بازتاب گسترده ارتحال آیت‌الله‌ رفسنجانی در رسانه‌های جهان
 

ارتحال آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی، رئیس تشخیص مصلحت نظام، رئیس جمهوری اسبق کشورمان و از برجسته‌ترین شخصیت‌های انقلاب اسلامی ایران بازتابی گسترده در رسانه‌های جهان داشت به‌‌طوری که برخی شبکه‌های تلویزیونی از جمله یورونیوز با قطع برنامه‌های خود به پوشش مستقیم مراسم «وداع با آیت‌الله‌» پرداختند.
این در حالی است که سیل تسلیت مقامات کشورهای مختلف به تهران سرازیر شد. در ادامه به برخی سرتیترهای رسانه‌های مطرح جهانی در رابطه با پوشش اخبار ارتحال رئیس تشخیص مصلحت نظام اشاره می‌شود.
* بی‌بی‌سی
بزرگترین و مهم‌ترین رسانه انگلیسی از نخستین دقایق انتشار خبر درگذشت آیت‌‌الله رفسنجانی تیتر اول سایت فارسی‌زبان و همچنین وبگاه‌های بی‌بی‌سی در دیگر زبان‌ها را به این خبر اختصاص داد و با پوشش لحظه‌به‌لحظه اخبار مرتبط با مراسم خاکسپاری رئیس جمهوری اسبق کشورمان تلاش کرد که از دیگر رسانه‌های مطرح جهانی عقب نیفتد. بی‌بی‌سی با انتشار گزارش‌هایی به زندگینامه آیت‌‌الله پرداخت و از ایشان به عنوان «نفر دوم» نظام جمهوری اسلامی ایران یاد کرد. بی‌بی‌سی در پوشش اخبار ارتحال آیت‌الله‌هاشمی بلافاصله پیام تسلیت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای را بر روی خروجی سایت خود قرار داد و شبکه‌های ماهواره‌ای این خبرگزاری‌ نیز به کرات به فراز‌های مهم این پیام اشاره کرد.
پیامی که نشانه دوستی، مودت و نزدیکی آیت‌الله‌هاشمی با رهبر معظم انقلاب داشت. این رسانه‌ انگلیسی که در بسیاری برهه‌ها سعی در تخریب مقامات جمهوری اسلامی ایران داشت، این بار نتوانست خبر حضور میلیونی مردم در مراسم وداع با یار دیرین امام را سانسور کند و مجبور شد تا تصاویری از حضور گسترده دوستداران‌هاشمی را بازتاب دهد. از طرفی، بی‌بی‌سی که طی چند سال اخیر تمامی تلاش خود را بر روی متشنج کردن روابط تهران و کشورهای عربی متمرکز کرده بود مجبور به پخش پیام تسلیت سران‌کشورهای منطقه از جمله قطر، امارات، کویت، عمان و بحرین شد.
* سی‌ان‌ان
این غول خبری آمریکا نیز خبر ارتحال آیت‌الله‌هاشمی‌ رفسنجانی را در صدر اخبار خود قرار داد و گزارش‌هایی مفصل از نقش این شخصیت برجسته در برهه‌های حساس انقلاب را منتشر کرد. سی‌ان‌ان در بیشتر گزار‌ش‌های خود از آیت‌الله رفسنجانی به عنوان یکی از کلیدی‌ترین سیاستمداران ایران یاد کرده که از تمامی مسئولیت‌های محول شده سربلند بیرون آمده است. سی‌ان‌ان آیت‌الله‌هاشمی را در بردارنده یک چشم‌انداز خاص برای کشور که در حال تغییر و پیشرفت بوده ارزیابی کرد. سی‌ان‌ان در یکی از گزارش‌های خود آیت‌الله رفسنجانی را معمار اقتصاد نوین ایران در دوران سخت پس از جنگ تحمیلی ارزیابی کرد و تلاش‌های ‌بی وقفه وی را باعث پیشرفت اقتصاد ایران دانست.
سی‌ان‌ان همچنین نقش آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را در ارتقای روابط ایران با همسایگان ستود.
* آسوشیتدپرس
این خبرگزاری بزرگ آمریکایی نیز به محض انتشار خبر رسمی ارتحال رئیس تشخیص مصلحت نظام، به پوشش لحظه‌ای اخبار مرتبط با این خبر پرداخت. آسوشیتدپرس آیت‌الله‌‌هاشمی رفسنجانی را یک سیاستمدار برجسته و اعتدال‌گرا توصیف و به نزدیکی ایشان با امام‌خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اشاره کرد.
این خبرگزاری همچنین به پشتیبانی آیت‌الله رفسنجانی از پیشرفت ایران در زمینه هسته‌ای پرداخت و اعلام کرد نیروگاه بوشهر به عنوان اولین و مهمترین مرکز هسته‌ای ایران با پیگیری‌های او تأسیس شد.
* واشنگتن پست
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست خبر درگذشت رئیس جمهوری اسبق کشورمان را با جمله معروف «هاشمی زنده‌است چون انقلاب زنده است» شروع کرد و در بخش‌هایی از گزارش ارتحال آیت‌الله رفسنجانی به نقش برجسته ایشان در استواری روز‌افزون انقلاب اسلامی ایران پرداخت. واشنگتن پست نیز مثل بسیاری دیگر از رسانه‌ها از آیت‌الله رفسنجانی به عنوان یک اعتدال گرای واقعی یاد کرد و ایشان را یکی از نزدیک‌ترین افراد به رهبر معظم انقلاب دانست.
* رویترز
این غول خبری انگلیسی نیز مثل دیگر رقبای خود در عرصه رسانه به پوشش لحظه به لحظه اخبار مربوط به ارتحال آیت‌الله رفسنجانی پرداخت و ایشان را یکی از اصلی‌ترین ستون‌های انقلاب اسلامی ایران برشمرد. رویترز گزارش خود را اینگونه آغاز کرد: آیت‌الله رفسنجانی، طرفدار سیاست‌های عملگرایانه، آزادسازی اقتصادی و هوادار بهبود روابط با ایران با جهان در سن ۸۲ سالگی درگذشت. رویترز در ادامه همچنین پیام‌های تسلیت رهبر معظم انقلاب و همچنین دکتر روحانی رئیس جمهوری کشورمان به مناسبت ارتحال آیت‌الله رفسنجانی را منتشر کرد.
* فاکس نیوز
این خبرگزاری که وابسته به جناح تندرو آمریکاست حضور بزرگ مردم در مراسم خاکسپاری آیت‌الله رفسنجانی را برجسته کرد. فاکس‌نیوز همچنین با اشاره به نزدیکی و دوستی آیت‌الله رفسنجانی با آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نوشت: رهبر ایران بر پیکر رئیس تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی نماز خواند. این خبرگزاری نتوانست دشمنی خود را با ملت ایران پنهان کند و در مقاله‌ای سخنانی از مریم رجوی از سرکردگان گروهک تروریستی منافقین را منتشر کرد که در آن از ارتحال آیت‌الله‌هاشمی ابراز خوشحالی کرده است.
* بلومبرگ
این خبرگزاری پریروز و پس از انتشار خبر رحلت آیت‌الله‌هاشمی این تیتر را بر روی صفحه نخست وب‌سایت خود قرارداد: یار کلیدی و مهم رئیس‌‌جمهوری ایران درگذشت. این خبرگزاری همچنین به پخش تصاویری از حضور گسترده مردم در مراسم خاکسپاری آیت‌الله رفسنجانی اشاره و اعلام کرد: حال که دونالد ترامپ تندرو در آمریکا پیروز شده است، نبود شخصیتی اعتدال‌گرا چون آیت‌الله‌هاشمی اوضاع را شکننده کرده است.
* ایندیپندنت
این روزنامه معروف انگلیسی نیز خبر ارتحال آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را برای چند ساعت تیتر اول وب‌سایت خود کرد. این نشریه نیز آیت‌الله رفسنجانی را یکی از ستون‌های اصلی جمهوری اسلامی ایران دانست.
ایندیپندنت همچنین فقدان آیت‌الله رفسنجانی را خبری بد برای پایدارماندن برجام دانست.
* نیویورک تایمز
این روزنامه مطرح آمریکایی چندین مقاله مفصل در رابطه با آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی و نقش ایشان در پیروزی جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد. نیویورک تایمز همچنین به انتقاد سرسختانه آیت‌الله رفسنجانی از دولت دکتر احمدی‌نژاد اشاره کرد و نوشت: این شخصیت برجسته نظام جمهوری اسلامی با استفاده از وزن بالای سیاسی خود به پیروزی دکتر روحانی در انتخابات گذشته ریاست جمهوری ایران کمک شایانی کرد.
*نیوزویک
این نشریه معتبر نیز دیگر رسانه‌های جهانی چندین مقاله را در کنار انتشار خبر درگذشت آیت‌الله رفسنجانی منتشر کرد. نیوزویک در بخشی از مقاله خود این شخصیت برجسته را سیاستمداری شایسته معرفی کرد و به نقش ایشان در سرنگونی رژیم ستم‌شاهی پرداخت.
*رادیو فردا
این رسانه که به دشمنی با نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شهره است، نتوانست حضور گسترده مردم در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله رفسنجانی را پوشش ندهد و در چند خبر به‌صورت مفصل به علاقه مردم به شخصیت این روحانی برجسته اشاره کرد. این رسانه همچنین به موج پیام‌های تسلیت مقامات جهانی در پی ارتحال آیت‌الله رفسنجانی اشاره کرد.
* یورونیوز
این شبکه بزرگ اطلاع‌رسانی اروپایی در اقدامی نادر با قطع برنامه‌های عادی خود به پوشش زنده مراسم خاکسپاری آیت‌الله‌هاشمی پرداخت و اعلام کرد خیل عظیم جمعیت در مراسم وداع با آیت‌الله شرکت کردند. این شبکه ارتحال آیت‌الله رفسنجانی را ضربه‌ای به جناح اعتدال‌گرا در صحنه سیاسی ایران دانست.
* لس‌آنجلس تایمز
این روزنامه مطرح آمریکایی با اعلام خبر درگذشت آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی از ایشان به عنوان یک اعتدال‌گرا یاد و اعلام کرد: خبر فوت این شخصیت برجسته نظام جمهوری اسلامی ایران برای اعتدال‌گرایان خبر بدی خواهد بود.
این روزنامه آیت‌الله رفسنجانی را فردی اعلام کرد که از بهبود روابط ایران با غرب و کشورهای غربی حمایت کرد.
* دویچه وله
خبرگزاری رسمی آلمان چندین مقاله تحلیلی و خبر مرتبط با فوت آیت‌الله‌هاشمی را به روی وب سایت رسمی خود منتشر کرد. دویچه وله در گزارشی آیت‌الله رفسنجانی را سیاستمدار بزرگ، مرد کلیدی و تاثیرگذار و همچنین معمار انقلاب توصیف کرد. این رسانه بزرگ آلمانی همچنین به بازتاب گسترده خبر ارتحال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در شبکه‌های اجتماعی پرداخت و نوشت خبر درگذشت آیت‌الله‌هاشمی به ترند شماره یک جهانی تبدیل شد.
* افه
خبرگزاری افه اسپانیا نیز خبر درگذشت آیت‌الله‌هاشمی را منتشر کرد و در مقاله‌ای جداگانه نیز شرکت صدها هزاران تن در مراسم خاکسپاری این سیاستمدار برجسته را باز نشر داد.
* راشا تودی
خبرگزاری روسی راشاتودی نیز با انتشار تصاویر زیادی از حضور گسترده مردمی در مراسم وداع با آیت‌الله‌هاشمی به تمجید از نقش ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.
* الجزیره
دهها هزار ایرانی به همراه رهبر ایران پیکر آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی را در دانشگاه تهران تشییع کردند. در تمامی نقاط تهران پارچه‌های سیاه نصب شده بود و تصاویری به چشم می‌خورد که آیت‌الله رفسنجانی را در کنار رهبر ایران نشان می‌داد که در حال لبخند زدن بودند و روی این تصاویر نوشته شده بود: «خدانگهدار، مبارز قدیمی».
* القدس العربی
دهها هزار تن در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی شرکت کردند. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران که تأکید کرده بود اختلاف نظر با‌هاشمی رفسنجانی، تاثیری بر دوستی آن دو ندارد، بر پیکر‌هاشمی نماز خواند.
* النشره لبنان
دهها هزار تن در دانشگاه تهران جمع شدند تا در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی شرکت کنند. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران نماز را بر پیکر مرحوم رفسنجانی اقامه کرد و این در حالی بود که خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران نیز مملو از جمعیتی بود که برای وداع آمده بودند.
* الحیات لندن
مردم ایران پیکر‌هاشمی رفسنجانی را با شکوه تشییع کردند و رهبر ایران بر پیکر وی نماز خواند. یکی از جمله‌های مشهور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران درباره‌هاشمی رفسنجانی این بود که: «هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است.»
* المنار لبنان
علاوه بر حضور گسترده مردمی در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی رهبر و سران قوای جمهوری اسلامی ایران، سفرای کشورهای مقیم در ایران نیز در این مراسم شرکت داشتند. محافل رسمی و مردمی رحلت آیت‌الله رفسنجانی را ضایعه‌ای بزرگ برای ایران و جهان اسلام می‌دانند.

Email this page

نسخه مناسب چاپ