الحشد الشعبی عراق: پایگاه‌های آمریکا در مرزهای سوریه پناهگاه داعش شده‌ است
سرویس خارجی: مقامات و فرماندهان الحشدالشعبی عراق اعلام کردند: پایگاه های نظامی آمریکا در مرزهای مشترک عراق و سوریه به پناهگاه هایی برای تروریست های داعش تبدیل شده است.هاشم موسوی، یکی از فرماندهان ارشد الحشد الشعبی اعلام کرد: پایگاه های نظامی ایالات متحده آمریکا در نزدیک مرزهای مشترک عراق و سوریه ، به پناهگاه هایی برای تروریست های داعش و حفاظت از آنها تبدیل شده اند.
وی گفت: شماری از سرکرده‌های داعش در پایگاه‌های آمریکایی واقع در مرزهای عراق با سوریه مستقر هستند تا مورد هدف نیروهای امنیتی عراق قرار نگیرند.موسوی همچنین خاطرنشان کرد: پایگاه «التنف» سوریه تبدیل به مکانی برای حمایت از باقی مانده‌های داعش شده است.این فرمانده ارشد الحشد الشعبی اظهار داشت: هدف آمریکا استفاده از داعشی ها به عنوان یک ابزار برای تحت فشار قرار دادن دولت بغداد و دمشق است.
همزمان، قاسم مصلح ، فرمانده عملیات الحشد الشعبی عراق نیز خواستار تشدید اقدامات امنیتی در مرزهای عراق با سوریه به دلیل تداوم نفوذ نیروهای داعش به خاک این کشور شد.وی همچنین با شماری از گروه‌های الحشد الشعبی نشستی برگزار کرد و در جریان این نشست به بررسی پرونده‌های امنیتی و پیشنهادات فرمانده الحشد الشعبی و تقویت امنیت مناطق غرب الانبار پرداخت.
«قاسم مصلح» همچنین تاکید کرد: عناصر گروه تروریستی داعش تلاش کردند تا با سوء استفاده از شرایط بد آب و هوایی از خاک سوریه به خاک عراق نفوذ کنند اما نیروهای الحشد الشعبی با هوشیاری خود این حمله را خنثی کردند..در تحولات سیاسی نیز، جلسه رای‌گیری پارلمان عراق به منظور تکمیل و بستن پرونده تشکیل کابینه به ریاست «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر این کشور بار دیگر با کارشکنی برخی گروه های سیاسی از جمله ائتلاف «السائرون» وابسته به «مقتدا صدر» بی نتیجه پایان یافت و به پنجشنبه آینده موکول شد.
در همین حال، عادل عبدالمهدی ، نخست‌وزیر عراق در سخنانی با تاکید بر این که هرج و مرج در جلسه پارلمان مانع از رای‌گیری درخصوص وزرای باقیمانده شد، اعلام کرد: ۱۳هزار پرونده فساد در هیأت شفاف‌سازی همچنان باز است. وی در ادامه افزود: با ممانعت اشخاص از منافع عمومی به عنوان پرونده فساد برخورد خواهد شد و از این پس اجازه نخواهیم داد مفسدین پشت هرچیزی پنهان شوند.
«نوری مالکی»، دبیرکل حزب الدعوه عراق نیز بروز اختلاف و تنش در جلسه پارلمان و ناکامی در تکمیل کابینه این کشور را دارای تبعات خطرناک دانست.مالکی در اظهاراتی با ابراز نگرانی از حوادث پیش آمده در جلسه پارلمان، همه نیروهای سیاسی عراق را به کنار گذاشتن اختلافات و تلاش برای تکمیل کابینه فراخواند. سید عمار حکیم ، رئیس ائتلاف «اصلاح و سازندگی» عراق نیز بر ضرورت تکمیل کابینه عراق در اسرع وقت تاکید کرد.
در خبر دیگری،وزیر خارجه لبنان پس از دیدار با سران عراق به شهر «اربیل» در شمال این کشور رفت و با «مسعود بارزانی» دیدار کرد.

Email this page

نسخه مناسب چاپ