محک
انتخابات در همسایگی ما!
ابوالقاسم قاسم زاده
اردوغان رئیس جمهوری ترکیه که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه را در تاریخ ۳ نوامبر سال۲۰۱۹ خواهان بود، اکنون اعلام کرده است، انتخابات زودتر از موعد و در تاریخ ژوئن سال جاری میلادی (خرداد ماه آینده) برگزار خواهد شد. رئیس جمهور ترکیه، حساسیت شرایط کنونی، بخصوص بحران در دو کشور همسایه ترکیه، سوریه و عراق، همچنین نیاز فوری ترکیه به اتخاذ سیاست‌های جدید در برنامه‌های کلان اقتصادی و سیاسی در کشور را دلیل برگزاری انتخابات زودهنگام خوانده است.
بسیاری از محافل سیاسی این تصمیم اردوغان را ناشی از دو تغییر در ترکیه ارزیابی کرده‌اند. اول، به هم خوردن ثبات اقتصادی و به خصوص تجاری در ترکیه که ناشی از مدیریت دولت اردوغان دیده می‌شود. دوم، افول محبوبیت اردوغان و انباشت مشکلات گوناگون جامعه، که آن هم ناشی از سیاست خارجی آشفته او درباره بحران سوریه و عراق، نداشتن روش روشن و متوازن در روابط با غرب (اروپا و آمریکا) از یکسو و در سوی دیگر با روسیه دانسته شده است.
اردوغان گفته است تصمیم درباره انجام انتخابات زودهنگام را پس از دیدار با «دولت باغچه‌لی» رهبر حزب راستگرای «حرکت» گرفته است. باغچه‌لی قبل از دیدار با اردوغان در مصاحبه رسانه‌‌یی، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام، در روز ۲۶ اوت سال جاری میلادی شده بود. اکنون اردوغان پس از دیدار با رئیس حزب حرکت، ضمن پذیرش برگزاری انتخابات زود هنگام، تاریخ آن را ۲۴ژوئن اعلام کرده است که در نهایت کمیسیون برگزاری انتخابات همین روز را تایید کرد. حزب حرکت ملی به رهبری باغچه‌لی مدت‌هاست که از اردوغان و سیاست‌های حزب او، حزب عدالت و توسعه (AKP)، پشتیبانی می‌کند. این دو حزب قصد دارند تا در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری زودهنگام، با هم مشارکت داشته باشند.
احزاب رقیب و مخالف اردوغان در ترکیه از حزب جمهوری‌خواه خلق (CHP) تا حزب دموکراتیک خلق‌ها (HDP) ضمن رد پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام، اعلام کرده‌اند که برای رویارویی با این چالش انتخاباتی آمادگی دارند و با تجدید ریاست جمهوری اردوغان مقابله خواهند کرد. واکنش دولت آمریکا، ابراز نگرانی از انجام انتخابات زود هنگام در ترکیه بود که از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا (ناوئرت) ابراز شد. او گفت: «… ترکیه از حدود دو سال قبل تاکنون در شرایط فوق‌العاده بسر می‌برد. در چنین شرایطی برگزاری انتخاباتی آزاد، عادلانه و شفاف به صورتی که مطابق با قوانین داخلی ترکیه، همچنین تعهدات بین‌المللی آن باشد، دشوار خواهد بود.»
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد، ما درباره اینکه اردوغان توانایی برگزاری انتخاباتی با چنین مختصات آن هم در شرایط امنیتی را داشته باشد، نگران هستیم. اغلب محافل رسمی و غیررسمی کشورهای اروپایی نیز بر کنترل امنیتی احزاب مخالف از سوی اردوغان انگشت گذاشته‌اند و برگزاری انتخابات زودهنگام در ترکیه را خارج از روال دمکراتیک ارزیابی کرده‌اند.
انتخابات زودهنگام در کشور همسایه ما ترکیه، خبری بود که انتظار آن نمی‌رفت، اما رصد تحولات در ترکیه نشان میدهد، اردوغان نگران از افول مقبولیت خود در جامعه ترکیه است. از سوی دیگر بحران جنگ در سوریه، خسارت‌های سنگینی برای ترکیه بوجود آورده است که آینده نامعلوم آن همچنان یکی از مشکلات بزرگ سیاسی ـ اقتصادی و اجتماعی برای دولت اردوغان شده است. بنظر می‌رسد، اعلام انتخابات زودهنگام، سیاست فرار به جلو از سوی اردوغان است. آنهم در حالیکه احزاب مخالف او، گام به گام قوی‌تر می‌شوند و موردحمایت کامل از سوی غرب (اروپا و آمریکا) هستند. شعار عبور از اردوغان، امروز در ترکیه خریدار دارد و تحول در مدیریت کلان کشور، نیازی است که هم مردم ترکیه خواهان آن هستند و هم احزاب سیاسی ترکیه مدام بر آن تاکید دارند. کشورهای اصلی اتحادیه اروپا، بخصوص فرانسه و آلمان از مدیریت اردوغان، علی‌الخصوص سیاست‌های خارجی او ناراضی‌اند. اردوغان با اعلام مواضع شدیدتر علیه نتانیاهو و رفتارهای رژیم صهیونیستی درباره فلسطینیان، محبوبیت خود در جامعه ترکیه، بخصوص جوانان را توسعه می‌دهد. اگر انتخابات زودهنگام در همسایگی ما، ترکیه، تا دو ماه دیگر انجام پذیرد، اردوغان برنده انتخابات خواهد بود. اما با آرای کمتر نسبت به گذشته، که نتیجه چنین انتخاباتی صدای اعتراضی احزاب مخالف او را گسترده‌تر می‌سازد، همانگونه که شکاف اجتماعی در ترکیه را نیز آشکارتر می‌کند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ