اعطای قلم طلایی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات به سرپرست مؤسسه اطلاعات
 

سرویس فرهنگی: قلم طلایی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات به سیدمحمود دعایی به خاطر یک عمر تلاش در جهت حمایت از فضای آزاد مطبوعاتی و روزنامه‌نگاری اعطا شد.

به گزارش خبرنگار ما در این مراسم که روز گذشته در سالن حکمت کتابخانه ملی ایران برگزار شد، محمدجواد مظفر عضو شورای مرکزی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات گفت: من این توفیق را داشتم که روز ۲۲ اردیبهشت سال ۵۹ به همراه سیدمحمود دعایی که حکم سرپرستی موسسه اطلاعات را از امام راحل دریافت کرده بود، وارد موسسه اطلاعات شدم.

وی گفت: این انجمن به عنوان یک نهاد غیردولتی در ادامه فعالیت سالیان اخیر خود، که هر سال یک شخص حقیقی که بیشترین فعالیت در جهت دفاع از ساحت مطبوعات را به عنوان برنده قلم طلایی معرفی می‌کند امسال سرپرست موسسه اطلاعات را به خاطر تلاش‌های ارزشمندی که برای روزنامه‌نگاری و روزنامه‌نگاران ایرانی انجام داده است، برای دریافت این جایزه برگزید.

در این مراسم دکتر محمود علیزاده طباطبایی رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با ارائه گزارشی درباره فعالیت این انجمن گفت: انجمن دفاع از آزادی مطبوعات طی ۲۰ سال گذشته تلاش کرده است با مسئولان در تعامل باشد تا درک بهتری از وضع مطبوعات و آزادی قلم داشته باشند.

وی گفت: هنر شخصی چون سیدمحمود دعایی در این قریب چهل سال در آن است که رسانه‌ای بزرگ را روی پای خود نگه داشته، ضمن اینکه فضای نقد را هم حفظ کرده است.

در این نشست همچنین عباس عبدی رئیس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران گفت: در گذشته برخی روزنامه‌نگاران نسبت به روزنامه اطلاعات به خاطر اتخاذ نکردن مواضع تیز و تند، انتقاد داشتند اما گذشت زمان نشان داد رویه روزنامه اطلاعات درست بود، چون اساس کار فرهنگی بر استمرار و مداومت است. البته می‌شود روزنامه‌ای چاپ کرد که تیز و تند باشد و مدت کوتاهی هم بیشتر نپاید اما هرگز اثرگذار نخواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل میبدی نیز در این مراسم گفت: روزنامه اطلاعات ملجاء و پناه اهالی فضل و فرهنگ است. یادداشت‌ها و مقالات این روزنامه در حوزه‌های مختلف، بازتاب دهنده اوضاع دقیق جامعه و مسائل واقعی زندگی مردم است.

وی با ذکر خاطره‌ای افزود: در اوایل دوران مسئولیت آقای دعایی در روزنامه اطلاعات، مرحوم راشد که دانشمند برجسته‌ای بودند از دنیا رفتند و روزنامه اطلاعات تنها روزنامه‌ای بود که به قلم محمدجواد حجتی کرمانی مقاله زیبایی درباره او نوشت. وی همچنین از انتشار ستون دوکلمه حرف حساب توسط مرحوم کیومرث صابری در روزنامه اطلاعات، به عنوان یکی از ابتکارات به جای روزنامه، یاد کرد.

خانم بدرالسادات مفیدی روزنامه‌نگار و دبیر سابق انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در این مراسم با ذکر خاطره‌ای از دوران خبرنگاری خود، گفت: همیشه به این فکر می‌کردم که چرا سید محمود دعایی کمتر در مجلس سخن می‌‌گوید اما بعد که زمان گذشت و عمیق‌تر به موضوع نگریستم، احساس کردم که می‌شود در مجلس مواضع شداد و غلاظ نگرفت اما در عمل به مردم خدمت کرد.

او گفت: دعایی هم پشت و پناه روزنامه‌نگاری و هم پشت و پناه روزنامه‌نگاران کشور بوده است و گره از کار روزنامه‌‌نگاران گرفتار بسیار گشوده است.

مهندس محمد توسلی دبیر نهضت آزادی نیز در این مراسم گفت: اکنون، به خاطر شرایط پیش آمده کشور ممکن است برخی روحانیت را متهم به ناکارآمدی کنند اما تجربه حضور سیدمحمود دعایی در موسسه اطلاعات این نظر را رد می‌کند. او گفت که تجربه حضور سیدمحمود دعایی در عرصه رسانه از زمان رادیو صدای روحانیت مبارز که از بغداد پخش می‌شد، آغاز و تاکنون ادامه یافت و او همواره مشی خود را حفظ کرده است.

علیرضا رجایی فعال سیاسی نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: مهمترین ویژگی مدیر موسسه اطلاعات در ارتباط با فعالان سیاسی آن است که چون خود در دوران مبارزه، تجربه زیسته اقلیت سیاسی بودن را درک کرده است، اکنون نیز شرایط اقلیت‌‌های سیاسی را درک می‌کند و این موضوع بسیار مهم و مغتنمی است.

سیداحمد سام عضو اسبق شورای سردبیری روزنامه اطلاعات نیز در این مراسم، با ذکر خاطراتی از سیدمحمود دعایی گفت: آنچه بیشتر در مورد ایشان مصداق دارد، ویژگی‌های اخلاقی است. سیدمحمود دعایی شاید تنها مسئولی باشد که در طول حدود چهل سال مسئولیت اعم از ۲۴ سال نمایندگی مجلس و سی و هشت سال مدیریت موسسه اطلاعات حقوقی دریافت نکرده و با همان شهریه طلبگی روزگار می‌گذراند.

سام افزود: درِ ورودی اتاق آقای دعایی همیشه به روی همگان باز بوده و همگان می‌توانند به آسانی با ایشان گفتگو کنند. وی حسن خلق، سلامت نفس و روحیه و امید را از دیگر ویژگی‌های مدیر موسسه اطلاعات برشمرد.

در ادامه عباس صفایی‌فر دبیر انجمن هم درباره‌ هدف اهدای قلم طلایی به برخی شخصیت‌ها گفت: انجمن دفاع از آزادی مطبوعات قلم طلایی را به منظور ترویج، توسعه و تثبیت آزادی بیان مطبوعات و گردش آزاد اطلاعات برای چهره‌های شاخص علمی، فرهنگی، سیاسی و مطبوعاتی که از طریق عمل، نوشتن و یا گفتن، اقداماتی در این راستا انجام داده‌اند، در نظر گرفته است. او ادامه داد: «حجت‌الاسلام والمسلمین محمود دعایی در سال ۹۶ از بین ۱۲ نامزد به عنوان نامزد شایسته قلم طلایی معرفی شده است.

در پنج جلسه عمومی و چهار جلسه اختصاصی در این راستا گفت‌وگو شد و افراد را بر اساس شرایط بررسی کردند. در نهایت آقای دعایی با اکثریت قاطع آرا بدون هیچ مخالفی انتخاب شد.» دبیر انجمن دفاع از آزادی مطبوعات درباره ویژگی‌هایی که باعث می‌شود افراد برای دریافت قلم طلایی انتخاب شوند، بیان کرد: «افرادی را انتخاب می‌کنیم که در طول ۳۰ یا ۴۰ سال کار و تلاششان در حوزه آزادی بیان مطبوعات و گردش آزاد اطلاعات تلاش مستمر داشته باشند و آقای دعایی یکی از چهره‌های برجسته و نمادین در نهادسازی و ترویج آزادی بیان است. همچنین آمادگی ایشان و فضایی که برای شنیدن صداهای مختلف فراهم کردند، تواضع، تلاش‌شان در جهت نقد و انتقاد و فراهم آوردن بستر گفت‌وگو، شکیبایی، خویشتنداری و مقابله با هر نوع خشونت، ویژگی‌هایی است که باعث شد ایشان انتخاب شوند.

سیدمحمود دعایی، در این مراسم ضمن قدردانی از انجمن دفاع از آزادی مطبوعات گفت: من بواقع خودم را لایق این عنوان نمی‌دانم و دوستان با نهایت حسن نظر و عیب‌پوشی مرا وادار به تسلیم در برابر این تصمیم کردند.

دعایی با تأکید بر سهیم بودن همه همکاران در موفقیت‌های موسسه اطلاعات گفت: در ابتدای مسئولیتم در موسسه اطلاعات نزد شهید بهشتی رفتم و از او خواستم کسانی را برای همکاری و مشاوره به من معرفی کند. ایشان بزرگوارانی از جمله میرحسین موسوی و محمدجواد مظفر را به من معرفی کردند که از مشاوره و نظرات ارزشمندشان بهره‌های زیادی بردم.

دعایی گفت: یکی از معیارهای سلامت هر رسانه میزان شکایت‌هایی است که از آن رسانه می‌شود. طی این ۳۸ سال فقط دو بار از موسسه اطلاعات شکایت شده که خوشبختانه هیچ یک به صدور حکم محکومیت نینجامیده است.

سرپرست موسسه اطلاعات در پایان با ذکر خاطره‌ای از دوران حضور در نجف گفتند: حضرت امام راحل در زمانی که من مسئولیت نویسندگی و اجرا در رادیو روحانیت مبارز داشتم، دو نکته را به من گوشزد کردند: یکی اینکه از توهین و ناسزا پرهیز کنم و دیگر اینکه دروغ نگویم. من از همان زمان همه سعی‌ام بر این بوده است که به این دو درس امام بزرگوار متعهد و وفادار

بمانم.

در پایان این مراسم، با حضور محمدعلی ابطحی، هاشم صباغیان، علی حکمت و محمود علیزاده طباطبائی جایزه قلم طلایی سال ۱۳۹۶ انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و همچنین دو لوح تقدیر از طرف هیأت داوران این انجمن و نیز لوحی که از طرف محمد سلطانی‌فر، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مراسم ارسال شده بود به حجت‌الاسلام سیدمحمود دعائی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات اهداء شد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ