اعتراض نمایندگان اروپایی به حضور هیأت اسرائیلی در پارلمان اروپا
سرویس خارجی: هیاتی از رژیم صهیونیستی به ریاست آوی دیختر، رییس اسبق شاباک و رییس کنونی کمیسیون روابط خارجی و امور امنیت پارلمان اسرائیل (کنست) که به پارلمان اروپا رفته بود با اعتراض نمایندگان اروپا مواجه شد. مسائلی که در این دیدار سالانه میان کمیته‌ امور خارجی اسرائیل و همتای آن در پارلمان اروپا رخ داد، موجب شد هنگام سخنرانی دیختر، دو تن از نمایندگان این پارلمان بر سر او فریاد کشیده و او را جنایتکار جنگی بخوانند. همچنین یکی از نمایندگان زن این پارلمان گفت‌ که از حضور هیات اسرائیلی احساس تنفر و تهوع دارد.

آنا گومز، نماینده کشور پرتغال در پارلمان اروپا گفت‌ از این که دیختر در پارلمان اروپا حضور دارد، احساس تهوع دارد زیرا او زمانی که رییس دستگاه اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شاباک) بود، مسئولیت قتل و ترور فلسطینیان بسیاری را بر عهده داشت.

وی افزود: دیختر در آمریکا نیز به ارتکاب جنایات جنگی متهم است و در سال ۲۰۰۷ در آستانه بازداشت در انگلیس به دلیل این جنایت‌ها بود. به گفته وی، دیختر همچنین قانون نژادپرستانه “دولت یهود” را که اعراب ساکن اراضی اشغالی را به شهروندانی درجه دو تبدیل می‌کند، تصویب کرد.

یک عضو دیگر پارلمان اروپا از کشور اسپانیا نیز گفت‌، هیچ سوالی برای پرسیدن از دیختر ندارد زیرا تنها سوالی که باید از او کرد مربوط به هیات دادگاه و در رابطه با جنایات جنگی است که او تاکنون مرتکب شده است. وی افزود: این اسرائیلی جنایتکار جنگی است و تاکنون دستورات و بخشنامه‌های بسیاری را برای شکنجه اسرای فلسطین صادر کرده و تصمیمات متعددی برای ترور فعالان جنبش حماس گرفته است؛ او مسئول تخریب خانه‌های فلسطینیان است و طرح قانون “دولت یهود” را پیشنهاد داد. از سویی پارلمان اروپا از رژیم صهیونیستی خواست به نقض حقوق کودکان فلسطینی بازداشت شده در زندان‌های این رژیم پایان دهد. نمایندگان پارلمان اروپا خواستار توقف نقض حقوق کودکان فلسطینی بازداشت شده از سوی رژیم صهیونیستی شدند. این اقدام پس از آنکه لیلیان موری پاسکی، نماینده سوئیس گزارشی را به این پارلمان ارائه کرد و اعضای پارلمان هم پیش نویس طرحی را در رابطه با این گزارش ها تصویب کردند، حاصل شد. در این پیش نویس از تل‌آویو خواسته شده قوانین خود را از طریق همکاری با صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف)، صلیب سرخ، نهادهای جامعه مدنی و مسئولان مربوطه برای حمایت از حقوق کودکان فلسطینی و پایان دادن به بدرفتاری‌ها با آن‌ها تغییر دهد. در این طرح از رژیم صهیونیستی خواسته شده که بازداشت کودکان فلسطینی با یورش به خانه‌هایشان، بازرسی شبانه خانه‌ها، بستن چشم‌ و دستبند زدن به کودکان را پایان دهد.

پارلمان اروپا همچنین از تل‌آویو خواست به ملاک‌های این پارلمان درباره حقوق کودکان پایبند بوده و به توافقنامه سازمان ملل در این زمینه عمل کند.

همچنین به تل‌آویو توصیه شده تمامی مراحل بازجویی از کودکان فلسطینی را ثبت کرده و در طول بازجویی‌ها اطلاعات را نیز به زبان خودشان به آن‌ها منتقل کند.

در عین حال از تل‌آویو خواسته شده، سن مسئولیت قضایی را به ۱۴سال افزایش دهد و هیچ کودکی تحت هیچ عنوانی بازداشت نشود و تحت پیگرد قضایی قرار نگیرد. گفتنی است تل‌آویو در سال ۲۰۱۶همکاری با مجمع پارلمانی اروپا درباره پیش نویس قطعنامه بازداشت کودکان فلسطینی در زندان‌های این رژیم را نپذیرفت.

Email this page

نسخه مناسب چاپ