الحاق ناو شکن سهند و ۲ زیر دریایی کلاس غدیر به ناوگان نیروی دریایی
 

بندرعباس- خبرنگار اطلاعات: فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: یک زیردریایی فوق‌پیشرفته که به دست متخصصان وزارت دفاع ساخته شده است، بهمن‌ماه امسال به این نیرو ملحق می‌شود.

امیر دریادار حسین خانزادی پنجشنبه در آیین الحاق ۲‌شناور پیشرفته به ناوگان جنوب نداجا گفت: دشمن بداند این زیردریایی برای آنهایی که فکر تجاوز به مرزهای کشورمان از سرشان می‌گذرد، دست بلندی است که سیلی محکمی به آنان خواهد زد. وی گفت: امروز اگر از پیوستن زیردریایی سخن می‌گوییم، باید بدانیم ساخت آن در رأس همه فناوری‌های پیشرفته قرار دارد. خانزادی افزود: دریا عرصه‌ای است که حضور در آن نیاز به ظرفیت‌ها و دانش و تجربه و تخصص و مهارت دارد و اگر کشوری مستقل در دریا حضور یابد، به این معناست که به سطح بالایی از دانش، قدرت و فناوری رسیده است. وی اظهارداشت: علاوه بر ناوشکن سهند که امروز به ناوگان نداجا افزوده می‌شود، در هفته‌های و ماه‌های آینده شاهد الحاق و رونمایی از شناورهای پیشرفته دیگری خواهیم بود که پیوستن شناورهایی از کلاس موج (جماران) یک نمونه از این الحاق‌ها و رونمایی‌هاست.

خانزادی ادامه‌‌داد: زمان پیوستن جماران به نداجا، بسیاری در عرصه بین‌المللی می‌پرسیدند این شناور حرکت می‌کند، که نشان می‌دهد کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای باور نمی‌کردند که ایران اسلامی زیر فشارهای شکننده، توانایی ساخت ناوشکن با قابلیت حمل بالگرد، پرتاب موشک و حضور معنادار در عرصه آب‌های آزاد را داشته باشد.

وی گفت: شاهد تکرار ساخت مشابه ناوشکن جماران در شمال کشور به نام ناو‌شکن دماوند بودیم که چند سال بعد با صخره‌ها برخورد کرد و هم‌اکنون این ناوشکن تعمیر و بازسازی شده و آماده بازگشت به آب است. خانرادی اضافه‌کرد: پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران برای دست‌یابی به امنیت جمعی است و کسانی که در‌ این خصوص با ما همراه شوند،‌ از آن بهره‌مند می‌شوند و اجازه نمی‌دهیم کانون‌های ناامنی در منطقه شکل بگیرد. فرمانده نداجا تاکید‌کرد: ایران اسلامی آمادگی دارد ظرفیت‌ها و تجربه‌هایی را که به‌دست آورده است، با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد تا برخی کشورها متوجه شوند امنیت عاریه‌ای، پایدار نیست. خانزادی اظهارداشت:‌ در دهه اول انقلاب علاوه بر تخریب‌ها و تحریم‌ها، حمله رژیم عراق در قالب جنگ نیابتی انجام شد. فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت:‌ کشوری را سراغ نداریم که چنین فشارهایی را تحمل کرده و در کنار آن، به فناوری‌هایی در اندازه کشورهای پیشرفته دست یافته باشد. وی افزود: انقلاب اسلامی تاثیر بسیاری بر منطقه و جهان گذاشت و اکنون چهار دهه از عمر آن زمان می‌گذرد. خانزادی اضافه‌کرد: دهه اول، دهه ظهور و تثبیت بود و استکبار جهانی تلاش‌‌های گسترده‌ای برای متوقف‌کردن انقلاب اسلامی انجام داد، چون می‌دانست این انقلاب موجب بیداری ملت‌ها می‌شود. وی گفت: در دهه دوم شاهد بازسازی و ساخت در عرصه‌های مختلف بودیم، تسلیحات و تجهیزاتی که آن‌روز در اختیار داشتیم عاریه‌ای بود، هر چند در سطح روز دنیا بود. خانزادی اظهارداشت:‌ دهه دوم انقلاب هوشمندانه صرف دستیابی به سطحی از دانش و توانمندی شد که کلید‌های ساخت انواع تجهیزات و سلاح‌ها را در دهه سوم فراهم ساخت. دهه سوم انقلاب را نیز باید دهه سازندگی در عرصه ساخت تجهیزات پیچیده دریایی نامید، ساخت ناوشکن‌ها و موشک‌ها و زیردریایی‌های کلاس غدیر در این دهه کلید خورد.

* ۳ ماهواره به فضا پرتاب می‌شود

گفتنی است که ۲ فروند زیردریایی کلاس غدیر نیروی دریایی ارتش با حضور جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده این نیرو در منطقه یکم نداجا در مراسمی به این نیرو پیوست.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در این مراسم گفت: در ماه‌‌های آینده ۳ ماهواره توسط ایران به فضا پرتاب می‌شود. سردار قاسم تقی‌زاده اظهارداشت: این ماهواره‌ها با دانش بومی ساخته شده است و در مدارهای مختلف قرار می‌گیرند. وی ادامه داد: در عرصه بازدارندگی فعال نیز ایران به فناوری تولید موشک زمین به زمین نقطه‌زن با بُرد ۲‌هزار کیلومتر دست یافته است.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهارداشت: در عرصه‌های مختلف هم سطح دانش روز دنیا قرار داریم و از توان متخصصان ایرانی و دانشمندان وزارت دفاع، دانشگاه‌ها و شرکت‌های بنیان برای ساخت انواع تجهیزات استفاده می‌کنیم. تقی‌زاده گفت: برای ساخت زیردریایی غدیر، ۱۰ دانشگاه و ۲ موسسه تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری کرده‌اند. به گفته وی در عرصه هوایی هم این توانمندی‌ها به کار گرفته شده و در عرصه رزم زمینی نیز آخرین دستاوردها علیه داعش به کار برده شده است.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح افزود: در صنایع کروز و ضد‌کشتی دستاوردهای بسیار پیچیده و حتی برتر از کارهایی را که در غرب انجام شده است، به دست آورده‌ایم. تقی‌زاده اضافه‌کرد: در زمینه سازمان جغرافیایی و نقشه‌برداری سیستم بسیار پیشرفته‌ای در طراحی به دست آورده‌ایم و خط تولید جنگنده کوثر نیز راه‌اندازی شده است. وی بیان داشت: امروز می‌خواهیم فناوری برتر در عرصه هوایی داشته باشیم، در زمینه پهپاد‌ها به انواع فناوری‌های برتر دست یافته‌‌‌ایم و کشف، شناسایی و رصد و برخورد با هواپیماهای بدون سرنشین را به خوبی انجام می‌دهیم و آنها را از بین می‌بریم. جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: در صنایع راداری، رادارهای بسیار پیشرفته‌ای ساخته شده و در خط تولید قرار گرفته است.

به گفته این مقام ارشد نظامی در عرصه فناوری‌های نوین، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از بسیاری تجهیزات جدید رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران هرگز آغاز‌کننده هیچ جنگی نبوده است و نخواهد بود، ولی اگر با تهدیدی مواجه شویم، با شدت برخورد می‌کنیم و در زمینه شکستن تحریم‌ها نیز خبرهای خوبی به اطلاع ملت ایران خواهیم رساند.

وی با اشاره به حضور نیروی‌ دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آب‌های بین‌المللی، این موفقیت را نشان‌دهنده آمادگی کامل این نیرو دانست و گفت: حضور در آب‌های بین‌المللی برای جلوگیری از تهدیدهای روز منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

۳ فروند شناور به ناوگان دریایی ارتش افزوده می‌شود

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مستقر در بندرعباس هم گفت: این شناورها شامل ناوشکن سهند و ۲ زیردریایی کلاس غدیر است. دریادار دوم مجتبی محمدی گفت: زیردریایی غدیر ۹۴۲، تعمیرات اساسی و بازسازی کامل شده است.

وی افزود: زیردریایی غدیر ۹۵۵ نیز چهاردهمین فروندی است که ساخته شده است و به ناوگان نیروی دریایی ارتش اضافه می‌شود. ناوشکن سهند با توجه به پیشرفت فناوری، دارای سیستمی پیچیده‌تر و به روزتر از ناوشکن جماران است. محمدی افزود: از سال ۸۶ تاکنون از ۴ هزار فروند شناور حمایت و بیش از ۲۵۰ عملیات مسلحانه دفع تعرض دزدان دریایی به شناورهای ایرانی انجام شده است.

در این مدت همچنین ۵۸ ناوگروه به ماموریت آب‌های آزاد و دور دست اعزام شده‌‌اند و هم‌اکنون نیز ناوگروه ۵۸ در خلیج عدن مشغول گشت‌زنی است.

فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی ارتش مستقر در بندرعباس افزود: حدود ۳۲ شناور کشورهای دیگر هم از تعرض دزدان دریایی حمایت شده‌‌اند و ۲ مرحله عملیات آزاد‌سازی کشتی‌ها از دزدان دریایی انجام شده است.

محمدی گفت: سازمان بین‌المللی دریانوردی به پاس حضور داوطلبانه و مقتدرانه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با پدیده دزدی‌های دریایی در خلیج‌‌ عدن و باب المندب، تاکنون در ۴ مرحله لوح تقدیر بین‌المللی برای فرماندهان ناوگروه‌های اعزامی کشورمان فرستاده است. وی گفت: تامین امنیت موجب شده است اما دزدی‌ها دریایی در ۳ سال گذشته به صفر برسد و تعرض دزدان دریایی به شناورهای ایرانی با حضور تیم‌های حفاظت دفع شود. محمدی افزود: نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران بر روی هر شناور کشورمان که بخواهد از منطقه خطر و مورد تهدید دزدان دریایی عبور کند، نیرو مستقر می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ