«البناء»:عربستان و امارات در مسیر تشکیل دولت لبنان سنگ‌اندازی می‌کنند
سرویس خارجی: روزنامه لبنانی «البناء» به نقل از منابع مطلع، از خواست عربستان و امارات برای ناکام کردن «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان خبر داد و نوشت: فرانسه پس از آنکه نسبت به تاخیر در تشکیل دولت لبنان احساس خطر کرده، به میدان آمده و در صدد است با فشار بر عربستان سعودی، جلوی مانع تراشی های این کشور را بگیرد.

برخی اعضای حزب‌الله از جمله «شیخ علی دعموش» نائب‌رئیس شورای اجرایی این جنبش هم خواستار پایان سنگ‌اندازی‌های عربستان در روند تشکیل دولت لبنان شده اند. گفتنی است انتخابات پارلمانی لبنان ۱۶ اردیبهشت امسال برگزار و سعد حریری در سوم خرداد مأمور تشکیل کابینه شد اما به دلیل دخالت های عربستان این ماموریت هنوز به نتیجه نرسیده است .در این حال اخبار ضد و نقیضی از درخواست سعد حریری از فرانسه برای راضی کردن ولیعهد عربستان به تشکیل دولت لبنان به گوش می‌رسد.

در همین رابطه،سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان از فرانسه خواست برای تسهیل در روند تشکیل دولت لبنان نزد دولت سعودی وساطت کند.

روزنامه الجمهوریه با اشاره به سفر اخیر حریری به فرانسه، نوشت که او در این سفر برای بار دوم از «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه خواست نزد «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی برای تسهیل در شکل گیری دولت لبنان وساطت کند.

به نوشته این روزنامه، مکرون پیش از این بنابه درخواست حریری با سعودی ها رایزنی کرده بود اما جوابی از آنها نگرفته بود. الجمهوریه در ادامه به نقل از محافل نزدیک به «میشل عون» رئیس‌جمهوری لبنان گزارش داد که وی همچنان منتظر پیشنهادات سعد حریری است اما بر اصولی مانند احترام به نتایج انتخابات پارلمانی و متناسب بودن سهمیه‌های وزارتی با نتایج انتخابات تأکید دارد.

بنا به گفته نزدیکان میشل عون، وی معتقد است در برابر سعد حریری دو گزینه بیشتر وجود ندارد: تشکیل دولت وحدت ملی بر اساس نتایج انتخابات و تشکیل دولت اکثریت که به دموکراسی نزدیکتر است. میشل عون دیروز نیز طی اظهاراتی اعلام کرد تشکیل دولت اکثریت یک تصمیم نیست بلکه یک گزینه برای خارج شدن از بحران فعلی در تشکیل دولت است. وی تأکید کرد دولت لبنان باید بیانگر واقعی نتایج انتخابات باشد نه اینکه یک گروه کنار گذاشته شود و یک گروه دست برتر داشته باشد. در چنین شرایطی،«سعد الحریری» نخست وزیر مامور به تشکیل کابینه لبنان خبر روزنامه لبنانی «الجمهوریه» را درباره درخواست او از فرانسه برای وساطت نزد عربستان برای تسهیل در روند تشکیل دولت لبنان را تکذیب کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ