بازتاب
اصلاحات شهری متوقف نشود
سید حسین مرعشی*
خبر استعفای آقای دکتر نجفی مایه تأسف و تأثر جمع زیادی از کارشناسان و مدیران کشور که با ایشان آشنا هستند، شد. این تأسف و تأثر از دو جنبه است: جنبه اول از جهت تجربه، توانایی‌ها و شخصیت آقای دکتر نجفی است. ایشان از مدیران راهبردی جمهوری اسلامی هستند و سوابق تجربی ایشان نشان می‌دهد هر جا که حضور یافتند، منشأ اثرات ماندگاری بوده‌اند. اینکه مدیری باسابقه، توانایی‌ها، تجربه، سلامت فکری و مدیریتی دکتر نجفی، به دلیل عارضه و بیماری از مسئولیت مهمی مثل شهرداری تهران کناره‌گیری کنند، خبر خوشایندی برای مدیریت کشور نبود.
جنبه دوم از منظر شورای شهر پنجم و مأموریت‌های سنگین این شوراست. با توجه به محدودیت زمانی چهارساله شورا، کارهای زیادی باید در تهران برای تجدید ساختار مدیریتی شهری انجام گیرد. مدیریت شهری تهران ،مدیریتی پرهزینه شده بود. حتی اگر خود آقای قالیباف هم می‌خواست ادامه مسئولیت دهد به بن‌بست می‌رسید. عدم تعادل سنگین بین درآمدها و هزینه‌های مدیریت شهر تهران که منجر به انباشت بدهی حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومانی برای شهر تهران شده، تجدید ساختار این مدیریت و ایجاد سیستم مدیریتی کارآمد و عاری از فساد و ایجاد تحولاتی در حمل و نقل عمومی، محیط ‌زیست و حل مساله ترافیک تهران همه مسئولیت‌های سنگینی است که بر دوش شهرداری و شورای شهر تهران قرار دارد. بعد از گذشت چند ماه به نظر می‌رسید مدیریت شهرداری تهران که بعد از حداقل تغییرات مدیریتی آماده شده بود که وارد فاز جدیدی از اصلاحات فراگیر شود، قطعاً تغییر احتمالی در مدیریت شهرداری، شوکی را به اصلاحات مورد انتظار وارد می‌کند. در کنار این مشکلات، ما باید به چند توصیه به شورای شهر بپردازیم:
اول این که شورا ی شهر تلاش کند، دکتر نجفی به ادامه مسئولیت قانع شوند؛ مشروط به این که اطمینان حاصل شود شرایط درمانی اجازه ادامه کار را به ایشان خواهد داد. اگر از این مرحله عبور کنند و شورای شهر به دلیل سلامت و صحت وجود آقای نجفی که برای همه ما مهم است شرایط ادامه مسئولیت را فراهم نکند، شورا باید هم با سرعت عمل و هم با دقت‌نظر به انتخاب شهردار جدید همت گمارد. توصیه اکید بنده و همفکرانم در مجموعه اصلاح‌طلبان این است که شورا با انسجام و وحدت و با مدیریت خوبی که جناب آقای مهندس هاشمی با همکاری تمامی اعضای شورا از گرایش‌های مختلف اصلاح‌طلبان اعمال می‌کنند با حفظ همکاری صمیمانه، در انتخاب شهردار طوری اقدام کنند که خلأ مدیریت دکتر نجفی سریع پر شود و برنامه اصلاحات تهران عقب نیفتد.
در پایان به عنوان سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی عرض می‌کنم همانطور که در مراحل مختلف قبلی اصلاح‌طلبان با رویکرد جبهه‌ای توانسته‌اند به پیروزی‌های قابل توجهی دست یابند. در این عارضه ناخواسته نیز انشاء‌الله با همان وحدت جبهه‌ای به پیش رفته و همه احزابی که نمایندگی در شورای شهر تهران دارند، همچنان با نگاهی جبهه‌ای کار خود را ادامه دهند.
*به نقل از “سازندگی “

Email this page

نسخه مناسب چاپ