یادداشت
این آسمان پرندگان را دوست ندارد
فاطمه اتراکی
هوا که رو به سردی می گذارد، چشم ها بیشتر به آسمان دوخته می شود، به دو دلیل، یکی برای اینکه ببینند آیا هوا ابری است و قرار است باران یا برف ببارد و دیگر اینکه هوا چقدر آلوده است؟ گوش ها به خبر رادیو و چشم ها به صفحه تلویزیون و سایت های خبری است تا ببینند شاخص آلایندگی هوا چه رنگی است!
آمارها می گویند سالانه ۳ میلیون نفر در جهان در اثر آلودگی هوا می میرند که اغلب به آسم، برونشیت، تنگی نفس و حملات قلبی و آلرژی‌های مختلف تنفسی مبتلایند. توضیح غیرعلمی اش این است: مواد موجود در هوای آلوده ترکیباتی دارند که می توانند بافت های مختلف بدن را نابود کنند. این مواد که ازطریق ریه، پوست، مخاط بدن، چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن می‌شوند در هوای آلوده حجمشان در بدن افزایش می یابد. بعد به دنبال سلولی می گردند تا با آن ترکیب شوند و به این ترتیب باعث تخریب تک تک
سلول‌ها می شوند.
ماشین ها، کارخانه ها، گردوغبار، ذرات معلق و … هرکدام سهمی در این ماجرا دارند. هر ۱۰ میکروگرم افزایش غلظت دی اکسید نیتروژن در هر متر مکعب از هوا موجب می شود تا تجویز دارو برای مشکلات روانی ۹ درصد افزایش یابد. متخصصان سلامت می گویند آلودگی هوا به جز تنگی نفس و تپش قلب، ناراحتی های چشمی، پوستی و …، اثر روانی هم بر آدم ها دارد. هوای آلوده آدم ها را زودرنج تر، پرخاشگرتر و کم‌تحمل تر می‌کند. آدم ها در هوای آلوده خسته تر و بی‌حوصله ترند، ارتباطات اجتماعی شان ضعیف تر می شود و عجولانه‌تر و بدخلق تر رانندگی می‌کنند. در هوای آلوده تمرکز افراد هم کاهش می یابد و دانش آموزان گیرایی کمتری دارند. درباره عوارض آلودگی هوا از اوتیسم، اضطراب، سرطان و بسیاری اختلالات و بسیاری بیماری های دیگر نام برده می شود.
اول فقط نام تهران بود، بعد کم کم مشکل در دیگر کلان شهرها هم مطرح شد، اصفهان، اراک، مشهد، تبریز و… از وقتی موضوع گرد و غباری که از سمت غرب وارد کشور می شود مطرح شده است، اهواز، سنندج، کرمانشاه و یاسوج هم در شمار ۱۰ شهر آلوده جهان و نه فقط ایران قرار گرفته اند. حالا بسیاری از شهروندان در شهرهای مختلف کشور با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کنند. این داستان با تصاویر شهروندان ماسک بر دهان، آسمان و آدم های خاکستری و با توصیه به بیرون نرفتن از خانه، تعطیلی مدرسه ها و گاهی ادارات هر سال و هر سال تکرار می شود.
سال هاست که پرندگان از آسمان این شهر رفته اند. در این هوا هر درختی هم زنده نمی ماند. در گزارشی که توسط مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران منتشر شده آمده است: «آلودگی هوای تهران به نقطه‌ای رسیده که به جز ساکنان این کلانشهر، فقط معدودی از گونه‌های جانوری و گیاهی طاقت این آلودگی را دارند!» کار مقابله با آلودگی هوا دیگر از شعار و نصیحت گذشته است. چیزی نمانده است تا کار از کار بگذرد!

code

Email this page

نسخه مناسب چاپ