخشش خیره کننده تیام به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند.

دو تیم استقلال و ذوب‌آهن درورزشگاه آزادی برابر هم قرار گرفتند که این دیدار در پایان با برتری ۳ بر یک شاگردان شفر به اتمام رسید تا استقلال با نتیجه مجموع ۳ بر ۲ به جمع هشت تیم برتر آسیا صعود کند. گل‌های استقلال را در این دیدار مامه تیام در دقایق ۱۱ از روی نقطه پنالتی، ۴۱ و ۶۴ به ثمر رساند و تک گل ذوب‌آهن را هم قاسم حدادی‌فر در دقیقه ۶۵ وارد دروازه استقلال کرد.

شفر: باید برای ستاره سوم سرمایه گذاری کنیم

سرمربی تیم فوتبال استقلال هم با تاکید بر اینکه این باشگاه باید برای ستاره سوم (سومین قهرمانی در آسیا) سرمایه گذاری کند، گفت: قرارداد بازیکنان تاثیرگذار ما می بایست تمدید شود.

«وینفرد شفر» پس از برتری استقلال برابر ذوب آهن اصفهان و صعود به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، اظهار داشت: ذهنیت من و بازیکنان استقلال همیشه رسیدن به پیروزی است و همین مساله سبب صعود ما شد. وی افزود: واقعا در مورد این بازی نمی توان چیزی گفت. در چند تیم کار کرده ام اما روحیه استقلالی‌ها را جایی ندیده ام.

شفر با قدردانی از هواداران استقلال عنوان کرد: حریف قدرتمندی داشتیم، اما با این حال دشوار است که با داشتن چنین تماشاگرانی شکست بخوریم.

وی با اشاره به قدرت تیم ذوب آهن، تصریح کرد: از درون زمین تا روی نیمکت با فکر بازی کردیم و این کار راحت نیست. در یک صحنه توپ را بیرون زدیم، اما ذوبی‌ها بازی جوانمردانه را رعایت نکردند و منصفانه نبود که با این روش به دنبال گلزنی بودند.

در انتظار هیجان انگیزترین شهر آورد تاریخ با قوانین بین المللی

همچنین اگر پرسپولیس و استقلال در قرعه کشی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا با هم دیدار کنند این مسابقه با شرایط میزبانی متفاوتی برگزار خواهد شد.

در لیگ قهرمانان آسیا با صعود دوتیم پرسپولیس و استقلال به مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا حالا هواداران فوتبال ایران در انتظار یک دربی آسیایی و هیجان انگیز هستند. روز دوم خرداد قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا برگزار خواهد شد و احتمال زیادی وجود دارد که دو تیم پرطرفدار و بزرگ ایران در آسیا هم بزرگترین دربی آسیا را برگزار کنند.

اگر استقلال و پرسپولیس در مرحله یک چهارم نهایی و یا نیمه نهایی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا به هم بخورند دراین شرایط و براساس آئین نامه ای اف سی میزبانی متفاوتی خواهند داشت.

السد بهترین قرعه برای سرخابی‌ها

البته بهترین قرعه برای نمایندگان کشورمان بازی با السد است واین به منزله حضور پر شور هواداران و میزبانی از این حریف قطری است . بر اساس پیش بینی‌ها الدحیل تیم قوی ومنسجمی است که می تواند تا فینال پیش برود.

درآمد ۷ میلیاردی استقلال و پرسپولیس

همچنین در کنار صعود این دو تیم و مسائل فنی و حاشیه ای، می توان به درآمد قابل توجه سرخابی‌ها از کنفدراسیون فوتبال آسیا بابت بردها و صعودهایشان اشاره کرد. پرسپولیس از شروع مرحله گروهی تا صعود به مرحله یک چهارم مبلغ ۵۱۰ هزار دلار پاداش گرفته و این رقم برای استقلال ۴۸۰ هزار دلار است.کنفدراسیون فوتبال آسیا برای برد در هر مرحله ۵۰ هزار دلار و برای تساوی ۱۰ هزار دلار پرداخت می کند. صعود به مرحله یک هشتم نهایی ۱۰۰ هزار دلار پاداش دارد و این رقم برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی به ۱۵۰ هزار دلار افزایش می یابد.به این ترتیب استقلال و پرسپولیس روی هم مبلغی در حدود ۷ میلیارد تومان درآمد کسب کرده اند.

طبق قانون AFCتیم‌هایی که به نیمه نهایی راه یابند ۲۵۰ هزار دلار پاداش می گیرند؛ تیم نایب قهرمان ۲ میلیون دلار و تیم قهرمان ۴ میلیون دلار دریافت می کنند. البته کنفدراسیون فوتبال آسیا جرایم انضباطی باشگاه‌ها را هم به صورت تهاتر از پاداش آنها کسر می‌کند. علاوه بر این پاداش، کنفدراسیون فوتبال آسیا در مرحله گروهی و مرحله یک هشتم برای سفر تیم‌های میهمان به کشور میزبان مبلغ ۳۰ هزار دلار کمک هزینه پرداخت می کند. این کمک هزینه برای بازی فینال به ۶۰ هزار دلار افزایش می یابد.

در سمت دیگر قاره هم، چومبوک موتورز و سوون سامسونگ از کره جنوبی، کاشیما آنتلرز ژاپن و تیانجین چوانجیان از چین ۴ نماینده شرق آسیا را تشکیل می‌دهند. قرعه کشی مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات دوم خرداد ماه انجام می شود. در این مرحله هم تیم‌های غرب و شرق با یکدیگر مسابقه نخواهند داد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ