انتقاد وزیر ارتباطات از نبود سیاست واحد در فضای مجازی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از نبود سیاست واحد در فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: نباید فضا به گونه ای باشد که مدیران از گفتن حقایق منع شوند.

به گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی عصر دیروز در آیین رونمایی از طرح ملی دولت همراه افزود: باید حقایق جامعه گفته شود و نباید از گفتن واقعیت ها منع شویم. افکار عمومی نباید به خود سانسوری سوق داده شوند.

وی بر ضرورت تعیین یک سیاست مشخص درباره فضای مجازی در کشور تاکید کرد و گفت: نیروهای کشور را در برابر افکار عمومی دم تیر قرار ندهیم. اکنون یک بلاتکلیفی در سیاستگذاری بخش رسانه ای کشور مشهود است که باید شفافیت جایگزین آن شود.

وزیر ارتباطات فیلتر و فیلترشکن را معلول یک دلیل بالاتر یعنی بلاتکلیفی کشور در تدوین یک سیاست مشخص دانست و افزود: باید تکلیف همگان در این بخش روشن شود.

وی به هفته جهانی ارتباطات (۲۲ تا ۲۷ اردیبهشت) و حاشیه‌ها و اعتراض های مطرح شده در رابطه با فضای مجازی اشاره کرد و افزود: مردمی که به میهن خود و رهبر انقلاب علاقه‌مندند، نمایندگان مجلس و دولتمردان را انتخاب می‌کنند، از طرفی مجلس منتخب مردم هم قانونی برای ماهواره تصویب می‌کند، قانون و دستگاه قضا حکم می‌دهد و پلیس هم اجرا می‌کند با این وجود هم مردم و هم مجلس در مقابل این موضوع مقاومت می‌کنند و آن را نمی‌پذیرند.

آذرجهرمی بر ضرورت علت یابی این موضوع تاکید کرد و گفت: چنین موضوع هایی از زمان شبکه‌های اجتماعی «اورکات، فیس بوک و وی چت» وجود داشته است؛ بنابراین باید یک سیاست و تکلیف در کشور مشخص شود.

وی در ادامه با بیان اینکه اکنون همه یک هزار و ۲۴۶ شهر کشور از خدمات نسل های سه و چهار تلفن همراه برخوردارند، به پایش ۶۵ هزار روستا و آبادی برای جمع‌آوری شاخص‌های مناطق کم‌تر برخوردار از نظر ارتباطات ثابت، تلفن همراه و اینترنت از ابتدای دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: این پایش مشخص کرد ۳۵ درصد مناطق روستایی از ارتباطات برخوردار بودند که در هفت ماه گذشته رشد ۲۰ درصدی را داشتند.

‌عضو هیات دولت با بیان اینکه در بخش ارتباطات ثابت توفیق خوبی نداشته ایم و بیش از ۲۰ هزار پورت فیبر نوری نصب و راه اندازی نشده است، بر تلاش جدی برای جبران این عقب ماندگی تاکید کرد و ادامه داد: تا پایان امسال به شاخص ۲ میلیون پورت فیبر نوری دست می یابیم تا از عقب ماندگی کمی جبران شود.

به گفته وی، ایران بالاترین نرخ رشد توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات را در منطقه کسب کرده است و به مقام دوم جهانی رسیده است.

وزیر ارتباطات بر لزوم رشد شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات تاکید کرد و با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات تنها بخشی در کشور است که رکود ندارد و هر روز با رونق بیشتر مواجه است، افزود: تکلیف شده ۲ شاخص دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را افزایش دهیم؛ اما زیرشاخص های آنها بیانگر آن است که در بخش توسعه دسترسی ها سال گذشته رتبه ۶۸ جهانی را داشته ایم.

همچنین در استفاده از فناوری اطلاعات رتبه ۱۰۱ جهانی را داشته ایم که بیانگر عقب ماندگی در استفاده از فناوری اطلاعات است.‌وی با تاکید بر اینکه دولت همراه، یک اقدام فنی نیست بلکه یک اقدام اجرایی در بدنه دستگاه‌های دولتی است، افزود: ایده ما این بود که دولت را در گوشی‌های موبایل در دسترس مردم قرار دهیم.

آذری جهرمی بزرگترین ویژگی دولت همراه را صحبت با مردم به صورت سفارشی اعلام کرد و گفت: بدین صورت که مردم پس از احراز هویت در گوشی موبایل، می‌توانند خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند؛ بنابراین دیگر نیازی به کپی کارت ملی مردم نیست.

آذری جهرمی به راه اندازی سیستم نظارت مردمی اشاره کرد و گفت: امروز این سیستم مبتنی بر نقطه جغرافیایی در وزارت ارتباطات رونمایی شد و از این پس اپراتورها مطابق وعده‌ای که داده بودیم، در معرض نظارت عمومی مردم هستند .

Email this page

نسخه مناسب چاپ